Україні вигідно переходити до Конвенції ООН з морського права — представник ЗСУ з євроатлантичної інтеграції
Договір між Україною та РФ про співпрацю у використанні Азовського моря нехтує правами України, які передбачені Конвенцією ООН з морського права.
Договір між Україною та РФ про співпрацю у використанні Азовського моря нехтує правами України, які передбачені Конвенцією ООН з морського права.
Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському повідомив заступник начальника штабу командування Військового-морських сил Збройних сил України з євроатлантичної інтеграції Андрій Риженко.
«Цей договір (з РФ про Азовське море — ред.) знівелював позиції стосовно суверенних прав України на Азовське море, які визначає міжнародне морське право», — сказав він.
Риженко нагадав, що Україна є однією з країн, які ратифікували Конвенцію ООН з морського права з моменту її ухвалення в 1982 році.
Він зазначив, що серед прав України, якими нехтує договір про Азовське море з РФ — право на територіальні води, права прибережної держави, права щодо використання військових кораблів.
«І, наприклад, щодо вирішення спірних питань — в Конвенції сказано, що залучатися мають треті сторони, міжнародні суди і так далі. А в договорі 2004 року (з РФ про Азовське море — ред.) йдеться лише про вирішення спірних питань між сторонами», — наголосив Риженко.
Він додав, що перехід до Конвенції ООН з морського права передбачає делімітацію, переділ морської економічної зони, в результаті чого кожна сторона отримає свою ділянку територіальних вод з повним суверенітетом.
«Це питання розглядається уже з моменту оголошення незалежності України і весь час, за ініціативи російської сторони, вирішення цього питання переносилося», — резюмував Риженко.
Раніше Риженко розповів, що база ВМС України на Азовському морі, яку планують створити до кінця року в Бердянську, буде мати серед пріоритетних напрямків діяльності нейтралізацію російської мінної загрози.
Нагадаємо, ввечері 23 вересня два кораблі ВМС України пройшли Керченську протоку і увійшли до акваторії Азовського моря. Ці судна використають для формування бази ВМС у Бердянську.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи існує морська блокада Азову?
22 вересня російські кораблі почали супроводжувати українські судна «Донбас» та «Корець», які увійшли до «виняткової економічної зони РФ» біля анексованого Криму.
Раніше уряд України анонсував створення військової бази Військово-морських сил України на Азовському морі через дії Росії у регіоні.
Наприкінці липня Росія збільшила свою активність у Азовському морі та почала затримувати іноземні судна при проході Керченської протоки.
16 липня повідомлялося, що кількість затриманих Росією суден в Азовському морі сягнула 148. У Мініфраструктурі заявили, що РФ безпідставно збільшила кількість оглядів суден, які прямують в Україну.
Порошенко доручив провести засідання РНБО через дії Росії в Азовському морі.
Державний Департамент США закликав Росію припинити порушувати умови міжнародних морських перевезень в Азовському морі та Керченській протоці. Так США звинуватили Москву у спробі дестабілізувати ситуацію в Україні.
Росія пояснює свої дії договором про двосторонній контроль вод Азовського моря. На думку глав МЗС України, договір РФ застосовує таким чином, щоб обмежити свободу судноплавства в Азовсьому морі.
/Лев Коротаєвський
- Поділитися: