Влада Венесуели, яка контролюється президентом Ніколасом Мадуро, затримала дядька лідера опозиції Хуана Гуайдо, який в січні 2019 року оголосив себе тимчасовим очільником країни. США, які одними з перших підтримали Гуайдо, засудили дії венесуельської влади.

Як повідомляє Reuters, затримали дядька Хуана Гуайдо — Хуана Хосе Маркеса — в аеропорту Каракаса в середу, 12 лютого.

За словами пресслужби Гуайдо, Маркесу пред’явили звинувачення у перевезенні вибухових речовин, які він нібито планував використати в «операціях проти Венесуели».

Тоді як представники лідера венесуельської опозиції відхиляють звинувачення проти Маркеса, в уряді Венесуели затримання дядька Гуайдо не прокоментували.

Державний департамент США у своїй заяві в суботу, 15 лютого, засудив інцидент.

«Абсурдні звинувачення… ще більше підкреслюють відчай, що наростає серед Мадуро та його корумпованого оточення. Підробка доказів для виправдання свавільних і політично вмотивованих затримань — це поширений засіб дії нелегітимного колишнього режиму Мадуро», — йдеться в заяві речниці Держдепу Морґан Ортагус.

Сам Мадуро напередодні сказав, що «настане день», коли суди країни видадуть ордер на арешт самого Хуана Гуайдо.

Нагадаємо:

 • У січні 2019 року Хуан Гуайдо проголосив себе виконувачем обов’язків президента Венесуели. Конституція країни дозволяє зробити це главі парламенту, якщо обрання президента визнають неконституційним.
 • У Венесуелі рік триває фактичне двовладдя: частина країн світу визнає очільником країни Гуайдо, частина — президента Мадуро, якого підтримують військові. Перемовини між сторонами не призвели до розв’язання політичної кризи.
 • 5 січня 2020 року уряд Венесуели оголосив, що очільником законодавчого органу обрано колишнього члена партії «За справедливість» Луїса Пару. Натомість опозиційні депутати очікували переобрати Хуана Гуайдо, який був на посаді з січня 2019 року.

Що варто знати про нинішню ситуацію у Венесуелі:

 • У травні 2018 року у Венесуелі відбулися вибори президента, де чинний президент Мадуро здобув перемогу, проте парламент визнав переобрання Мадуро на посаду глави держави неконституційним.
 • 23 січня у Каракасі відбувся багатотисячний мітинг проти президента Ніколаса Мадуро. Під час нього голова парламенту Венесуели, лідер місцевої опозиції Хуан Гуайдо оголосив себе тимчасовим президентом країни.
 • Президент США Дональд Трамп заявив, що визнає Гуайдо новим тимчасовим президентом.
 • Також про підтримку Гуайдо, окрім США, заявили Франція, Велика Британія, Іспанія, Данія, Австрія, Швеція, Аргентина (пізніше відмовилася), Бразилія, Гватемала, Гондурас, Грузія, Канада, Колумбія, Коста-Рика, Панама, Парагвай, Перу, Чилі, Еквадор та Ізраїль. Натомість Мадуро підтримують Куба, Болівія, Туреччина, Росія та Мексика. Україна також оголосила свою позицію щодо політичної кризи у Венесуелі.
 • У відповідь на рішення Трампа Мадуро оголосив про розірвання дипломатичних відносин зі США. Мадуро також відкинув ультиматум низки європейських країн, які вимагали призначення дострокових виборів глави держави.
 • Водночас 28 березня визнаний на Заході очільник Венесуели Гуайдо заявив про початок масових акцій протесту для повалення режиму Мадуро.
 • Ситуація у Венесуелі загострилася наприкінці квітня, коли лідер опозиції Хуан Гуайдо закликав військовослужбовців і народ країни до повалення режиму президента Ніколаса Мадуро і заявив, що венесуельська армія стала на його бік. Того ж дня у Венесуелі відбулися масові протести. Унаслідок зіткнень з поліцією постраждали понад 50 людей.
 • 5 січня 2020 року уряд Венесуели оголосив, що очільником законодавчого органу обрано колишнього члена партії «За справедливість» Луїса Пару. Натомість незгодні з рішенням опозиційні депутати переобрали Хуана Гуайдо, який був на посаді з січня 2019 року.
Поділитись: