У разі припинення транзиту російського газу через газотранспортну систему України з 1 січня 2020 року, втрати Росії можуть сягнути 3,4 мільярда євро за перший квартал 2020 року. Україна втратить дохід від транзиту на суму близько 0,5 мільярда євро.

Такий висновок міститься у дослідженні, проведеному німецьким Інститутом з вивчення економіки енергетики при Кельнському університеті (EWI).

Таким чином, російська економіка може втратити майже у 7 разів більше коштів, аніж українська у випадку так званого «нульового» транзиту.

Втрати Росії у дослідженні пов'язують з тим, що країна не зможе у повній мірі отримати свою експортну виручку від експорту газу. Втрати України — з тим, що вона не отримає плати за транзит, яка щороку приносить до 3 мільярдів доларів доходів.

Економічних втрат, у разі неукладення нової угоди про транзит газу, зазнає і ЄС. Зокрема, у разі відсутності транзиту російського газу через Україну, ціни на газ у Європі можуть значно зрости, через що економіка країн ЄС може зазнати близько 1,5 мільярда євро втрат. У разі ж, якщо зима буде холодною, то ця сума може зрости до 2,1 мільярда євро.

При цьому у дослідженні зазначають, що окрім прямих економічних втрат, припинення транзиту газу через Україну може спричинити ще й репутаційні втрати, які «виміряти дуже складно». Найбільше таких втрат зазнає та країна, яку визнають «винною» у припиненні транзиту газу.

Напередодні міністр енергетики України Олексій Оржель зазначив, що Україна та Росія невдовзі можуть розпочати обговорювати деталі нової угоди про транзит газу, зокрема її термін, обсяги транзиту та тарифи на транзит.

Водночас українська сторона зазначає, що відновлення прямого постачання напряму залежить від погашення Газпромом своєї заборгованості за рішеннями Стокгольмського арбітражу на 3 мільярди доларів. «Газове питання» планують обговорити і на зустрічі у «нормандському форматі».

Новий раунд переговорів мав відбутися 5 грудня, однак цієї зустрічі не сталося13 грудня спливає останній термін, коли Україна та Росія можуть укласти довгостроковий контракт на транзит газу до Європи через українську ГТС, який діятиме з 1 січня 2020 року.

Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.
Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile