Туреччина, Албанія та Косово оголосили бойкот церемонії вручення Нобелівської премії, яка відбудеться 10 грудня у Стокгольмі. Бойкотують через присудження нагороди з літератури за 2019 рік письменнику Петеру Гандке. Вони звинувачують його в підтримці авторитарного президента Югославії та Сербії Слободана Мілошевича і геноциду у Боснії та Косові.

Про це повідомив посол Туреччини у Швеції Хаккі Емре Юнт, передає «Радіо Свобода». 

За його словами, турецький мовник Hurriyet не відвідає церемонію нагородження в Стокгольмі, де відбудуться щонайменше дві демонстрації проти Гандке. Раніше урядовці Туреччини закликали Шведську академію змінити рішення про присудження премії Гандке.

Міністр закордонних справ Косова Бегджет Паколлі заявив, що доручив послу у Швеції бойкотувати церемонію.

Виконувач обов’язків міністра закордонних справ Албанії Гент Какай заявив про аналогічний крок. Він написав у Twitter, що «виправдання жорстокості війни під час розпаду Югославії не має бути винагородженим».

Петер Гандке — письменник австрійського походження, який нині живе у Франції, — опинився під вогнем критики за підтримку нині покійного сербського авторитарного президента Слободана Мілошевича. У 1996 році письменник опублікував свої нотатки «Справедливість для Сербії», які розкритикували за «применшення воєнних злочинів», скоєних сербськими військовими. Гандке виступав з промовою на похороні Мілошевича.

Авторитарного президента Гаазький трибунал звинувачував у геноциді, зокрема вбивстві кількох тисяч мешканців Сребрениці, порушень законів війни та злочинах проти людства.

Нагадаємо, в жовтні у столиці Швеції Стокгольмі назвали лауреатів Нобелівської премії з літератури за 2018 та 2019 роки. Премію за 2018 рік отримала польська письменниця Ольга Токарчук. Премія за 2019 рік дісталась австрійському автору Петеру Гандке.

Нобелівську премію миру у 2019 році вручили прем'єр-міністу Ефіопії Абія Ахмеда за внесок у врегулювання конфлікту з Еритреєю.

Нобелівську премію з фізики цьогоріч присудили за роботи з космології та відкриття екзопланети.

Нобелівську премію з медицини вручили «за відкриття реакції живих клітин на наявність або відсутність кисню».

Лауреатами Нобелівської премії з економіки цьогоріч стали Абхіджіт Банерджі, Естер Дюфло і Майкл Кремер за «експериментальний підхід до боротьби з глобальною бідністю».

Поділитись: