Нові переговори про транзит газу відбудуться у Берліні — Міненерго
Тристоронні переговори про продовження транзиту російського газу через територію України до ЄС відбудуться 19 грудня у Берліні.
Про це hromadske повідомили у прес-службі Міністерства енергетики та захисту довкілля України.
На переговорах Україна, Росія та ЄС мають ухвалити рішення щодо укладання нового договору про транзит російського газу до Європи (країн ЄС та Молдови), адже чинний 10-річний договір закінчується 31 грудня 2019 року, а вже 1 січня 2020 року Росія може перекрити «трубу» та припинити постачання газу до Європи через Україну.
Раніше тристоронні переговори про транзит відбувалися переважно у будівлі Єврокомісії у Брюсселі. Згодом відбулися двосторонні переговори про транзит на рівні міністрів енергетики Росії та України у Відні. Там само відбулась ще низка зустрічей між Нафтогазом, Газпромом та Оператором ГТС України. У Берліні переговори про транзит газу відбудуться вперше.
Напередодні представник Єврокомісії на переговорах про транзит газу Марош Шефчович повідомив, що тристоронні переговори про транзит відбудуться 19 грудня.
13 грудня у Відні відбулися останні переговори про транзит газу за участі топ-менеджерів Нафтогазу, Оператора ГТС України та російського Газпрому. За словами виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка, на переговорах не досягли компромісу.
Зазначимо, що раніше Вітренко повідомляв, що 13 грудня — це дедлайн укладання довгострокового контракту на транзит газу, який має почати діяти з 1 січня 2020 року.
Зазначимо, що президент України Володимир Зеленський за підсумками газових переговорів з Путіним повідомив, що новий контракт про транзит газу буде не на один рік, як того раніше вимагала Росія.
Напередодні опублікували дослідження, у якому підрахували, що втрати Росії внаслідок припинення транзиту газу через Україну, будуть у 7 разів більшими, ніж втрати України.
Напередодні міністр енергетики України Олексій Оржель зазначив, що Україна та Росія невдовзі можуть розпочати обговорювати деталі нової угоди про транзит газу, зокрема її термін, обсяги транзиту та тарифи на транзит.
Водночас українська сторона зазначає, що відновлення прямого постачання напряму залежить від погашення Газпромом своєї заборгованості за рішеннями Стокгольмського арбітражу на 3 мільярди доларів.
Новий раунд переговорів мав відбутися 5 грудня, однак цієї зустрічі не сталося. 13 грудня спливає останній термін, коли Україна та Росія можуть укласти довгостроковий контракт на транзит газу до Європи через українську ГТС, який діятиме з 1 січня 2020 року.
Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.