ВООЗ схвалила вакцину AstraZeneca/Oxford проти COVID-19 для екстреного застосування

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) включила до переліку вакцин проти COVID—19 для екстреного застосування дві версії препарату спільного виробництва Великої Британії та Оксфордського університету AstraZeneca/Oxford.

Про це йдеться в заяві ВООЗ від 15 лютого.

Стратегічна консультативна група експертів ВООЗ з імунізації (SAGE) розглянула дані щодо вакцини ще 8 лютого й рекомендувала застосовувати її людям від 18 років.

За процедурою включення препарату до списку ВООЗ для використання в надзвичайних ситуаціях (EUL) експерти зазначили, що вакцина AstraZeneca/Oxford відповідає стандартам якості, безпеки та ефективності.

Окрім того, вони оцінювали здатність препарату витримати транспортування. Тепер її зможуть розповсюджувати по всьому світу в межах програми COVAX. У ВООЗ зазначили, що вакцина AstraZeneca/Oxford підходить для країн із низьким та середнім рівнем доходу завдяки простим вимогам до зберігання.

Нагадаємо, раніше ВООЗ включила для розповсюдження через COVAX вакцину спільного виробництва Німеччини та США Pfizer/BioNTech.

COVAX ㅡ глобальна ініціатива, заснована ВООЗ, щодо забезпечення рівного доступу до вакцин проти COVID-19 для всіх країн, незалежно від рівня доходів.

Що відомо про вакцину AstraZeneca?

Вона використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе, і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.

Вакцину виробляють одразу кілька організацій: компанія AstraZeneca-SKBio, що у Південній Кореї, та Інститут сироватки крові в Індії.

Попри низьку ефективність препарату (ВООЗ зазначає про 63,09% ефективності), проти конкурентів AstraZeneca є значно дешевшою і простішою у транспортуванні (не потребує спеціальних холодильників), а також однією з перших долучилася до ініціативи COVAX із розподілу вакцин серед бідних країн.

Першими препарат AstraZeneca схвалили у Великій Британії. Крім того, вакцина стала третьою, яку дозволили для використання в Європейському Союзі. Водночас деякі країни ЄС заборонили її використання для людей похилого віку, аргументуючи це відсутністю достатньої кількості даних випробувань.

Крім того, Південно-Африканська Республіка призупинила вакцинацію від коронавірусу препаратом AstraZeneca через його неефективність проти тамтешнього штаму коронавірусу. У компанії планують модифікувати вакцину до осені 2021 року, щоб вона захищала і проти мутацій SARS-CoV-2.

Які ще є вакцини проти COVID-19, у чому їх недоліки та переваги ㅡ ви можете прочитати в нашому гіді вакцинами.

AstraZeneca в Україні

5 лютого стало відомо, що Україна отримала підтвердження на постачання 12 мільйонів доз вакцин від COVID-19, зокрема й AstraZeneca. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що Україна розраховує з 15 лютого отримати пів мільйона доз вакцин проти коронавірусу AstraZeneca, яку куплять за гроші з держбюджету. Крім того, у Європейському Союзі готують угоду, за якою Польща перепродасть Україні 1,2 мільйона доз вакцини AstraZeneca.

Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов стверджує, що документи на реєстрацію вакцини AstraZeneca й Оксфордського університету можуть бути подані вже в понеділок, 15 лютого. Реєстрація є необхідною умовою застосування вакцини.