Кабінет міністрів на засіданні 10 червня затвердив меморандум з інвесторами у «зелену» енергетику України. Тепер його потрібно підписати сторонам.

Про це йшлося на засіданні уряду.

Так, меморандум з інвесторами в альтернативну енергетику передбачає, що вони добровільно мають погодитися на зниження «зеленого» тарифу на 15% (для сонячних електростанцій) та 7,5% (для вітроелектростанцій), а також посилення відповідальності за створення такими електростанціями енергетичного балансу.

Крім цього, меморандумом передбачається, що сонячні електростанції, введені в експлуатацію після 1 липня 2020 року, не будуть отримувати «зелений» тариф, а продаватимуть вироблену енергію на «зелених» аукціонах. Для вітрових електростанцій заборона на виплату «зеленого» тарифу настане пізніше, після завершення будівництва тих електростанцій, які вже почали будуватися.

В уряді кажуть, що підписаний меморандум дозволить державі зекономити до 2 мільярдів євро на виплатах за «зеленим» тарифом до 2030 року.

«Це позитивний крок як для держави, так і для українців. Адже це дозволить уникнути підвищення тарифів на електроенергію для населення та збалансувати енергетичну галузь», — повідомив прем’єр-міністрів Денис Шмигаль.

Раніше в енергетичному регуляторі підрахували, що частка «зелених» електростанцій у виробництві енергії в Україні наразі складає 8%, водночас на розрахунки з цими електростанціями витрачають 26% всіх коштів.

Зростання частки «зеленої» енергетики зі збереженням чинної моделі розрахунків за «зеленим» тарифом створює дисбаланси на енергоринку. Держава наразі вже не має достатньо коштів для того, аби у повній мірі розрахуватися за своїми зобов'язаннями перед інвесторами, що збудували сонячні та вітрові електростанції.

Відтак в уряді затвердили оновлений енергобаланс, у якому передбачили менші обсяги виробництва атомної енергії на користь «зеленої». Також у Міненерго запропонували заборонити введення в експлуатацію нових сонячних та вітрових електростанцій.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначав, що Україна не може оплачувати «найдорожчу в Європі зелену енергію».

Зелені тарифи — це тарифи, за якими держава виплачує власникам сонячних та вітроелектростанцій кошти за їхню електроенергію Такі тарифи є вищими за ринкову вартість електрики для того, аби стимулювати розвиток альтернативної енергетики в Україні. Високий розмір таких тарифів призвів до того, що сама електроенергія для споживачів також є дорожчою.

Поділитись: