🎧 «Тут кожен сам за себе». Чому онкопацієнти змушені здавати тести на COVID-19 за власний кошт

Новий випуск подкасту «Я і воно: як пережити онко» — про здачу онкопацієнтів тестів на COVID-19.

20 травня з'явився наказ МОЗ України № 1227 «Про затвердження Змін до Стандартів медичної допомоги "Коронавірусна хвороба (COVID-19)"». У цьому наказі зазначено: обов'язкове тестування повинні проходити пацієнти з клінічними ознаками коронавирусной хвороби, з пневмонією, ті, хто контактував з підтвердженими випадками і, в числі інших, ті, хто потребує планової госпіталізації та / або операції. В цій останній групі є важливий нюанс: тестування на COVID-19 є обов'язковим для людей з імуносупресією. Але онкопацієнтів живуть з системним імунодепресивною станом, через основний діагноз і протипухлинну терапію. Багато видів лікування, зокрема, хіміотерапія, негативно впливає на функцію лейкоцитів і має імуносупресивну дію. Тобто, у онкопацієнтів є так звана вторинна імуносупресія. Однак наказ №1227 не виділяє їх в окрему категорію, зобов'язуючи за тією ж схемою, як і решта, здавати тести перед госпіталізацією. І багато хто змушений робити ці тести щотижня, тому що вони отримують системну терапію.

У подкасті ви почуєте історії двох героїнь — Євгенії Журавльової з Києва та Марини Ваталінскої-Кушнір із Вінниці, які змушені здавати тест на COVID-19 за власний кошт, хоча мають право отримувати таку послугу від держави безкоштовно.

Тим часом у МОЗ і Центрі громадського здоров'я (ЦГЗ) запевняють: кількість лабораторій, які роблять ПЛР і ІФА тестування з початку епідемії зросла в рази, а головний санітарний лікар України Віктор Ляшко у відповідь на запит hromadske запевняє: зараз лабораторіям вдалося впоратися з напливом тестів, а МОЗ розширює і коло тих, хто проходить тестування, і збільшує лабораторні потужності, закуповуючи нове обладнання. Також за його словами в більшості лабораторій результати видають не пізніше, ніж через добу, що є прямою рекомендацією ВООЗ. У Київському міському лабораторному центрі МОЗ на запит hromadske відповіли, що максимальний термін виконання тестів на COVID-19 — до чотирьох днів.

На ділі все, втім, не так райдужно. Історії онкопацієнтів говорять про системні проблеми в сфері охорони здоров'я: сімейні лікарі часто-густо не поінформовані про право пацієнтів на безкоштовне тестування, тому домагатися направлення доводиться через оббивання порогів, написання скарг і дзвінки на гарячу лінію Міністерства охорони здоров'я. Але навіть якщо забір матеріалу проводять, результат приходить через тиждень, а то і два, що робить процедуру такою, що не має сенсу для тих, хто повинен отримувати щотижневе лікування в клініках і онкодиспансерах.

Чиновники МОЗ і ЦГЗ пропонують в разі відмов видати направлення на тестування або у разі затримки видачі результатів скаржитися на гарячі лінії Міністерства охорони здоров'я і ЦГЗ, а також звертатися до обласних лабораторних центрів.

Список лабораторій, які проводять тестування на COVID-19, також є на сайті ЦГЗ.

Згідно з даними Центру громадського здоров'я України, в загальній кількості підтверджених випадків з COVID-19 лише 1,5% пацієнтів з новоутвореннями (і доброякісними, і злоякісними). А відсоток смертельних випадків досить високий — 8,2%. Станом на ранок 16 червня в Україні виявили 32 476 лабораторно підтверджених випадків захворювання коронавірусів, з них 912 – смертельних. 14 528 пацієнтів одужали.

Цей епізод подкасти ви можете послухати на платформах: Castbox, Soundcloud, Apple Podcasts, Google Podcasts.

Підписуйтесь на канал «Я і воно: як пережити онко» на Castbox, Apple Podcasts, Google Podcasts.