Звільнений із полону командир рейдового буксира «Яни Капу» Олег Мельничук розповів про собаку Джессі, яку моряки називають 25-м членом екіпажу, і яку росіяни захопили разом із українськими моряками.

Про це він розповів під час першої пресконференції звільнених українських військовополонених моряків.

«Цікаво було, що коли співробітники, силовики Російської Федерації зібрались, наскільки я знаю, у мене, в каюті командира рейдового буксира «Яни Капу», собака знаходилась там, ховалась. Вони не знали і поки вони сиділи, вона вкусила одного за штани. Вона мабуть зрозуміда хто-що і почала діяти відповідно», — розповів  

За його словами, коли моряків захопили в полон, то російські силовики всерйоз цікавились у них, куди подівся 25-й член екіпажу.

«Потім мені сказали, що обміняли вже одного військовополоненого, я не зрозумів спочатку хто, мені показують, що віддали собаку. Я вже зрозумів, що все, наступною буде наша черга, що якщо собаку віддали, першого військовополоненого, 25-го члена екіпажу, зрозумів, що Україна за нас всіх бореться і що ми повернемося», — додав він.

Собаку Джессі, яка перебувала на буксирі «Яни Капу» під час захоплення українських кораблів ФСБ РФ у листопаді 2018 року, наприкінці липня віддали родині українського моряка Сергія Чуліби.

Зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його.

При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення. В низці регіонів України оголосили воєнний стан.

Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їх вивезли до СІЗО Москви.

7 вересня відбувся великий обмін полонених, з російського полону повернулися 35 українців. Серед них — 24 моряки, яких РФ захопила в Керченській протоці, режисер Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух та інші, чиї прізвища кілька років поспіль звучали майже на всіх міжнародних зустрічах як прізвища політв'язнів.

Однак, попри масштабний обмін, за даними українського омбудсмена Людмили Денісової, у Росії та на окупованих нею територіях залишаються за ґратами щонайменше 115 українців. Зокрема — кримський активіст Олексій Чірній, засуджений у справі так званих «українських диверсантів» Андрій Захтей, обвинувачений у шпигунстві Валентин Виговський. Також російська влада не припиняє переслідування кримських татар.

На непідконтрольних територіях Донбасу утримують ще 227 українців.

Поділитись: