ENRU

У змінах до Податкового кодексу є ризик тиску на громадські організації — РПР

Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо фінансування діяльності громадських об'єднань у нинішній редакції створює передумови для тиску на ГО з боку фіскальної служби.

Про це у коментарі Громадському сказав експерт Реанімаційного пакету реформ Володимир Дубровський.

Документ скасовує обов'язкове електронне декларування для антикорупційних ГО, водночас запроваджує додаткову форму податкового звіту для громадських організацій. За словами Дубровського, деякі пропозиції у законі є дискримінаційними і не відповідають європейській практиці.

«Якщо у ГО є гроші, більше ніж 500 тисяч на рік, то вона зобов’язана подавати звіт в податкову. Але відмінність у тому, що цей звіт має бути більш детальним, ніж нинішній звіт і він має бути публічним. Дискусії зараз ідуть навколо того, який об’єм даних має бути в тому звіті. Тому що деякі вимоги виглядають надмірними. Зокрема, оприлюднення даних про зарплати співробітників. Це виходить за межі загальної практики європейських країн», — зазначив він.

Дубровський зауважив, що звітність не стосуватиметься безпосередньо ФОПів. Однак, ГО в своєму щорічному звіті повинна вказати тих ФОП, з якими вона мала контракти.

«Це ФОПи, які отримують фінансування безпосередньо від донорів міжнародної технічної допомоги. Саме в такій редакції. Тобто, це не ті ФОПи, які працюють чи мають контракти з ГО, але ті, які мають контракти з донорами. В будь-якому разі, ця вимога є дискримінаційною, тому що незрозуміло, чому саме цей тип взаємовідносин вимагає додаткової звітності», — зазначив експерт.

Раніше голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін зазначив, що такі новації будуть виправдані тільки у тому випадку, якщо звітуватимуть політичні партії та всі неприбуткові організації.

Нагадаємо, 8 липня президент Петро Порошенко вніс на розгляд парламенту проекти законів «Про внесення змін до Податкового кодексу» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань та використання міжнародної технічної допомоги», які, зокрема, пропонують скасувати пакет законів щодо скасування е-декларування антикорупційних громадських організацій.

Раніше Рада зобов’язала подавати е-декларації представників громадських об’єднань.  У пояснювальній записці до проекту закону зазначається, що його дія не поширюється на військовослужбовців. 

27 березня Петро Порошенко підписав зміни до закону України «Про запобігання корупції», які зобов’язали членів громадських організацій подавати декларації.

Перед підписанням змін до закону Петро Порошенко зустрівся з представниками громадських організацій і пообіцяв ініціювати створення робочої групи щодо напрацювання правок до закону, які б скасували декларування членів громадських організацій.

23 травня в Центрі протидії корупції заявили, що в Раді намагаються дискредитувати антикорупційні громадські організації.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram