Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів.

Трибунал ухвалив рішення за трьома пунктами:

  • Негайно звільнити та повернути українські кораблі (19 «за»; «проти» голосував єдиний російський суддя Колодкін)
  • Негайно звільнити українських моряків та дозволити їм повернутися в Україну (19 «за»; 1 «проти»)
  • Росія та Україна мають подати трибуналу звіт про виконання тимчасових заходів до 25 червня (19 «за»; 1 «проти»).

Втім у Трибуналі наголосили, що це рішення не обмежує розгляд справи по суті й не припиняє кримінальне провадження стосовно українців.

25 червня стало відомо, що захоплені Росією українські кораблі зникли зі стоянки в Керчі.

У Трибуналі зазначили, що можливості досягнення мирного вирішення конфлікту з боку України були вичерпані, українська сторона намагалася вести перемовини з Росією, втім безуспішно. Україна виконала 289 статтю конвенції перед тим, як звернутися із позовом, і трибунал прийшов до висновку, що він має повноваження для прийняття рішення, попри зворотні заяви РФ.

Трибунал дійшов висновку, що дії вчинені РФ можуть завдати непоправної шкоди обороноздатності України та її правам.

«Україна та РФ мають утримуватися від будь-яких дій, що можуть загострити чи розширити спір, що розглядався цим трибуналом» — наголосив суддя.

У позові йшлося, що суперечка між країнами виникла через незаконне захоплення 25 листопада 2018 року українських військових кораблів «Бердянськ», «Нікополь», «Яни Капу» і їхніх екіпажів, які поверталися в Одесу після невдалої спроби пройти через Керченську протоку.

В українському МЗС наголошують, що Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права, адже судна «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу» затримали в територіальних водах України. Але дії Росії в будь-якому випадку порушували б Конвенцію, навіть якщо б йшлося про територіальні води Росії — військові кораблі та їхні екіпажі не можуть бути заарештовані силовиками іноземних держав та піддані юрисдикції іноземних судів. Також українська сторона наголошує на тому, що Росія позбавила Україну кораблів, що використовуються для підтримки національної оборони.

Росія не брала участь у слуханнях, наголосивши, що рішення Трибуналу не мають законної сили, оскільки дії України в Керченській протоці потрібно кваліфікувати як військові. Водночас це суперечить позиції Росії у московському суді, де українців не визнають військовополоненими. У Трибуналі наголосили, що відсутність Росії не звільняє її від обов'язків виконання його рішення.

Трибунал раніше вже проводив слухання та призначав тимчасові заходи проти Російської Федерації, попри відсутність її представників. Найбільш яскравою історичною аналогією тут є справа «Арктик санрайз» — нідерландського судна, на якому активісти «Грінпіс» у 2013 році проводили акцію протесту біля російської бурової платформи в Печорському морі. Бійці берегової охорони РФ затримали судно та заарештували всіх членів екіпажу та пасажирів. Брати участь у слуханнях Міжнародного трибуналу влада РФ також відмовилися, як і виконувати його рішення. Але за деякий час Росія відпустила всіх захоплених активістів і виплатила уряду Нідерландів компенсацію в кілька мільйонів євро.

Відмова РФ виконувати рішення Трибуналу може спричинити політичну і економічну відповідь з боку західних союзників України, в тому числі за допомогою посилення прийнятих двома місяцями раніше санкцій у зв'язку з конфліктом біля Керченської протоки.

Україна очікує, що Росія швидко та в повному обсязі виконає наказ Трибуналу Однак Росія знову наполягає, що Трибунал не мав розглядати позов України щодо моряків.

Нагадаємо, зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його. При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.

Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їх вивезли до СІЗО Москви.

17 квітня Лефортівський суд Москви продовжив арешт усім 24-ом українським військовополоненим морякам на 3 місяці. Раніше термін досудового слідства продовжили до серпня.

Поділитись: