Помпео вважає доречним заклик Трампа розслідувати корупцію в Україні

Державний секретар США Майк Помпео заявив, що вважає цілком доречним звернення президента США Дональда Трампа до українського колеги Володимира Зеленського з проханням розслідувати корупційні дії в країні.

Про це Помпео заявив в інтерв’ю програмі NewsHour, передає Reuters.

«Я вважаю, що цілком доречно намагатися змусити іншу країну перестати бути корумпованою», — сказав Помпео.

Держсекретар також підтвердив, що він чув телефонну розмову Трампа і Зеленського, під час якої Трамп попросив Зеленського провести розслідування щодо діяльності віцепрезидента США та потенційного конкурента Трампа на майбутніх виборах Джо Байдена і його сина Гантера, який був членом правління української газової компанії.

Раніше Трамп пояснював блокування виділення військової допомоги Україні тим, що не хотів би давати гроші корумпованій країні. Однак у Конгресі США допускають, що такий крок міг бути частиною тиску Трампа на Україну.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленськиму липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування.

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.