ТОП-5 тижня: місіонерська передова, боротьба з раком та вбивства в Керчі

Інеса Матюшенко (праворуч) з подругою Юлією Балан (у центрі) створили проект Cancel-R, який підтримує онкоодужуючих
Інеса Матюшенко (праворуч) з подругою Юлією Балан (у центрі) створили проект Cancel-R, який підтримує онкоодужуючихАнастасія Власова/Громадське

А також інтерв'ю з істориком Сергієм Плохієм та що відомо про катастрофу винищувача СУ—27 на Вінниччині

СТРІЛЯНИНА В КЕРЧІ

Слідчий комітет Росії назвав ім’я підозрюваного в теракті в Керчі, де в політехнічному коледжі від пострілів і вибуху загинула 21 людина, ще понад 50 поранені. За даними російських силовиків, це 18-річний студент того ж коледжу Владислав Росляков. Громадське розповідає, що про нього відомо.

«Ненавидів технікум»: як стрілок у Керчі повторив убивства в американській школі «Колумбайн»

КАТАСТРОФА СУ-27

Близько 17:00, 16 жовтня, в районі села Уланів, що на Вінниччині, під час міжнародних навчань «Чисте небо – 2018» впав винищувач Су-27УБ. У Генштабі повідомили, що загинули двоє пілотів. Один із них — заступник командира з авіації повітряного командування «Схід» полковник Іван Петренко. Ніхто із цивільних не постраждав, заявили в прес-службі Збройних сил України.

Катастрофа винищувача СУ-27 на навчаннях: що відомо

Винищувач Су-27УБ у небі над аеродромом «Старокостянтинів» під час навчань «Чисте небо-2018», Хмельницька область, 12 жовтня 2018 рокуEPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

ЯК ПРАВОСЛАВНІ ЦЕРКВИ ДІЛЯТЬ ПАСТВУ

Перший пасторський візит в Україні, після того, як московську анафему визнали недійсною, предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет здійснив до Тернопільської області. Візит запланували ще навесні, коли про томос почалися перші боязкі розмови, і вся ідея з автокефалією здавалася черговою обіцянкою.

Сюди Філарет приїжджає регулярно раз на декілька років. Тернопільська область — місіонерська передова Київського патріархату на межі з католицьким і московсько-православним світом. Православні тут у меншості. В області 804 приходів греко-католицької церкви, 116 — Московського патріархату, 397 — Київського і 161 Автокефальної церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Філарет без анафеми: що означає рішення Константинополя щодо предстоятеля УПЦ КП

Тепер патріарх Філарет, хоч і не визнаний у Стамбулі патріархом, але вже точно законний єпископ, відвідує паству в одному з найскладніших з огляду церковної географії регіонів — це область на кордоні Галичини й Волині. Тут розташована Почаївська Лавра — паломницький, чернечий та ідеологічний центр російського православ'я в Україні. Навколо Лаври давно сформувався свого роду «православний пояс» — мереживо маленьких сіл, в яких парафіяни постійно вирішують «з ким бути».

На місіонерській передовій: як православні церкви ділять паству там, де вони в меншості — репортаж

Віряни на будівництві майбутнього кафедрального собору святих Костянтина й Олени очікують на приїзд предстоятеля УПЦ КП патріарха Філарета, Тернопіль, 12 жовтня 2018 рокуОлександр Попенко/Громадське

ЯК CANCEL-R ПІДТРИМУЄ ОНКООДУЖУЮЧИХ

У 24 роки Інесі Матюшенко поставили діагноз «хвороба Ходжкіна» — це злоякісне захворювання лімфатичної системи. Дівчина вчилася на четвертому курсі в університеті. Інеса — сирота, нею опікувався дядько, брат мами. Одного дня він зателефонував і сказав, що лікарі знайшли в неї рак.

Після лікування Інеса створила проект Cancel-R, який підтримує онкоодужуючих. Разом вони займаються йогою, слухають лекції, влаштовують дні краси й малюють фарбами.

«Я вдячна раку, вся жесть зі мною вже сталася»

Інеса Матюшенко створила проект Cancel-R, який підтримує онкоодужуючихАнастасія Власова/Громадське

ІНТЕРВ'Ю З ІСТОРИКОМ СЕРГІЄМ ПЛОХІЄМ

Людина, яка пояснює українську історію світу — так можна назвати Сергія Плохія — викладача української історії в Гарварді, директора Гарвардського українського наукового інституту. Поза тим, Плохій — автор англомовних бестселерів. Остання книжка — «Чорнобиль: Історія Ядерної катастрофи» — заснована на розповіді про співробітників ЧАЕС і партійних діячів.

«Убивство в Мюнхені. По червоному сліду» — оповідь про вбивство Степана Бандери, створена на основі архівів, дає розуміння, як працювало КДБ і як Москва позбувалася опонентів за кордоном.

«Брама Європи. Історія України від скіфських воєн» (за яку отримав Шевченківську премію 2018 року) — найновіша і найповніша книжка про Україну, написана англійською. Дослідник вражає тим, що здатен однаково глибоко писати про геть різні теми так, щоб максимально пояснювати сучасність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Прочитано і рекомендовано: 10 новинок «Книжкового Арсеналу»

Громадське поговорило з Сергієм Плохієм про історичний виклик для суспільства, коли український наратив перестав бути наративом меншості, коли час відмовлятися від поведінки жертви та розбиратися, як створювати простір для існування інших. Про роль Криму і Донбасу в історії України, і про те, як говорити про Радянське минуле й шукати найкращий спосіб розповісти про себе світу.

«Уперше в українському суспільстві російська культурна складова стала меншиною» — історик | «Дуже важлива передача»

Історик, письменник, викладач української історії в Гарварді, директор Гарвардського українського наукового інституту Сергій Плохій у студії Громадського, Київ, 27 серпня 2018 рокуОЛЕКСІЙ НІКУЛІН/ГРОМАДСЬКЕ