Голова російського газового монополіста, компанії Газпром, Олексій Міллер заявив, що технічні характеристики майбутнього контракту щодо транзиту російського газу до ЄС через газотранспортну систему України залежать від того, чи купуватиме Україна газ у Газпрому напряму.

Про це Міллерр повідомив під час розмови з президентом Росії Володимиром Путіним у Кремлі, передає «Интерфакс».

«Але, без сумніву, головним питанням, підкреслюю, є постачання газу для українського ринку. Це питання двосторонніх переговорів між Росією та Україною», — повідомив Міллер.

За його словами, від відповіді на це питання залежатимуть ті обсяги газу, які Газпром резервуватиме для постачання до української ГТС у разі укладання нового контракту на транзит газу.

Також Міллер додав, що у разі, якщо Україна укладе прямий договір на постачання газу з російською компанією, то «ціна газу для кінцевих споживачів знизиться на 25%» від того рівня, який є наразі.

Раніше виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко заявляв, що ніщо не заважає Газпрому постачати газ до України напряму. Зокрема, за його словами, у 2018 році Нафтогаз заплатив передоплату за російський газ, але Газпром цей газ до України не поставив, чим порушив умови угоди.

Зазначимо, що новий раунд тристоронніх переговорів щодо укладання нового контракту між Україною та Росією про транзит газу до Європи відбудуться 19 вересня 2019 року у Брюсселі.

Наприкінці серпня Україна провела тестування реверсної роботи своєї газотранспортної систему у зв'язку з підготовкою до повного припинення російського транзиту з 1 січня 2020 року.

Також наприкінці серпня Росія вперше підтвердила участь у тристоронніх переговорах про транзит газу.

Новий прем’єр-міністр України Олексій Гончарук 30 серпня повідомив, що Україна на наступних тристоронніх переговорах щодо транзиту планує укласти довгостроковий контракт.

Раніше голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що тристоронні переговори про транзит мають відбутися 16 вересня у Брюсселі. Водночас російська сторона досі не підтвердила свою участь у них.

Щороку транзит російського газу приносить близько 2-3% від ВВП України, а чинний контракт на транзит закінчується 31 грудня 2019 року. Без нового контракту Україна може втратити свій статус транзитера газу до Європи та відповідні доходи від транзиту.

Напередодні стало відомо, що РФ хоче укласти контракт на транзит з Україною терміном на 1 рік.

Раніше у російському уряді запропонували провести черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит газу на вересень 2019 року, попри те, що раніше ці переговори планували провести одразу після президентських виборів в Україні.

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років. У разі неукладання договору про транзит, Нафтогаз запропонує Росії постачати газ до ЄС на умовах своп (тобто перепродажу російського газу Європі).

Зазначимо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

Поділитись: