Справа на 2,5 млрд грн. ДАСУ підтримала повернення прибутку постачальників Міноборони у контрактах 2022 року

Держаудитслужба оголосила, що підтримує включення прибутку для постачальників Міноборони у склад ціни контрактів 2022—2023 років. Раніше ДАСУ визнала весь прибуток постачальників МО збитками держави. А все через урядову постанову, де забули прописати пункт про прибуток для компаній—партнерів Міноборони.

Держаудитслужба оголосила, що вже підготувала свої пропозиції щодо врегулювання ситуації із закупівлями в оборонній сфері.

У проєкті змін від ДАСУ вказується: у контракти, укладені під час дії скандальної постанови №335 від 20 березня 2022 року, у ціну буде входити прибуток постачальників.

Однак ДАСУ пропонує, щоб постачальники Міноборони спрямовували цей прибуток на розвиток військово-промислового комплексу: інновацію, модернізацію, модифікацію, добудову, дообладнання, реконструкцію тощо.

Напрацьовані пропозиції надіслано на розгляд у Міноборони. Надалі ДАСУ готова долучитися до розробки проєкту урядового рішення чи відповідного законопроєкту.

Держаудитслужба також заявила, що не формує політику, керується конкретними правовими нормами й не може застосовувати чи не застосовувати норми права за власним уподобанням.

Про що йдеться?

Навесні стало відомо, що Держаудитслужба за результатами перевірок контрактів Міноборони визнала весь прибуток українських постачальників МО «збитками держави». Йдеться про 2,5 мільярда гривень.

ДАСУ вважає закладений у договори прибуток постачальників «збитками» через постанову уряду, ухвалену в березні 2022 року, яка мала прискорити закупівлі. У документі просто нічого не прописали про прибуток, тож Держаудитслужба тлумачила його так: якщо прибутки не вказані, то їх не має бути, а отримані раніше — треба повернути.

Міноборони України стало на бік своїх постачальників, справа дійшла до суду. Міністерство подало до Київського окружного адмінсуду позов проти Держаудитслужби з оскарженням її підходу. Перше підготовче засідання відбулося 25 липня.

У серпні на засіданні представників уряду та членів парламентських комітетів начебто вдалося напрацювати «дорожню мапу» для розв'язання питання.

Тим часом Мінекономіки видало роз’яснення, що уряд не змінював порядок отримання прибутку в оборонних закупівлях під час воєнного стану, а отже, претензії Держаудитслужби до підприємств є безпідставними.

Питання висновків ДАСУ також порушили на зустрічі об’єднання підприємств оборонно-промислового комплексу в Міноборони. А конструкторське бюро «Луч» заявило, що «надумана позиція посадових осіб Держаудитслужби» ускладнює виконання поставлених завдань розробки та виробництва зброї.