Опитування: за відкриття ринку землі — лише 24% українців
Українські громадяни переважно негативно оцінюють ініціативу президента Володимира Зеленського щодо відкриття ринку землі.
Про це свідчать результати соціологічного дослідження Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології.
«Рішення запровадити ринок землі сільськогосподарського призначення та скасувати мораторій на її продаж (позитивно – 24%, негативно – 58%)», — йдеться у результатах опитування.
Поруч з цим опитувані негативно оцінили рішення щодо приватизації великих держпідприємств (негативно – 55%) та легалізації грального бізнесу (49%).
Опитування проводили з 4 по 19 листопада 2019 року у 110 населених пунктах у всіх регіонах України, крім анексованого Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. У результаті польового періоду зібрано 2 тисячі 41 анкету, похибка вибірки не перевищує 2,3%.
30 жовтня 19-го соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила опитування, згідно з яким 53% українців не підтримують ідею скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. За скасування мораторію — 31%.
10 жовтня 19-го Володимир Зеленський виступив за тимчасове обмеження на продаж землі іноземців після скасування мораторію.
5 вересня Кабмін затвердив законопроєкт про ринок землі. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що цей законопроєкт є лише першим з низки актів, направлених на створення ринку землі в Україні. Згодом даний законопроєкт зареєстрували у Верховній Раді.
За словами міністерки фінансів Оксани Маркарової, за допомогою програми уряду зі здешевлення кредитів на купівлю землі, ставки на ці кредити знизять нижче 5% річних. На цю програму у 2020 році передбачили 4,4 мільярда гривень.
19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ринок землі в Україні запрацює 1 жовтня 2020 року.
В уряді повідомили, що дозволять іноземним компаніям продавати та купувати земельні паї. Водночас для цього цим компаніям треба створити юридичну особу в Україні.
11 листопада президент Володимир Зеленський заявив, що винесе питання продажу сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум.
13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.
Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.
Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.
Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.