Економічне зростання України на 40% протягом наступних 5 років призведе до виникнення зобов'язань України за ВВП-варантами у розмірі 9 мільярдів доларів.

Про це повідомив керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Cincorde Capital Олександр Паращій.

Нагадаємо, що ВВП-варанти — це цінні папери, які України випустила в межах реструктуризації державного боргу міністеркою фінансів Наталією Яресько у 2015 році. Тоді кредитори України погодилися частково пробачити борг України, натомість прив'язавши виплати за не пробаченим боргом до економічного зростання. Іншими словами, чим вищі темпи зростання ВВП України, тим більшими будуть виплати за державним боргом України.

«Якщо уряд таки «виконає» план по зростанню економіки, то лише у 2022-2026 Україна буде вимушена заплатити десь 9 мільярдів доларів тримачам варантів, які були випущені на суму 3,24 млрд доларів (саме стільки боргів держави та Києва було «списано» у 2015 році)», — повідомив Паращій, спираючись на власні розрахунки.

Він також запропонував уряду викупити ВВП-варанти за їхньою ринковою вартість — 2,85 мільярда доларів. На ці цілі уряду загалом довелося б заплатити 4,17 мільярда доларів, щоб таку операцію інвестори могли б вважати успішною.

Натомість, якщо ВВП-варанти не викупити зараз, то державі, у разі стрімкого економічного зростання, доведеться заплатити майже на 5 мільярдів доларів більше.

Нагадаємо, що 3 вересня Україна погасила 1,1 мільярда доларів за боргами 2015 року та позичила ще 1,9 мільярда гривень. Загалом для виплати державних боргів Мінфін накопичив 130 мільярдів гривень.

За підсумками липня 2019 року розмір державного боргу України збільшився на 2,05 мільярда доларів.

Напередодні у Рахунковій палаті підрахували, що через зміцнення курсу гривні бюджет недоотримав 9 мільярдів гривень. Водночас зміцнення гривні дозволило зекономити 11,5 мільярда гривень на обслуговування державного боргу.

Водночас протягом останніх тижнів Мінфін продовжує зменшувати обсяги випуску облігацій, запроваджуючи обмеження на продаж короткострокових облігацій. Так, на початку серпня Мінфін продав облігацій на 2,66 мільярда гривень, хоча у липні під час аукціону залучив 17,2 мільярда гривень.

Зазначимо, що 17 липня Мінфін продав облігацій на рекордну суму — 33,3 мільярда гривень. Зокрема, уряд залучив 1 мільярд доларів від продажу боргових облігацій.

Поділитись: