Кожен з трьох указів президентів Володимира Зеленського та Петра Порошенка щодо надання, позбавлення та повернення громадянства Міхеіла Саакашвілі є сумнівним з погляду права.

Таку думку в ефірі програми «Нині вже» на Громадському висловив юрист-конституціоналіст, експерт центру політико-правових реформ Богдан Бондаренко.

Він зазначив, що у правників «виникає велика кількість питань» кожен раз, коли президент скасовує акти індивідуальної дії: кадрові призначення чи надання громадянства.

«Зокрема, у випадку з Саакашвілі питань набагато більше, оскільки проблема не лише в указі Зеленського, проблеми також лежать в указах президента Порошенка — в першому, про присвоєння громадянства, і в другому — про втрату громадянства. Всі укази мають великі проблеми. З погляду права кожен з трьох сумнівний», — сказав Бондаренко.

Юрист також нагадав про ситуацію навколо надання Саакашвілі українського громадянства.

«Надання громадянства Саакашвілі було незаконним з огляду на порушення процедури. Там думки розходяться, чому саме: чи не було підпису, чи він не вказав правдиві відомості стосовно кримінального переслідування, яке існує в Грузії щодо нього. Чи найслабший варіант про проблеми зі знанням державної мови. Варіант про відсутність підпису здається найбільш обґрунтованим», — зазначив Бондаренко.

За словами правника, найбільш законною виглядала втрата Саакашвілі громадянства, хоч рішення було політизованим.

«Втрата Саакашвілі громадянства виглядала законно. З огляду на те, що був порушений порядок, тобто незаконно отримав, значить — має втратити. Але всі ми розуміємо, що в момент надання і в момент втрати громадянства це було максимально політичне рішення і міряти цю ситуацію виключно нормами закону дуже важко. Указ президента Порошенка про втрату громадянства Саакашвілі був неправовим, оскільки порушував принципи справедливості, бо Саакашвілі втратив громадянство саме з політичних мотивів. Проте ситуація дуже складна і вона дуже важко оцінюється юристами», — сказав Бондаренко.

«Якщо Зеленський хотів виправити ситуацію, на мою думку, треба було вчинити так: необхідно було обґрунтувавши з дуже серйозним мотивуванням скасувати указ президента Порошенка про втрату громадянства Саакашвілі й після того за новою процедурою видати громадянство Саакашвілі за скороченою процедурою. Це був більш-менш сприятливий варіант і більш-менш нормальний», — зазначив він.

Нагадаємо, 28 травня президент Володимир Зеленський повернув Саакашвілі громадянство України, 29 травня він повернувся в Україну.

Саакашвілі заявив, що не має жодних політичних амбіцій, а вже наступного дня стало відомо, що його політична партія «Рух нових сил» балотуватиметься на дострокових виборах у парламент, які відбудуться 21 липня 2019 року.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що нинішні політичні лідери в Україні не захочуть брати Саакашвілі до себе в команду, тому що він може із союзника перетворитися на конкурента.

Нагадаємо, 26 липня 2017-го Петро Порошенко припинив громадянство Саакашвілі. Жодних заяв стосовно цього ні президент, ні співробітники адміністрації не робили.

У вересні 2017 року Саакашвілі незаконно перетнув державний кордон Польщі та України, що підтверджується рішеннями місцевого та апеляційного судів. У зв’язку з цим йому заборонили в’їзді в Україну до 2021 року.

У грудні 2017-го Саакашвілі, як лідер партії «Рух нових сил» організував в центрі Києва кілька протестів.

5 грудня співробітники СБУ та ГПУ затримали колишнього президента Грузії на даху будинку по вулиці Костьольній у Києві, в якому він мешкає. Утім, доставити в СІЗО не змогли — його соратники спочатку заблокували автівки силовиків, а відтак буквально вирвали політика в них із рук.

12 лютого 2018 року Саакашвілі все ж затримали у Києві. Згодом прикордонники повідомили, що його повернули до країни попереднього перебування, тобто, до Польщі за процедурою реадмісії. За два дні політик заявив, що отримав посвідчення особи в Нідерландах.

Перебуваючи в Україні, Саакашвілі був фігурантом у трьох кримінальних провадженнях, які розслідують українські правоохоронці. Перша справа була пов’язана з організацією акцій протесту і так званими «грошима Курченка». Безпосередньо щодо цієї справи його допитували в СБУ.

/Олександр Стебницький

Поділитись: