УКРАЇНА

ТОП-5 тижня: голодування Кольченка, «вбивство» Бабченка та місто, куди немає дороги

26 червня, 2018 19:09
УКРАЇНА/ТОП-5 тижня: голодування Кольченка, «вбивство» Бабченка та місто, куди немає дороги
Зберегти
Вигляд
lead
а також 10 новинок арсеналу та чи загрожує Україні дефолт

ІНТЕРВ'Ю З МАТІР'Ю САШКА КОЛЬЧЕНКА

Сашко Кольченко оголосив голодування з єдиною вимогою — звільнити іншого в'язня Кремля Олега Сенцова, який голодує вже третій тиждень. Мало хто може уявити, що хлопці, чиї імена тепер пов'язані, до сфабрикованого судового процесу по суті не були знайомі, хоча й проходять у справі як спільники.

Вони перетиналися на Євромайдані, але ситуативно. Потім змогли поспілкуватися на суді в Ростові-на-Дону у 2015-му. І якийсь час сиділи в різних камерах у Челябінську, де відбуває строк Кольченко (Сенцова перевели в Іркутськ, а відтак — на Ямал).

Про це розповідає мати Сашка — Лариса Кольченко. Жінка мешкає в рідному Сімферополі, де нині доглядає хвору матір. На відміну від Сенцова, Кольченко погоджується на побачення з матір'ю, хоча й отримати дозвіл на такі зустрічі вдавалося не з першої спроби. За час ув'язнення Лариса Кольченко тричі приїздила до Сашка на побачення в колонію. Востаннє — торік у жовтні. Планувала приїхати цьогоріч у квітні, довго чекала дозволу, але сам Сашко попросив зачекати.

Про голодування засудженого до 10-ти років ув'язнення сина дізналася з медіа. Боїться, що через голодування сина ізолюють і побачити його вона не зможе.

Громадське зустрічалося з Ларисою Кольченко в березні 2018, напередодні поїздки на Урал, де сидить Сашко, під час підготовки фільму «Етапом через пів-Землі: Історія ув'язнення Сенцова і Кольченка».

«Розумію, що Сашко вже в Крим не повернеться» — інтерв'ю з матір'ю Кольченка

Фото: Олександр Назаров/Громадське

РЕАКЦІЯ СВІТУ НА СПЕЦОПЕРАЦІЮ З БАБЧЕНКОМ

Новини про вбивство російського журналіста Аркадія Бабченка в Києві сколихнули не лише Україну та Росію. «Жахлива трагедія», «напад на свободу слова», «загроза для демократії» — так великі іноземні медіа та впливові посадовці відреагували на трагічну звістку.

Та після того, як стало відомо, що все це — спланована спецоперація СБУ, думки розділилися. Багато хто обурився, що українські спецслужби пошили в дурні весь світ. Про те, чи були раніше схожі прецеденти за кордоном, і що саме викликало незадоволення міжнародної спільноти — розповідає Громадське.

Тактична перемога — стратегічна поразка: реакція світу на спецоперацію з Бабченком

Фото: EPA-EFE/SERGEY NUZHNENKO

ФОТОРЕПОРТАЖ З ЛАБИТНАНГІ, ДЕ УТРИМУЮТЬ СЕНЦОВА

У березні Громадське разом із двоюрідною сестрою Олега Сенцова Наталею Каплан побувало в місті Лабитнангі, що на півострові Ямал, у російській Арктиці.

Саме тут, у колонії «Білий ведмідь» 14 травня Сенцов оголосив безстрокове голодування. Він вимагає звільнити всіх українських політв'язнів, утримуваних у російських тюрмах.

Олег відмовляється від зустрічей. Каже, йому так легше. Але ми їхали в Лабитнангі не лише щоб побачити, де саме утримується Олег, — необхідно було знайти адвоката, який міг би оперативно прийти до колонії. А також людину, яка погодилася б носити передачі. Зробити це тут було непросто. Ямал — край Газпрому. Місцеві залежать від роботодавця, часто мають службове житло й бояться ризикувати своїм положенням.

У Лабитнангі дуже холодний і вологий клімат. Під час нашої поїздки в березні температура трималася на рівні –30. У місто можна потрапити лише через річку Об, яка відділяє Лабитнангі від Салехарда — столиці Ямалу. Взимку вона замерзає й крига стає дорогою.

«Мені здається, це глухий степ, усе замітає і якийсь барак», — сказала Людмила Георгіївна — мати Олега Сенцова — в інтерв'ю Громадському. Як насправді виглядає це місце — в нашому фоторепортажі.

Місто, куди немає дороги: фоторепортаж з Лабитнангі, де утримують Олега Сенцова

Фото: Анна Цигима/Громадське

ЧИ ЗАГРОЖУЄ УКРАЇНІ ДЕФОЛТ

Від початку року гривня суттєво зміцніла: з майже 29 до 26 гривень за долар. Нацбанк звітує про зростання міжнародних резервів, а уряд — про зростання економіки. Здається, що криза, яка спіткала Україну з початку російської військової агресії у 2014 році, давно подолана. Ніщо не дає підстав думати про нову економічну кризу вже за рік-півтора та ще й в рази сильнішу за попередню.

Громадське підготувало матеріал за підсумками прес-конференції провідних економістів VoxUkraine, на якій представили результати дослідження про макроекномічний прогноз для України.

Дослідження провели Юрій Городніченко, професор Каліфорнійського університету в Берклі та співзасновник VoxUkraine, Олена Білан, головна економістка Dragon Capital, та Тимофій Милованов, почесний президент Київської школи економіки.

Дефолт або гроші Китаю: чому Україні загрожує криза і що з цим робити

Фото: УНІАН

10 РЕЦЕНЗІЙ ДО «КНИЖКОВОГО АРСЕНАЛУ»

Як автор книжки про Джеймса Бонда «позичив» зброю в убивці Степана Бандери? Чому рівновага між роботою і сім'єю, про яку казали феміністи, наразі все ще омана? Навіщо компанія Uber цілеспрямовано ставала настільки великою і як це стосується законодавства? Чи може постравматичний синдром переживати геть усе суспільство? Чи байдужість дійсно найбільше зло? А ще — щоденники тих, хто вижив під час Голодомору, інтриги в Білому домі Дональда Трампа й підкорення українським журналістом космічної науки.

«Книжковий Арсенал» — один з найбільших книжкових фестивалів країни, що триває 5 днів — від 30-го травня по 4-те червня. Спеціально до фестивалю видавництва видають нові книжки. У їхньому розмаїтті вкрай легко загубитися. Напередодні Наталка Гуменюк дослідила і прочитала найцікавіші новинки, а з прочитаного обрала найкраще і склала рекомендації.

Прочитано і рекомендовано: 10 новинок «Книжкового Арсеналу»

Фото: Вікторія Хорошун/Громадське

Пов`язані новини