Під білоруським посольством у Києві вимагали звільнити затриманих у Білорусі українців
Біля посольства Білорусі в Україні відбулася мирна акція, учасники якої вимагали від білоруської влади звільнити затриманих нею українців.
Про це повідомила наша кореспондентка з місця події.
Демонстранти вимагали розслідувати дії правоохоронців під час протестів у Білорусі. А також звільнити затриманих учасників та учасниць мітингів, серед яких — українці Костянтин Рєуцький та Євген Васильєв, які позаштатно готували матеріал для нашого видання.
Учасники акції вигукували гасла «Свободу політв'язням», «Лукашенка в тюрму», «Жыве Беларусь». У руках вони тримали плакати із гаслами солідарності з білоруським народом, як-от «Годі нас катувати, Білорусь — вільна країна», «На милування нема силування», «Людей убивають, стурбованості — мало». Вони також палили фаєри під будівлею посольства.
Ми також вели пряму трансляцію з місця події.
Що відомо про затримання українців у Білорусі?
Уранці 12 серпня МЗС повідомило, що всього з початку протестів у Білорусі затримали дев'ятьох українців, але їх на той час уже відпустили.
Утім удень того ж дня білоруські силовики жорстко затримали в Мінську двох громадян України Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва. Вони позаштатно готували матеріали для hromadske. Щодо них відкрили справу за статтею про «масові заворушення», яка передбачає від 3 до 8 років ув'язнення.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на брифінгу вранці 13 серпня повідомив про затримання ще однієї українки — Оксани Альошиної. А пізніше пресслужба МЗС заявила про затримання українця в Бресті. Його затримали ще 11 серпня за участь в акції протесту, а потім помістили в місцеве СІЗО.
Місцеперебування Рєуцького, Васильєва й Альошиної досі невідоме. Офіційно білоруські органи влади не повідомляють, де перебувають затримані.
Що це за акції протесту в Білорусі?
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.
Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.
За три дні влада повідомила про затримання 6 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими. Вночі 13 серпня затриманих почали відпускати.
11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.
Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.
Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. Також ви можете переглянути хроніку подій другого, третього та четвертого днів протестів.