Європейський Союз розкритикував можливість запровадження з боку США санкцій щодо компаній, залучених до будівництва російського газогону «Північний потік-2».

Про це сказав речник Єврокомісії у коментарі AFP.

«Євросоюз принципово виступає проти запровадження санкцій проти компаній ЄС, які ведуть законний бізнес», — заявив речник Єврокомісії.

Напередодні компанія Allseas, яка будує російський морський трубопровід в обхід України «Північний потік-2», оголосила про зупинку робіт через санкції США, передбачені у підписаному Дональдом Трампом оборонному бюджеті.

20 грудня президент США Дональд Трамп підписав Закон про національний оборонний бюджет на 2020 рік, який, серед іншого, передбачає санкції проти компаній, що будують російський газопровід «Північний потік-2».

Не пізніше, ніж через 60 днів після набуття чинності Законом і кожні 90 днів після цієї дати Держсекретар США разом із міністром фінансів повинні будуть подавати звіт про компанії, що займаються прокладанням труб «Північного потоку-2» і «Турецького потоку», а також про іноземних фізичних та юридичних осіб, які сприяли наданню суден для їхнього прокладання.

Санкції передбачають скасування таким особам американських віз і відмову у видачі чи продовженні чинних віз, а також блокування їхніх активів, розміщених у США. Виняток можуть зробити для людей, які протягом 30 днів із дня набуття чинності Закону припинили участь у будівництві «Північного потоку-2».

Крім того, президент США на власний розсуд може знімати санкції, якщо це відповідає інтересам національної безпеки або може становити екологічну загрозу.

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

20 грудня у Мінську завершилися переговори між Україною та Росією про продовження транзиту газу. Сторони продовжували говорити після зустрічі у Берліні, під час якої досягли принципової згоди продовжувати транзит газу через Україну.

За підсумками переговорів у Мінську Україна та Росія підписали протокол. Російські ЗМІ, з посиланням на заступника міністра енергетики Росії, повідомляють, що нова угода на транзит газу буде терміном на 5 років. Україна на переговорах вимагала 10-річного контракту.

Крім цього, як повідомили hromadske в Офісі президента, Газпром погодився виплатити 3 мільярди доларів боргу перед Нафтогазом за рішенням Стокгольмського арбітражу грошима.

Питання погашення заборгованості Газпрому за рішеннями арбітражів було одним з ключових на переговорах про транзит. Раніше Росія наполягала, щоб Нафтогаз відмовився від своїх вимог за рішеннями арбітражів у якості передумов початку переговорів. Згодом Росія включала це питання у так звані «пакетні домовленості», у які також включали відновлення прямого постачання газу до України.

Поділитись: