УКРАЇНА

ТОП-5 публікацій тижня: перемога опозиції у Вірменії, демократія Фукуями та Віра Савченко

2 липня, 2018 13:37
УКРАЇНА/ТОП-5 публікацій тижня: перемога опозиції у Вірменії, демократія Фукуями та Віра Савченко
Зберегти
Вигляд
lead
А також життя ліквідаторів аварії на ЧАЕС на лінії розмежування та закон Порошенка про позбавлення кримчан громадянства України

ПЕРЕМОГА ОПОЗИЦІЇ У ВІРМЕНІЇ

Звідусіль лунають пісні, люди танцюють просто на вулицях. Близько 60 тисяч демонстрантів зійшлися до площі Республіки на головне віче. На майдані панує атмосфера тріумфу, і молодь, і люди старшого віку тримають національні прапори. Враження, ніби на площі Республіки зібрався весь Єреван. 

Так святкують відставку прем'єр-міністра Сержа Саргсяна, про що він заявив 23 квітня після 10 днів протестів. 

«Звертаюся до вас востаннє як глава держави. Нікол Пашинян (лідер опозиції — ред. ) мав рацію, я помилився. У ситуації, що склалася є кілька рішень, але на жодне з них я не піду. Це не моє. Я залишаю посаду керівника нашої країни», — заявив Саргсян. 

Саргсян був президентом країни 10 років. На нову посаду йогонещодавно затвердив парламент. За новою конституцією, в президента дуже обмежені повноваження, натомість основна влада належить саме прем'єру. Ці зміни ініціював сам Саргсян, хоча й переконував, що більше не має владних амбіцій. Таким чином, він по суті мав залишитися при владі ще й на третій термін. 

Вірменське суспільство, либонь, неочікувано для самого себе, змогло мобілізуватися навколо відчуття обману й рішучого бажання змін.

Громадське провело декілька днів із різними учасниками демонстрацій. Хто прагне змін і творить протести на вулиці та за кулісами — у спеціальному репортажі.

Протести у Вірменії: крок проти несправедливості (СПЕЦРЕПОРТАЖ)

Фото: Олександр Кохан/Громадське

ІНТЕРВ'Ю З ФРЕНСІСОМ ФУКУЯМОЮ

Френсіс Фукуяма — один із провідних мислителів світу, філософ, відомий широкому загалу завдяки есе «Кінець історії і остання людина» 1992-го року.

Ця робота знаменувала кінець ідеологічного протистояння і перемогу ідей ліберальної демократії та вільного ринку. Водночас аж ніяк не стверджувала, що більше не стануться доленосні події. Усе ж про роботу дискутували, критикували. Неоконсерватор Фукуяма тривалий час відстоював власне бачення. Та згодом, після вторгнення США в Ірак 2003-го року та безвідповідальність великих банків під час фінансової кризи 2008-го, змінив погляди. Нині Фукуяма очолює Центр демократії, розвитку та верховенства права в університеті Стенфорду. Після навчання там вирішили піти в політику молоді українські діячі, як-от Мустафа Найєм та Світлана Заліщук. Торік слухачем університету став і музикант Славко Вакарчук. В Україні Фукуяма також читає лекції для молодих держслужбовців.

Громадському Френсіс Фукуяма розповів про політиків нової генерації і реформи, про те, як побороти олігархію, а також чому Україна так важлива для світу.

Френсіс Фукуяма — про українські реформи й майбутнє демократії

Фото: Андрій Новіков/Громадське

ТРИ ІСТОРІЇ ЛІКВІДАТОРІВ АВАРІЇ НА ЧАЕС ЗІ СТАРОГНАТІВКИ

Двадцять родин ліквідаторів Чорнобильської катастрофи на одне селище. Це прифронтова Старогнатівка в Донецькій області. Що в одному селі так багато ліквідаторів — випадковість. Щоправда, з кожним роком їх стає менше: одні виїжджають, інші — помирають.

«Перша лінія оборони» — кажуть місцеві словами військових. Порівняно з минулими роками, стріляють тут менше, тепер дістається Гранітному, яке розташоване ближче до «нуля».

Тутешні мають такі ж проблеми, як і всі, хто лишився жити біля лінії зіткнення: нестача вугілля й дров, немає ліків, хороших лікарів, маленька пенсія. А ліквідаторам ще треба переоформлювати документи й доводити, що дійсно був у Чорнобилі. Адже нещодавно селище підпорядкували Волновасі — колишній райцентр Тельманове опинився на окупованій території. Про ліквідаторів тепер згадують нечасто, навіть до річниці аварії на ЧАЕС. Владі не до того.

«Схоже на війну, але не стріляли» — ліквідатори аварії на ЧАЕС з прифронтової Старогнатівки (СПЕЦРЕПОРТАЖ)

Фото: Анастасія Власова/Громадське

ІНТЕРВ'Ю З ВІРОЮ САВЧЕНКО  

Народна депутатка Надія Савченко вже місяць перебуває в слідчому ізоляторі СБУ. Її звинувачують у спробі повалення конституційного ладу, замаху на президента, організації терористичного акту.

І пише листи із СІЗО українському народові — про те, як потрібно змінити політичну систему України. Але цього разу, на відміну від розмов у відеоролику, що ліг в основу звинувачень проти неї — у конституційний спосіб.

Молодша сестра Надії Віра теж пише листи — до президента Сполучених Штатів, у них вона розповідає про антидемократичне правління Петра Порошенка. Також Віра очолила партію імені своєї сестри.

Які завдання ставить перед собою молодша Савченко та що думає про злочини, в яких підозрюють Надію — в інтерв'ю Громадському.

«Медіа з'їдають наш рейтинг, пов'язуючи з Медведчуком» — інтерв'ю з Вірою Савченко

Фото: Ілля Антонець/Громадське

ПРЕЗИДЕНТ — ПРО ЗМІНИ ДО ЗАКОНУ ПРО ГРОМАДЯНСТВО 

Взяв участь у «виборах» в окупованому Криму — втрачаєш українське громадянство. Так напередодні вирішив президент Петро Порошенко. 19 квітня він подав відповідний законопроект, який уже викликав чимало суперечок серед правозахисників і народних депутатів. Громадське розбиралося, які зміни пропонує цей документ.

Позбавлення кримчан громадянства України: що пропонує Порошенко?

Фото: УНІАН

Пов`язані новини