Журналісти встановили особу другого співробітника ГРУ, який готував держпереворот у Чорногорії

Громадянин Росії Володимир Попов, який перебуває в базі розшуку Інтерполу за підготовку держперевороту в Чорногорії, виявився співробітником російського Головного розвідувального управління (ГРУ) Володимиром Моісеєвим.

Про це йдеться у розслідуванні Bellingcat і The Insider.

Раніше журналісти дізналася, що за невдалою спробою перевороту в Чорногорії стояли росіяни — Едуард Широков і Володимир Попов. Перший виявився співробітником ГРУ, справжнє прізвище якого Шишмаков. Влада Чорногорії офіційно висунула йому звинувачення. Також повідомлялося, що номер паспорту Шишмакова схожий на номера паспортів підозрюваних в отруєнні Скрипалів — Олександра Мішкіна та Анатолія Чепіги («Олександр Петров» та «Руслан Боширов»).

У новому розслідуванні ідеться, що Моісеєв народився 29 травня 1980 року в селі Півкіно Курганської області. Його дата народження та ім’я по-батькові співпадають з даними особи прикриття. Саме під прізвищем Попов він зареєстрований у базі Інтерполу.

«Володимир Попов» у базі даних ІнтерполуThe Insider

Після служби в армії Моісеєв навчався у Тюменському вищому військово-інженерному командному училищі, а згодом переїхав у Москву, де пройшов підготовку у військовій частині спецназу ГРУ. У 2008 році брав участь у російсько-грузинській війні.

У 2009 році Моісеєв почав використовувати прізвище Попов. Зазначається, що у січні 2014 року він побував у Одесі.

Згідно з даними Росреєстру, Моісеєв і його родина мешкають у московському районі Черемушки. Що цікаво, в сусідньому будинку проживає підозрюваний в отруєнні Скрипаля Олександр Мішкін.

Як зазначають журналісти, Моісеєв отримав квартиру від держави на кілька місяців пізніше, ніж Мішкін та Чепіга, які є «Героями Росії». Автори розслідування припускають, що Моісеєв також міг отримати це звання від президента РФ Володимира Путіна.

Під ім’ям Попова розвідник багато їздив до Європи, офіційно називаючи себе фотожурналістом та агентом зі страхування. Він також вів сторінку у соцмережі «Вконтакте», але у 2017 році після публікації The Insider і Bellingcat першого розслідування про нього закрив її.

Фото зі сторінки «Володимира Попова» у соцмережі «Вконтакте»The Insider

У розслідуванні ідеться, що Моісеєв причетний до спроби влаштувати у Молдові сепаратистські повстання за прикладом України. Він прилетів до Гагаузії у травні 2014 року напередодні підписання Кишиневом угоди про асоціацію з ЄС і зустрічався з місцевими сепаратистами.

Але, як повідомила тоді місцева преса, молдавські спецслужби зацікавилися двома росіянами, зокрема «Поповим», і екстрадували їх.

У жовтні 2016 року Моісеєв відправився до Сербії, де, за даними чорногорського слідства, проходила підготовка до державного перевороту. Там спецслужбам вдалося зняти на фото зустріч «Попова» з іншим організатором перевороту — Едуардом Шишмаковим.

Агенти ГРУ Володимир Моісеєв (праворуч) та Едуард Шишмаков (ліворуч)The Insider

Нагадаємо, спеціальний прокурор Чорногорії Мілівоє Катніч офіційно заявив про причетність російских спецслужб до планування державного перевороту в країні 16 жовтня 2016 року. Зокрема йдетсья про Едуарда Широкова, справжнє призвіще якого, за словами Катніча, Шишмаков.

За твердженням прокурора, один з головних змовників Александр Сінджеліч, що зараз співпрацює зі слідством як свідок, до зазначених подій відвідав Москву на запрошення Шишмакова для перевірки на можливість участі в операції.

«За цими подіями стоять націоналістичні структури в Росії, але зараз ми знаємо, що до них були включені й російські державні органи», – сказав Катніч.

Нагадаємо, раніше The Telegraph з посиланням на джерела у британському уряді оприлюднив інформацію, що російська влада причетна до спроби перевороту в 2016 році в Чорногорії.

16 жовтня 2016 року у Чорногорії затримали 15 людей за підготовку терактів на виборах.

Пізніше прокуратура країни заявила, що російські націоналісти хотіли вбити прем’єра Чорногорії.

Нагадаємо, Велика Британія вважає, що колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля нервово-паралітичною речовиною «Новачок» отруїли співробітники російського ГРУ.

У березні 2018 року 66-річний громадянин Росії, колишній розвідник Сергій Скрипаль потрапив до лікарні з важким отруєнням.

Після отруєння Британія видворила російських дипломатів. МЗС Росії заявило про вислання 23 британських дипломатів «у відповідь на дії Британії».

5 вересня британські прокурори назвали причетними до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії двох росіян — Олександра Петрова і Руслана Боширова. Британія запевняє — це офіцери розвідки. Президент Росії Володимир Путін заявив, що це цивільні громадяни й у їхній біографії «немає нічого кримінального».

Російський телеканал Russia Today опублікував інтерв'ю з Петровим і Бошировим, де вони заявили, що відвідували Солсбері як туристи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Ми їхали в Солсбері подивитись собор»: що розповіли підозрювані в отруєнні Скрипалів

Російське видання «Новая газета» дізналося, що номер телефону з документів Олександра Петрова, одного з двох підозрюваних в отруєнні екс-співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля, майже збігається з номерами телефонів декількох підрозділів Міноборони РФ. Журналісти подзвонили за номером із документів підозрюваного в отруєнні Скрипалів Олександра Петрова — слухавку взяли в Міноборони РФ.

26 вересня видання The Insider і проект розслідувань Bellingcat повідомили, що справжнє ім'я Руслана Боширова — Анатолій Чепіга. За даними журналістів, він є полковником ГРУ РФ і має звання «Героя Росії».

9 жовтня видання The Insider і Bellingcat повідомили, що справжнє ім'я другого підозрюваного в отруєнні екс-російського розвідника Сергія Скрипаля, відомого як Олександр Петров — Олександр Євгенович Мішкін. Він є військовим лікарем і полковником ГРУ Росії.