ТОП-5 тижня: сутінки президента, відповідальність Росії та чемпіонат, який ми (не)бойкотували

а також історія нідерландської родини, яка втратила в катастрофі МН17 сина та його дівчину, та інтерв'ю з редакторкою «Української правди» до роковин загибелі Павла Шеремета

ПОРОШЕНКО НА СТАРТІ ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ 

На початку 1999 року президента Леоніда Кучму підтримувало 6% громадян. Лідером із 13% була Наталя Вітренко. За дев'ять місяців з результатом 36% голосів Кучма виграв перший тур виборів, Вітренко ж фінішувала четвертою. У другому турі Кучма переміг комуніста Петра Симоненка і переобрався на посаду.

Та була й інша історія. Трохи менш ніж за рік до виборів президента-2010 рейтинг Віктора Ющенка складав 0,8%. Це його не злякало, він балотувався і з результатом 5% посів 5 місце. Президентом тоді став Віктор Янукович.

Петро Порошенко може повторити одну із цих історій. За вісім місяців до виборів його рейтинг коливається в проміжку 5-8%. Лідерка симпатій виборців — Юлія Тимошенко, згідно із соцопитуваннями вона набирає 10-13% голосів. Порошенко пропустив уперед ще і Юрія Бойка з «Опозиційного блоку», Анатолія Гриценка з «Громадянської позиції», а в деяких дослідженнях навіть шоумена Володимира Зеленського.

Порошенко ще не оголосив, чи піде на вибори. Але президентська кампанія вже фактично розпочалася — її активна фаза стартує восени. Про те, з чим Порошенко підійшов до її початку та чи має він шанси переобратися — в матеріалі Громадського.

Сутінки президента: з чим Порошенко підійшов до старту виборчої кампанії

Фото: EPA-EFE/PATRICK SEEGER

КАТАСТРОФА MH17 В УКРАЇНІ Й ТРАГЕДІЯ СІМ'Ї В НІДЕРЛАНДАХ

Сілейна Фрейдрікс за 4 роки так і не наважилася змінити щось у кімнаті: там досі розіслане ліжко, розкидані речі, на дивані лежить журнал, датований червнем 2014 року, а на столі — пляшка з водою.

«Я часто приходжу сюди, щоб поговорити з ними, — каже вона, — беру їхній одяг та обіймаю його. Я досі вірю, що одного разу прокинуся, а діти тут, і все, що сталося, просто страшний сон».

Сім'я Сілейни в катастрофі рейсу МН17 втратила 23-річного сина Брайса та його 20-річну дівчину Дейсі.

Громадське побувало в Нідерландах, де в місті Роттердам мешкає родина Фрейдріксів.

«Ми маємо знати правду» — мати загиблого в катастрофі МН17

Фото: Олександра Чернова/Громадське

ЧИ ВІДПОВІДАТИМЕ РОСІЯ ЗА ЗБИТТЯ МН17

Справу щодо катастрофи літака рейсу МН-17, у якій 17 липня 2014 року загинуло 298 людей, розглядатиме суд в Нідерландах. Міжнародного кримінального суду не буде — через вето Росії в Раді Безпеки ООН створити такий трибунал не вдалося.

Однак украй рідко справу щодо злочину, який відбувся на території однієї країни —України, — передають під юрисдикцію іншої — Нідерландів. Угоди про це ратифіковані парламентами обох країн.
Чого чекати? Чи зможе суд в Гаазі змусити російську сторону відповідати перед суддею? Які є важелі впливу?

У річницю трагедії Громадське поспілкувалося з послом королівства Нідерланди в Україні Едуардом Хугсом. Дипломат зокрема пояснює, чому попри переконливі результати розслідування Об'єднаної слідчої групи, які свідчать, що «Боїнг» збили з російського зенітно-ракетного комплексу «Бук», нідерландські чиновники доволі обережно говорять про роль Росії.

Чи вдасться притягнути Росію до відповідальності: інтерв'ю з послом Нідерландів у річницю трагедії МН-17

Фото: Громадське

ЯК ДИВИЛИСЯ ЧЕМПІОНАТ СВІТУ-2018 В УКРАЇНІ

15 липня закінчився Чемпіонат світу з футболу, який рівно місяць тривав у Росії. Чемпіоном світу вдруге у своїй історії стала національна збірна Франції. У фіналі вони переграли хорватів із рахунком 4-2. За місяць мундіалю риторика щодо російського чемпіонату кардинально змінилася з чемпіонату «на крові» до фрази «Ви прекрасні господарі. Дякуємо за сердечний прийом!» у зверненні президентки Хорватії Колінди Грабар-Кітарович до Путіна.

Громадське розповідає, як Чемпіонат світу дивилися в країні, яка закликала його бойкотувати чи не найбільше, — в Україні.

Чемпіонат, який ми (не)бойкотували: цифри і факти

Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV 

ГОЛОВНА РЕДАКТОРКА «УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВДИ» — ПРО ВБИВСТВО ПАВЛА ШЕРЕМЕТА

Журналіста Павла Шеремета вбили в центрі Києва 2 роки тому. Попри те, що президент Петро Порошенко називав розслідування вбивства «справою честі», наразі ані виконавців, ані замовників слідство не назвало.

Про мовчання слідства про і те, як пережила редакція втрату, напередодні роковин загибелі Павла Громадське поговорило з його колегою — головною редакторкою видання «Українська правда» Севгіль Мусаєвою.

«Безкарність породжує нові злочини»: головна редакторка «Української правди» — про справу Шеремета

Фото: Громадське