Законопроєкт про «зелену» енергетику, ухвалений Верховною Радою в першому читанні 3 липня, а також меморандум уряду з виробниками «зеленої» енергетики не вплине на побутових споживачів. Таким чином, люди й надалі зможуть встановлювати, приміром, невеликі

Про це розповіла тимчасова виконувачка обов’язків міністра енергетики Ольга Буславець в інтерв’ю «Радіо Свобода».

«Цей меморандум і цей законопроєкт зовсім не впливають на побутових споживачів, які можуть і які, я вважаю, повинні будувати розподілену генерацію, маленькі сонячні станції на дахах, на фасадах, таким чином забезпечували своє споживання», — заявила Буславець.

Вона уточнила, що законопроєкт спрямований передусім на великі станції потужністю від 1 мегавату.

«Саме "сонце" при тих умовах, які сьогодні діють в законодавстві, перебудовано майже на 50% [більше], ніж ми передбачали всіма стратегічними планами, приводить до тиску і технічного, і економічного на енергосистему. Тому було потрібно вирішити це питання, що нам, я вважаю, вдалося. І чекаємо на імплементацію меморандуму в законі», — сказала урядовиця.

Зазначимо, що 3 липня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №3658 «Про удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії». Законопроєкт пропонує знизити «зелені» тарифи на всі сонячні та вітрові турбіни.

Раніше, 10 червня, Кабінет міністрів підписав меморандум з виробниками відновлювальної енергетики, які погодились зменшити тарифи. Він передбачає, що вони добровільно мають погодитися на зниження «зеленого» тарифу на 15% (для сонячних електростанцій) та 7,5% (для вітроелектростанцій), а також посилення відповідальності за створення такими електростанціями енергетичного балансу.

В уряді сподіваються, що підписаний меморандум дозволить державі зекономити до 2 мільярдів євро на виплатах за «зеленим» тарифом до 2030 року.

Зелені тарифи — це тарифи, за якими держава виплачує власникам сонячних та вітроелектростанцій кошти за їхню електроенергію Такі тарифи є вищими за ринкову вартість електрики для того, аби стимулювати розвиток альтернативної енергетики в Україні. Високий розмір таких тарифів призвів до того, що сама електроенергія для споживачів також є дорожчою.

Раніше в енергетичному регуляторі підрахували, що частка «зелених» електростанцій у виробництві енергії в Україні наразі складає 8%, водночас на розрахунки з цими електростанціями витрачають 26% всіх коштів.

Зростання частки «зеленої» енергетики зі збереженням чинної моделі розрахунків за «зеленим» тарифом створює дисбаланси на енергоринку. Держава наразі вже не має достатньо коштів для того, аби у повній мірі розрахуватися за своїми зобов'язаннями перед інвесторами, що збудували сонячні та вітрові електростанції.

Відтак в уряді затвердили оновлений енергобаланс, у якому передбачили менші обсяги виробництва атомної енергії на користь «зеленої». Також у Міненерго запропонували заборонити введення в експлуатацію нових сонячних та вітрових електростанцій.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначав, що Україна не може оплачувати «найдорожчу в Європі зелену енергію».

Поділитись: