Техас хоче оскаржити результати виборів президента США у Верховному суді, 16 штатів підтримали позов. Що відбувається?

Будівля Верховного суду США, Вашингтон. 5 листопада 2020 року
Будівля Верховного суду США, Вашингтон. 5 листопада 2020 рокуJ. Scott Applewhite / AP

Генеральний прокурор штату Техас Кен Пакстон подав до Верховного суду США позов проти штатів Пенсильванія, Мічиґан, Вісконсин і Джорджія. У ньому вимагається скасувати результати голосування на президентських виборах у цих штатах через начебто низку фальсифікацій. Позов підтримали ще 16 штатів, які очолюють республіканці. При цьому всі штати США вже офіційно затвердили результати виборів.

Позов Техас подав проти тих штатів, які називають ключовими — саме від результатів голосування в них вирішувалася доля президентства у США, оскільки розрив між кандидатами (Дональдом Трампом і Джо Байденом) був украй незначний. Разом Пенсильванія, Мічиґан, Вісконсин і Джорджія дають 62 голоси виборників — і саме вони стали вирішальними для попереднього оголошення перемоги демократа.

У позовній заяві стверджується, що ці ключові штати «під прикриттям пандемії COVID-19… узурпували свої законодавчі повноваження й неконституційним способом переглянули виборче законодавство». Головна претензія позову полягає в тому, що лише законодавчі органи штатів, а не місцева влада, можуть змінювати процедуру голосування — навіть в умовах коронавірусних обмежень.

Дональд Трамп уже прокоментував позов, назвавши його «важливим». «Нашій країні потрібна перемога!» — написав чинний президент США у Twitter. А пізніше його штаб звернувся до Верховного суду з клопотанням доєднати його до справи й дати змогу презентувати свої докази. Штаб Трампа до цього неодноразово оскаржував результати виборів в окремих штатах через тамтешні суди — але (поки) без успіху.

Позов Техасу підтримали ще 16 штатів, які очолюють представники дружньої до Трампа Республіканської партії. Утім, деякі з них теж можна звинуватити у висунутих у позові порушеннях. Так, Канзас, Міссісіпі, Північна Дакота і Юта приймали бюлетені, які надходили поштою, після дня голосування — це та ж претензія, яку штаб Трампа висував у своїх скаргах у ключових штатах. Ба більше: у Техасі через коронавірус так само було вжито окремих заходів на місцевому рівні для голосування.

Генеральна прокуратура Джорджії, проти якої подали позов, уже назвала його «конституційно, юридично і фактуально хибним». А генеральні прокурори Пенсильванії, Вісконсину й Мічиґану у своїй спільній заяві стверджують, що позов є «несуттєвою спробою знехтувати народною волею в наших штатах, [яка] вводить в оману громадськість і порушує цілісність конституції».

Позови одних штатів до інших уповноважений розглядати саме Верховний суд США. Нині з дев’яти суддів там шестеро відносять до умовного консервативного крила, тому теоретично він більш прихильний до Республіканської партії. Утім, Верховний суд не зобов’язаний розглядати такі позови. 8 грудня він відхилив скаргу штабу Трампа на результати голосування в Пенсильванії. І є сумніви, що він візьметься розглядати й позов штату Техас.

Тим часом усі 50 штатів США включно з округом Колумбія вже затвердили офіційні результати виборів президента. Як і прогнозували медіа, вони свідчать, що Джо Байден здобув 306 голосів виборників, а Дональд Трамп — 232. 13 грудня мають відбутися засідання колегій виборників у штатах, на яких вони віддадуть свої голоси за якогось із кандидатів, а тоді результати в січні остаточно затвердить американський парламент — Конгрес.