Справа Шеремета: суд відклав розгляд скарги на продовження тримання під вартою підозрюваного Антоненка

Підозрюваний в організації вбивства журналіста Павла Шеремета Андрій Антоненко під час судового засідання. 5 лютого 2020 року
Підозрюваний в організації вбивства журналіста Павла Шеремета Андрій Антоненко під час судового засідання. 5 лютого 2020 рокуВікторія Рощина/hromadske

Апеляційний суд Києва переніс на 2 березня розгляд скарги на продовження тримання під вартою підозрюваного у вбивстві журналіста Павла Шеремета Андрія Антоненка.

Про це повідомляє кореспондентка hromadske з зали суду.

Адвокати просили надати слідство копії експертних висновків 2016 року, якими встановили зріст людей на відео закладання вибухівки під автомобіль журналіста.

За словами захисників, цей документ вказує на те, що зріст чоловіка на відео — 170 см, а Антоненко на 10 см вищий. Адвокати вважають, що це може стати ключовим фактом доведення невинуватості Антоненка.

Прокурор підтвердив наявність такого висновку. Він додав, що у 2016 році також була проведена інша експертиза, яка вказала, що зріст чоловіка на відео близько 180 см. Повторну експертизу проводили у 2020 році Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз.

Прокурор Сергій Зузак пояснив, що експертиза 2020 року показала, що неможливо визначити зріст людини під час ходьби. Він додав, що наразі зріст підозрюваного невстановлений. Так, у слідчого є завдання виміряти зріст, якщо Антоненко погодиться.

За словами Зузака, можливо проведуть комісійну експертизу, щоб дізнатися, чи можливо визначити зріст при ходьбі.

За даними слідства, Андрій Антоненко створив організацію і керуючись націоналістичними та расовими поглядами вирішив організувати вбивство журналіста Павла Шеремета, долучивши до цього інших підозрюваних — Яну Дугарь та Юлію Кузьменко. Втім підозрювані та адвокати заявили, що з Яною Дугарь Андрій Антоненко не був знайомий, а у ніч перед вбивством Павла Шеремета нібито був вдома. Також слідство встановило, що Антоненко 18 липня 2016 року зустрічався з чоловіком підозрюваної Кузьменко Петром Кіяном. Зустріч тривала до першої ночі. Сам Антоненко у коментарі hromadske підтвердив знайомство з Кіяном, однак сказав, що не пам’ятає, чи була така зустріч.

14 грудня 2019 року суд взяв під варту підозрюваного у справі Шеремета Андрія Антоненка. 5 лютого суд продовжив тримання під вартою підозрюваному ще на 2 місяці. Захист подав апеляційну скаргу. У разі доведення вини Андрію Антоненку загрожує до 15 років або довічне позбавлення волі.

Нагадаємо:

  • 12 грудня глава МВС України Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета.
  • Згодом поліція дала брифінг, правоохоронці назвали п'ятьох підозрюваних у справі щодо вбивства журналіста Павла Шеремета. Це військова медсестра Яна Дугарь, дитячий хірург в Охматдиті Юлія Кузьменко, музикант і доброволець Андрій Антоненко та подружжя ветеранів війни на Донбасі Інни та Владислава Грищенків, відомих за прізвиськами «Пума» і «Буча».
  • Офіційно про підозри повідомили тільки першим трьом. 13 грудня суд обрав їм запобіжні заходи: Дугарь відправили під цілодобовий арешт, а Кузьменко й Антоненка — під варту. Грищенкам не оголосили офіційних підозр у справі Шеремета, оскільки наразі вони фігурують лише як особи, які можуть володіти певною інформацією.
  • Слідство вважає, що організатором убивства Шеремета був Антоненко. Начебто захопившись радикальними націоналістичними настроями, він вирішив створити організоване збройне угруповання, щоб вчинити вбивство Павла Шеремета. Антоненко долучив до групи Юлію Кузьменко та Яну Дугарь. Остання, за версією слідства, «проводила розвідку» біля будинку Шеремета та фотографувала на мобільний телефон камери спостереження довкола майбутнього місця злочину. Кузьменко ж, за версію слідства, безпосередньо закладала вибухівку під автівку.

Журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 7:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий ефір своєї програми. Розслідування убивства Шеремета високопосадовці публічно називали «справою честі», утім понад 3,5 роки попри численні експертизи, допити понад 1000 осіб, вилучення відео з камер спостереження обсягом понад 150 терабайтів, у справі про вбивство Шеремета не було жодного офіційного підозрюваного.