Стокгольмський арбітражний суд призначив слухання у справі за позовом українського Нафтогазу до російського газового монополіста Газпрому, у якому українська компанія вимагає стягнути з Газпрому 11,6 мільярда доларів, на квітень-травень 2021 року.

Про це повідомляють російські ЗМІ, посилаючись на дані Газпрому.

Водночас на цей час призначено слухання зустрічного позову Газпрому до Нафтогазу, у якому російська компанія прагне скасувати контракт на транзит російського газу через Україну.

Зазначимо, що у своєму позові Нафтогаз прагне переглянути умови контракту на транзит російського газу через Україну починаючи з березня 2018 року. Так, чинні домовленості між Нафтогазом та Газпромом дають право українській компанії вимагати перегляду умов контракту з російською компанією, якщо на газовому ринку відбулись суттєві зміни.

Такими змінами у Нафтогазі називають будівництво російського газопроводу «Північний потік-2», який Газпром планує постачати газ до Європи в обхід України, що дозволить повністю відмовитися від послуг української ГТС. Як наслідок, ГТС України втратить свою цінність, що означає, що її потрібно амортизувати за пришвидшеною моделлю (передбачати у тарифі на транзит відшкодування всієї вартості ГТС).

Загальна вартість втрат, які Нафтогаз хоче відшкодувати у суді за втрату Україною транзиту оцінюється в 11,6 мільярда доларів.

До цієї справи арбітраж приєднав оскарження Газпромом попереднє рішення Стокгольмського арбітражу виплату Нафтогазу 4,7 мільярда доларів за транзит газу у попередні періоди.

Зазначимо, що наразі Нафтогаз подає позови до судів різких країн, зокрема Швеції, Нідерландів, Швейцарії, Люксембургу та США, у яких прагне стягнути заборгованість Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Зокрема, Нафтогаз прагне конфіскувати активи Газпрому у європейських країнах і США та їхнім коштом погасити близько 2,76 мільярда доларів, які наразі Газпром винен за рішенням арбітражного суду у Стокгольмі.

Раніше повідомлялось, що Швейцарський суд кантону Цуг зняв арешт з активів Газпрому, арештованих для виконання рішення Стокгольмського арбітражу.

Нагадаємо, що 5 червня 2018 року суд у Нідерландах задовольнив клопотання НАК Нафтогаз України щодо арешту часток Газпрому у його голландських дочірніх компаніях.

 

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит.

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярда доларів. Через пеню сума боргу Газпрому перевищила 2,7 мільярда доларів.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

16 липня в Нафтогазі заявили, що продадуть конфісковані активи Газпрому, якщо не отримають 2,7 мільярда доларів.

10 листопада стало відомо, що швейцарський суд заборонив компаніям Nord Stream AG та Nord Stream 2 AG які обслуговують та будують російські газопроводи «Північний потік» та «Північний потік-2» розраховуватись з російським Газпромом.

Поділитись: