Учені припускають, що коронавірус виник від єнотоподібних собак у Китаї

Міжнародна група експертів з вірусів пов'язує виникнення коронавірусу з єнотоподібними собаками, яких продавали на китайському ринку Ухань.

Цей аналіз опублікований в The Atlantic.

Міжнародна група експертів з вірусів вивчила генетичні зразки з ринку, які нещодавно завантажили в міжнародну базу даних, але їх одразу видалили після того, як вчені запитали про них у Китаю.

Генетичні проби були взяті в січні 2020 року на гуртовому ринку морепродуктів Хуанань і навколо нього. На той час тварин уже вигнали з ринку, але дослідники зробили мазки зі стін, підлоги, металевих кліток і візків, які часто використовували для транспортування кліток для тварин.

Учені повідомили, що позитивний результат на коронавірус виявили в генетичному матеріалі, який належить єнотоподібним собакам.

Це вже точно? 

Ці результати не можуть повністю підтвердити, що коронавірус виник від цих тварин і вони були джерелом вірусу, зазначили в The Atlantic.

Вірусолог з Центру наук про здоров’я Університету Луїзіани в Шривпорті Джеремі Каміл, сказав, що результати показали, що «зразки з ринку, у яких були ранні лінії COVID-19, були забруднені зчитуванням ДНК диких тварин». Також він додав, що не має переконливих доказів того, що інфікована тварина спровокувала пандемію.

Звіт із повними деталями висновків міжнародна дослідницька група ще не опублікувала.

У лютому 2022 року китайські вчені опублікували дослідження, в якому вивчали ті самі зразки ринку. У ньому повідомляли, що зразки були позитивними на коронавірус. Але вони припускали, що вірус походить від інфікованих людей, які робили покупки або працювали на ринку, а не від тварин.

Дискусії про походження вірусу

Досі ніхто не знає точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я направила кілька місій до Уханя, де вірус виявили вперше.

Гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус заявляв, що організація не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу — тобто може йтися і про природний, і про штучний шлях його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.

Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від тварини до людини.

У травні 2021 року дискусія про походження вірусу пожвавилася. Зокрема колишній головний епідеміолог США й головний радник президента США з інфекційних захворювань Ентоні Фаучі та керівниця Центру з контролю й профілактики захворювань Рошель Валенськи були не впевнені у природному походженні коронавірусу.

ВООЗ розпочало нове розслідування щодо походження коронавірусу. Перед тим авторитетне медичне видання The Lancet розпустило групу науковців, які займалися дослідженням походження коронавірусу. Вони були наближені до неурядової організації EcoHealth Alliance, яка тісно взаємодіяла з Інститутом вірусології Уханя.

А втім, директор ФБР Крістофер Рей заявив, що, найімовірніше, коронавірус витік із лабораторії в китайському Ухані. До того ж він додав, що уряд Китаю, на його думку, намагається зробити все можливе для того, щоб зупинити розслідування США, яка причина появи пандемії.

Авторка: Катерина Єсікова