Суддя КС переконує, що НАЗК могло не закривати реєстр декларацій, а рішення суду зрозуміли неправильно

Рішення Конституційного суду щодо антикорупційного законодавства не змушувало Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) закривати реєстр електронних декларацій чиновників.

Про це сказав на брифінгу суддя КС Ігор Сліденко.

Він вважає, що ситуацію навколо рішення суду «штучно інспірували» і ніякої загрози боротьбі з корупцією в Україні та функціонуванню окремих органів воно не несе.

Сліденко також каже, що зміни, які вніс КС «лікуються елементарно внесенням змін в поточне законодавство. Це три дні законодавчої роботи».

Водночас очільника НАЗК Новікова суддя звинуватив у тому, що він закривав реєстри декларацій, щоб «загострити ситуацію», а з рішення суду це нібито не випливає.

«Якщо пан Новіков не розумів, що робити, він повинен був звернутися до КС і суд дає роз’яснення… і написав би пану Новікову, що реєстри закривати не потрібно», — розповідає Сліденко.

Водночас суддя переконаний, що скасовану КС статтю 366-1 статтю ККУ про покарання за декларування недостовірної інформації не можна було втілити у життя. На його думку, формулювання у статті прописані невдало, зокрема щодо «навмисного недекларування».

Зазначимо, на брифінгу Сліденко також заявив, що на нього нібито тисли з Офісу президента, відтак 8 жовтня він написав заяву про відставку, але її ще не розглянули.

Що за реєстр

Після рішення КСУ у НАЗК закрили доступ до реєстру електронних декларацій. Згодом Кабінет міністрів України ухвалив розпорядження, яким зобов'язав НАЗК невідкладно відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників. Сталося це на позачерговому засіданні, яке провели просто в Офісі президента — після терміново скликаного засідання Ради нацбезпеки та оборони. НАЗК доступ до реєстру відкрило.

З чого все почалось

27 жовтня Конституційний суд України на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.

Очільник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник уточнив, що наразі таких справ понад 100, приблизно 20 вже розглядаються у судах. Він нагадав, що подібна історія вже була, коли Конституційний суд скасував відповідальність за незаконне збагачення, а справи про розкрадання посадовців закрили.