Зміна назви Македонії: ЄС і НАТО закликали Скоп’є скористатися історичною можливістю

Європейський Союз та Північноатлантичний Альянс закликали політиків Македонії скористатися історичною можливістю приєднатися до ЄС і НАТО.

Європейський Союз та Північноатлантичний Альянс закликали політиків Македонії скористатися історичною можливістю приєднатися до ЄС і НАТО.

Про це йдеться в заяві генсека НАТО Єнса Столтенберга та голови Європейської Ради Дональда Туска.

Столтенберг і Туск зазначили, що угода між Скоп’є та Афінами щодо зміни назви Македонії створила історичну можливість для країни стати повноправним членом трансатлантичної та європейської спільноти, що змінить життя людей на краще.

Також вони нагадали, що на консультативному референдумі більшість виборців підтримали зміну назви Македонії.

«Подальші дії залежать від політиків у Скоп’є. Рішення, які вони ухвалять у найближчі дні і тижні, визначать долю їхньої країни і народу на багато поколінь. Ми закликаємо їх скористатися історичною можливістю», — йдеться у заяві.

Нагадаємо, 30 вересня у Македонії пройшов референдум щодо зміни назви країни, проте голосування визнано таким, що не відбулося, бо явка склала36,84%. Законодавство країни вимагає участі понад 50% виборців.

З тих, хто взяв участь у голосуванні,91,46% підтримали зміну назви Македонії.

Зазначимо, щонезалежновід результатів плебісциту, рішення про зміну назви країни має ухвалювати парламент Македонії шляхом зміни конституції. Для цього потрібна підтримка двох третин депутатів.

Нагадаємо,переговори щодо назви колишньої югославської республікиМакедонія розпочались 23 березня.

На початку березня тисячі людей устолиці Македонії вийшли на вулиціміста на знак протесту проти можливої зміни назви країни.

17 червняМакедонія та Греція підписали угодупро перейменування країни. Пізніше македонський прем'єр ЗоранЗаєвоголосив нову назву країни —Республіка Північна Македонія.

Натомість президент МакедоніїГеоргеІванов ветував законопроектпро перейменування країни в Республіку Північна Македонія.
ТакожІванов відмовився підписувати угоду з Грецієюпро перейменування країни в Республіку Північна Македонія.


Македонія з часів розпаду Югославії сперечається з Грецією щодо назви. На вимогу Греції Македонія була прийнята в ООН в 1993 році під назвою Колишня Югославська Республіка Македонія (КЮРМ).

Греція наполягає на тому, щоб назву Македоніїзмінили, дляуникненняплутанини згрецькою провінцією— історичним регіоном Македонія, яка межує з однойменною незалежною республікою.

Греція через це навіть блокує вступ Македонії до Євросоюзу і НАТО, Оскільки Македонія перебуває серед тих країн, якісподіваються на вступ до Євросоюзу.

Наприкінці червня 2018 генсек НАТО ЙенсСтолтенберг заявив, що Македонію запросять до НАТОпісля вирішення суперечки з Грецією.

ЗгодомГреція погодилась на перейменування Македонії, що полегшить європейську та євроатлантичну інтеграцію країни.

Канцлерка Німеччини АнгелаМеркель закликала македонців підтримати зміну назвикраїни, аби відкрити шлях до ЄС і НАТО.