Тимошенко пропонувала посприяти зустрічі з адвокатом Трампа — ексгенпрокурор

Колишній генпрокурор України Юрій Луценко заявив, що народна депутатка від «Батьківщини» Юлія Тимошенко хотіла посприяти його зустрічі з особистим адвокатом Дональда Трампа Рудольфом Джуліані.

Про це Луценко розповів в інтерв’ю «Українській правді».

«До мене якось завітала Юлія Тимошенко, яка зустрічалася з Джуліані, і, крім іншого, він її спитав, чи не знає вона, яка ситуація навколо компанії Burisma в Україні. Юлія Володимирівна, звичайно, сказала: «Та тут в мене знайомий генпрокурор, я все організую», — розповів колишній генпрокурор.

За його словами, восени 2017 року, після розмови з адвокатом Трампа, депутатка прийшла до Луценка і сказала: «Якщо ти хочеш, то можна людям допомогти. Якщо що, то моя людина там у Вашингтоні тобі допоможе». На що він відповів, що не потребує допомоги і як генпрокурор не користується «партійними активістами».

Відтак один із регіональних прокурорів передав, що Джуліані бажає зустрітися у Нью-Йорку.

«Тепер це відомо — це був тодішній прокурор Криму пан Мамедов. Перед цим він був прокурором в Одесі й там якось познайомився з одним із двох радників Джуліані… Для мене це не було подивом, тому що з паном Джуліані я зустрічався до того», — уточнив Луценко.

Він також запевнив, що під час зустрічі з Джуліані обговорював шляхи, як повернути виведені з України 7 мільярдів доларів «злочинної організації Януковича». При цьому, не до кінця розумів, що йтиметься переважно про справу навколо компанії Burisma.

«Жодних всесвітніх змов там не було. Розмова була достатньо зрозуміла. Я сказав моє бачення: от мої документи, от моє звернення, але я ні разу не отримую жодної відповіді... Він сказав, що у Сполучених Штатах скоро оберуть нового генерального прокурора і після цього треба буде зустрітися з ним, аби очі в очі розповісти деталі, які я можу розповідати тільки в рамках зустрічі з генпрокурором, і вирішити питання про спільне слідство», — додав Луценко.

hromadske звернулося за коментарем до прессекретарки Юлії Тимошенко.

Нагадаємо, у США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленськиму липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
  • 13 листопада почались публічні слухання свідків у справі про імпічмент Трампа.

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів.

У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.