Санкції проти «Північного потоку-2» і збільшення допомоги Україні: у Конгресі США підтримали оборонний бюджет-2020

Нижня палата американського парламенту — Палата представників — схвалила законопроєкт про державний оборонний бюджет на 2020 рік.

За законопроєкт, яким на американське Міністерство оборони виділяється 738 млрд доларів, проголосувало 377 членів Палати представників, 48 висловилося проти, повідомляє спеціалізований портал Defense News.

The Wall Street Journal пише, що серед іншого бюджет передбачає введення санкцій проти компаній, які надають послуги з прокладання труби російського газопроводу «Північний потік-2» і «Турецького потоку», а також збільшення військової допомоги США Україні до 300 млн доларів, як повідомлялося раніше. Ці кошти надаватимуть, зокрема, у вигляді летальних засобів оборони та інструментів управління крилатими ракетами прибережної оборони та протикорабельними ракетами.

Крім того, в законі прописане створення Космічних військ Сполучених Штатів — демократи підтримали це положення в обмін на збільшення допомоги по догляду за дитиною для федеральних службовців. Інше положення, яке проштовхнули республіканці, — зняття обмежень на будування загорож на кордоні (йдеться про «стіну» на кордоні з Мексикою, яка мала б запобігати проникненню в Сполучені Штати нелегальних мігрантів).

Раніше Закон про державний оборонний бюджет США узгодили Комітети зі збройних сил обох палат американського Конгресу. Він ще не набуває чинності: його також має схвалити Сенат, що очікується наступного тижня, і підписати президент. Напередодні Дональд Трамп уже підтвердив, що готовий підписати документ.

Зазначимо, що у разі запуску «Північного потоку-2» Росія зможе повністю відмовитися від транзиту свого газу через Україну.

Наразі між Нафтогазом та Газпромом діє угода, в межах якої Газпром постачає газ через українську ГТС до Європи. Однак термін цієї угоди спливає 31 грудня 2019 року, що надасть можливість Росії перекрити «трубу» вже з 1 січня 2020 року, адже нової угоди про транзит все ще не уклали.

Раніше дозвіл на будівництво «Північного потоку-2» надала Данія. Вона стала останньою країною, через води якої мають прокласти трубопровід, яка надала на це дозвіл. Це рішення данського уряду вже оскаржили. Водночас у ЄС схвалили оновлене газове законодавство, яке може змусити Газпром обмежити потужність «Північного потоку-2» після запуску.