Головні історії тижня: Медична реформа, прем'єра фільму про Голодомор та що американці думають про Трампа
Лідери країн «нормандської четвірки» зустрінуться 9 грудня в Парижі. Багато хто чекає від зустрічі Володимира Зеленського, Володимира Путіна, Еммануеля Макрона та Ангели Меркель поступу в розв’язанні конфлікту на Донбасі. Водночас багато хто вважає, що зустріч буде марною, або боїться, що українському президентові заради миру доведеться віддати певні «червоні лінії».
«Час не на боці українців по обидва боки лінії зіткнення» — Александр Хуг
Напередодні переговорів Наталка Гуменюк зустрілась із Александром Хугом, який із 2014 по 2018 роки був першим заступником голови моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі. Хуг поділився власним досвідом врегулювання конфліктів (крім Донбасу, він працював іще в міжнародних місіях в Боснії та Герцеговині, в Косово та у Хевроні), роз’яснив, як треба розводити війська та чому розведення відбулося саме в Станиці Луганській, у Золотому та в Петрівському, та розповів, чим війна на сході України відрізняється від інших подібних конфліктів.
Але яким би унікальним військовий конфлікт не був, у ньому завжди є не тільки загиблі та поранені, а й зниклі безвісти. В Україні вже більше року існує закон «Про зниклих безвісти», але — тільки на папері. Водночас лише на Краснопільському кладовищі поблизу Дніпра — 104 могили з написами «Тимчасово невідомий військовий». Аня Тохмахчі і Даня Комар з’ясовували, як розшукують загиблих безвісти та хто гальмує закон, який може у цьому допомогти.
Партія «Слуга Народу» знову змінила керівника. Спочатку ним був Іван Баканов, потім його місце посів Дмитро Разумков. Зрештою перший очолив СБУ, другий став спікером парламенту, а головою президентської партії обрали Олександра Корнієнка.
Максим Каменєв розпитав Корнієнка, як той потрапив до партії, як зміниться тепер її ідеологія, які у Володимира Зеленського є претензії до Верховної Ради та чи дзвонив уже новому керівникові СН Ігор Коломойський.
Міністерка охорони здоров'я Зоряна Скалецька каже, що вже з 1 квітня пацієнти зможуть обирати не лише сімейного лікаря, а й профільного спеціаліста, а лікарні матимуть стимул покращувати сервіс. Наталка Пономарів розпитала міністерку, як триватиме медична реформа, чи «слуга народу» Радуцький впливає на МОЗ, чому звільнився керівник Нацслужби здоров'я та чи погрожував колишній радник Скалецької депутатці з фракції «Голос».
Європейський парламент нарешті затвердив склад нової Єврокомісії на чолі з першою в історії жінкою на цій посаді — німкенею Урсулою фон дер Ляєн. Крім того, вперше майже половина нових єврокомісарів — жінки.
Якщо хочете дізнатись, чим займається Єврокомісія, хто такі єврокомісари та хто взагалі головний у ЄС — читайте матеріал Люди Корнієвич: Нова Єврокомісія: що це, як вона працює та хто взагалі керує Європейським Союзом?
А Олег Павлюк розповідає, чому Єврокомісія починає працювати на місяць пізніше, ніж мала б, як євродепутати забракували комісарів від Румунії, Угорщини й Франції та через що Урсулі фон дер Ляєн та її підлеглим буде важко співпрацювати з новим Європарламентом.
Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.
Початок важкої співпраці: чому Європейська комісія запрацює лише зараз?
Жоден тиждень не обходиться без нової інформації щодо можливого імпічменту Дональда Трампа. Державний департамент США на вимогу суду опублікував внутрішні документи, які стосуються українсько-американських відносин. За допомогою цих документів hromadske проаналізувало, як два колишні генеральні прокурори України — Віктор Шокін та його наступник Юрій Луценко — разом із командою президента США зробили з його опонента Джо Байдена «корупціонера».
А якщо не встигаєте почитати цю історію — послухайте про неї подкаст.
Тим часом факт тиску на президента Зеленського у власних інтересах, публічні слухання у Конгресі та загроза імпічменту, як не дивно, не вплинули на популярність Трампа серед виборців. Навпаки, його прихильники, здається, лише згуртувались перед новою виборчою кампанією. Ми з’ясували, чому скандали та розслідування не вплинули на рейтинг президента США та як саме республіканці виправдовують дії Трампа.
Капітан Америка чи порушник закону: що виборці Трампа думають про нього після слухань у Конгресі?
23 листопада цього року в Україні було днем пам’яті жертв голодоморів. А 28 листопада у Києві відбулась прем’єра фільму «Ціна правди» польської режисерки Аґнєшки Голланд. Він розповідає історію британського журналіста Ґарета Джонса, який у 1933 році побував в Україні та першим розповів про Голодомор на Заході.
Сергій Захарченко розпитав Аґнєшку про зйомки в Україні, про те, як сприймають тему Голодомору в Польщі, та про те, чому пропаганда має такий значний вплив у сучасному світі.