Головні історії тижня: Рік смерті Гандзюк, свідчення в США та як змінилась Німеччина після падіння берлінського муру
Тиждень минув в аналізі нових законопроєктів, читанні півтори тисячі сторінок стенограм Конгресу (свідчення американських дипломатів проливають багато світла не лише на принципи міжнародної політики США, а й на поведінку українських посадовців), а також згадках про 30 років падіння соціалізму у країнах Центральної та Східної Європи.
А ще 7 листопада Апеляційний суд Києва залишив без задоволення скаргу hromadske у справі проти праворадикальної організації С14. Ми оскаржуватимемо і це рішення, адже вважаємо, що право давати політичні характеристики організаціям чи політикам — фундаментальне для свободи слова. Наступна інстанція — Верховний Суд. Наразі доречно було би нагадати цей текст: Чому неонацисти не хочуть називати себе неонацистами. Більше — у нашій тижневій підбірці.
«Її вбили». Що каже слідство у справі Катерини Гандзюк за рік від її смерті
«Її вбили» — з такими лозунгами та плакатами рік тому по всій Україні люди вийшли під будівлі Міністерства внутрішніх справ 4 листопада, у річницю смерті радниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк. Про що каже офіційне слідство за рік після її вбивства?
Президент США Дональд Трамп не хотів зустрічатись з Володимиром Зеленським та казав про українців: «Вони жахливі люди, які хотіли мене скинути». Такій оцінці Трампа посприяв колишній генеральний прокурор Юрій Луценко, який «розганяв зраду» про «корупцію» колишнього віцепрезидента США Джо Байдена та в американському посольстві. Ми дізналися про це зі свідчень Курта Волкера — колишнього спецпредставника США по Донбасу. 425 сторінок стенограми його допиту в Конгресі оприлюднили цього тижня разом зі свідченнями інших американських посадовців. Загалом наші Макс Каменєв та Наталка Гуменюк, а також Олег Павлюк за весь тиждень прочитали та проаналізували щонайменше 1562 сторінки стенограм: крім Волкера, ще й колишньої послині США в Україні Марі Йованович, її наступника, тимчасового повіреного США в Україні Вільяма Тейлора, посла США в у ЄС Гордона Сондланда.
Що потрібно знати про дитячі автокрісла: навіщо купувати, як часто змінювати та кого штрафуватимуть
Верховна Рада ввела штрафи за перевезення дітей без автокрісел. Необхідність використання дитячих крісел у правилах дорожнього руху була прописана і раніше, але тепер за її недотримання водіям доведеться заплатити 510 грн за перше порушення, та 850 грн за повторне.
На бруківці перед Музеєм Берлінського муру, що біля колишнього контрольно-пропускного пункту Checkpoint Charlie, видно напис: «Freiheit = Einheit» («свобода = єдність»). Та чи відчувають німці свою країну дійсно об’єднаною? Що змінилося з дня падіння Берлінського муру — у репортажі наших Оленки Куренкової та Коляна Пастико.
Тим часом Сашко Шевченко з'їздив у Ґданськ, аби згадати “Солідарність” і поговорити про падіння соціалізму у Польщі з учасниками подій 1989-го:9 років протестів: як «Солідарність» повалила комунізм у Польщі.
«Я дізналася, що ВІЛ-інфікована, коли була вагітна» — розмова з Вірою Варигою
Жінки становлять майже половину людей, які живуть з ВІЛ. При цьому кожна друга ВІЛ-позитивна жінка дізнається про свій статус під час вагітності або під час лікування серйозних захворювань. Тест на ВІЛ/СНІД входить до переліку обов’язкових аналізів під час вагітності. Саме так Віра Варига дізналася, що ВІЛ-позитивна — їй тоді було двадцять сім. Тетяна Огаркова та Настя Власова поговорили з Вірою у рамках Таніного проєкту «Життя інших».
Злетіти в дев'яності | Поза сходом і заходом
Український кіноінженер Анатолій Кокуш у 2006 році отримав два технічні Оскари за свої унікальні винаходи для кінозйомок. «Титанік», «Аватар», усі частини «Трансформерів» та «Місії нездійсненної» — більшість голівудських блокбастерів, де є екшн-сцени, знімали за допомогою операторських кранів «Авторобот» та «Каскад», винайдених київською компанією «Фільмотехнік». Анатолій Кокуш заснував її в 1990-му, наша Аня Єресько побувала там.
ПриватБанк і Коломойський: хто кому винен? Подкаст hromadske «what the факт»
Вплив Коломойського на депутатів «Слуги Народу» і можливий розкол у монобільшості. Про все це у новому подкасті hromadske «what the факт» цього разу говорять політичний оглядач Максим Каменєв та економічний редактор сайту hromadske.ua Ярослав Вінокуров. Слухайте випуск у ApplePodcast та SoundCloud.