Позачергові вибори в Раду (текстовий онлайн)
Українці обрали новий склад парламенту 9—го скликання. Чергові вибори, згідно із законодавством мали відбутись 27 жовтня цього року, але новообраний президент Володимир Зеленський розпустив парламент одразу після інавгурації. Привід — відсутність коаліції та довіри до парламенту. Явка, порушення, стріми з ЦВК, дільниць у регіонах та перші результати — у нашому онлайні.
Як проголосувати?
Ви маєте право голосувати, якщо вам виповнилось 18 років. Варто перевірити інформацію про себе на сайті Державного реєстру виборців. Там же буде адреса вашої виборчої дільниці. Із собою на дільницю треба взяти паспорт або документ, який підтверджує громадянство України.
У кабінку для голосування можна заходити тільки одному. Виняток — люди із вадами зору, яким з дозволу голови або іншого члена дільниці, можуть допомогти заповнити бюлетень та вкинути його в скриньку для голосування інші виборці. Але не члени комісії, кандидати в депутати, їх довірені особи чи офіційні спостерігачі. Виборець не має права фотографувати бюлетень та виносити його за межі дільниці.
Як ми обираємо парламент?
Вибори в Україні відбуваються за змішаною системою:225 депутатів обирають за партійними списками. Інші — депутати-мажоритарники, їх обиратимуть на округах. Тому на виборах у кабінці буде два бюлетені: в одному список партій, в іншому — депутати по вашому округу. У Раді має бути 450 депутатів, але через окуповані території лишилося 199 одномандатних округів, а не 225. Тому в парламенті буде 424 депутати.
Серед кого?
Центральна виборча комісія зареєструвала 21 партію, а також визначила порядок політичних сил в бюлетені:
- Опозиційний блок
- Сила і честь
- Всеукраїнське об'єднання Батьківщина
- Патріот
- Сила людей
- Опозиційна платформа - За життя
- Партія зелених України
- Всеукраїнське об'єднання Факел
- Об'єднання Самопоміч
- Європейська солідарність
- Українська стратегія Гройсмана
- Громадянська позиція
- Соціальна справедливість
- Слуга народу
- Сила права
- Радикальна партія Ляшка
- Партія Шарія
- Голос
- Політична партія Незалежність
- Аграрна партія України
- Всеукраїнське об'єднання Свобода
- Рух нових сил Михайла Саакашвілі
В округах за депутатський мандат змагатимуться 3320 кандидатів. 1405 висунули політичні партії, 1680 пішли як самовисуванці.
Верховний Суд задовольнив апеляційну скаргу ЦВК і таки зняв Олександра Онищенка з виборів. Раніше суд визнав, що Онищенко впродовж останніх трьох років не переховувався від правоохоронців, а навчався верхової їзди в Іспанії.
У школі м. Бахмут, де розташована 624 ДВК, члени комісії підписали незаповнені бланки протоколів з підсумками результатів голосування. Залишалося у потрібний момент вписати прізвище кандидата-«переможця» чи «правильну» назву партії.
Поліція відкрила провадження за ч. 4 статті 158 Кримінального кодексу України — «...фальсифікація виборчих документів.., підсумків голосування». Санкція статті — від 7 до 10 років ув‘язнення
В Україні починають відкриватися дільниці. Вибори почались.
Нагадуємо, як проголосувати і що із собою взяти на дільницю:
На виборах зареєстровано 1 719 офіційних спостерігачів: від 21 міжнародної організації – 1 602, від 12 іноземних держав – 117 спостерігачів. Раніше ЦВК відмовилась реєструвати спостерігачів ОБСЄ від Росії на виборах у Раду.
На Житомирщині на одній з комісій зіпсували понад 700 бюлетенів, бо переплутали прізвища кандидатів і не там поставили штамп «вибув». Як пишуть спостерігачі мережі ОПОРА, штамп «вибув» поставили не навпроти прізвища кандидата Олександра Навроцького, який відмовився балотуватися, а навпроти Олександра Гонгальського. Окружна виборча комісія написала звернення до ЦВК і чекають на нові бюлетені
Першими проголосували українців в Австралії. На закордонній виборчій дільниці в Австралії голосування почалося о 01:00 за київським часом. Завершиться голосування за кордоном на ділянці в Сан-Франциско о 6:00 за київським часом 22 липня.
У Дніпропетровській області дві комісії в 37 виборчому окрузі розпочали ранкові засідання раніше встановленого строку. У 29 виборчому окрузі члени комісії не прийняли присягу перед початком роботи, повідомили спостерігачі ОПОРИ.
У Дніпрі на території однієї з дільниць сталася пожежа. Як повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій, на першому поверсі лікарні, де розташована дільниця №121225 (округ №27) сталося загоряння електричних кабелів. Рятувальники ліквідували пожежу. Жертв і постраждалих немає.
У Києві порядок під час виборів до Ради забезпечують понад 6 тисяч правоохоронців — заступили поліцейські для охорони всіх 1108 виборчих дільниць столиці.
Станом на 9 годину ранку неділі в Україні не відкрилося 8 виборчих дільниць. Про це повідомив голова Нацполіції Сергій Князєв. Так, у Чернігівській області не відкрилися 4 ділянки: на двох передають документи у зв'язку зі зміною складу комісії, ще на двох сталася суперечка між членами комісій. «Тобто, це політичні, а не поліцейські питання», — заявив Князєв.
У Донецькій області на одній з ділянок зіпсовані контрольні листи для вкидання в урни, ще на одній ділянці переобрали голову комісії і йде перерахунок бюлетенів. Також, за словами Князєва, на ділянці в Миколаївській області не встигли надрукувати бюлетені, а на ділянці в Житомирській області спізнюється глава комісії.
На свою дільницю прибув перший номер у списку «Слуги народу» і голова партії Дмитро Разумков. Каже, що плюс дострокових виборів у тому, що депутати зможуть вчасно ухвалити бюджет на наступний рік.
Разумков під час спілкування з журналістами агітував за свою партію. У день виборів агітувати заборонено законом «Про вибори народних депутатів України».
Глава партії «Голос» Святослава Вакарчука і другий номер в списку партії Юлія Клименко також проголосувала.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Півтори тисячі людей проголосували в Лук’янівському СІЗО, повідомило керівництво установи кореспондентці Громадського.
Проголосували і лідери «Опозиційної платформи За життя» Юрій Бойко та Вадим Рабінович. Нагадуємо коротко про цю політсилу.
Нагадаємо:
- Голосування триватиме із 8:00 до 20:00.
- Номер та адресу своєї виборчої дільниці також можна знайти у Державному реєстрів виборців.
- Якщо вас немає в списках треба звертатися до відділів ведення Державного реєстру виборців.
На дільницю прийшла лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко. На запитання, чи планує вона стати прем'єр-міністеркою, Тимошенко зазначила, що сьогодні ніхто не знає, хто буде наступним прем'єром, але її команда готова до роботи.
«Ми обираємо людей, які п'ять років (як максимум) вирішуватимуть, як нам жити. Як розмитнювати машини, посилки якою вартістю не треба оподатковувати, за якими правилами відбудуться наступні вибори, яким буде державний бюджет, чи помре депутатська недоторканність і кнопкодавство. Саме ВИ маєте вирішити, ким будуть ці люди. Так шо не баріться, беріть свої ручки, паспорт, голову — і на дільницю», — комунікаційниця ЧЕСНОЮлія Решітькозакликала усіх іти на вибори.
Українці в Польщі голосують. Як повідомив посол України Андрій Дещиця, дільниця вже відкрилась у Варшаві.
Станом на 10.00 залишаються невідкритими 2 дільничних виборчих комісій у Чернігівській області, досі відбувається передача виборчої документації, повідомили в МВС. Сьогодні до поліції надійшло вже 218 заяв та повідомлень, пов’язаних з виборчим процесом.
На одній з виборчих дільниць у місті Покров на Дніпропетровщині вже проголосували всі 100% виборців (96 громадян). Як повідомляє ОПОРА, станом на дільниці №120852 проголосували всі 96 виборців.
Вибори парламенту: що відомо станом на 11:00
- 8 дільниць в країні відкрилися невчасно. Зокрема, у Миколаївській області не встигли надрукувати бюлетені, а на дільниці в Житомирській області спізнилася глава комісії
- У Бахмуті члени комісії намагались сфальсифікувати результати голосування
- Низка кандидатів вже проголосували. Дмитро Разумков, глава «Слуги народу» під час спілкування з журналістами агітував за партію
- У Лук'янівському СІЗО відкрились три виборчі дільниці, ув'язнені проголосували.
У місті Коростишів Житомирської області поблизу виборчої дільниці правоохоронці затримали трьох озброєних чоловіків, які були в автомобілі. Як повідомив на брифінгу начальник Головного управління Національної поліції в Житомирській області В’ячеслав Печененко, чоловіків помітили близько 9.20 біля однієї з дільниць. Разом з автомобілем їх доставили до відділу поліції для встановлення усіх обставин події.
Блогера Анатолія Шарія не допустили на дострокові вибори, але його прізвище є в бюлетені, повідомили Громадському читачі.
Глава комісії в Дніпровському районі Києва прийшов на дільницю п'яним, поліція склала адмінпротокол, тепер йому загрожує штраф.
У 94 окрузі на Київщині (Обухівський та Васильківський райони) окружна виборча комісія незаконно замінила представників від партії «Об’єднання Самопоміч» на невідомих людей, яких партія не пропонувала і не погоджувала, заявили в партії. Самопоміч направила скаргу до ЦВК та МВС.
Станом на 11 годину ранку поліція зафіксувала 382 повідомлення, пов’язаних з виборчим процесом. Здебільшого це порушення, пов'язані з незаконною агітацією, перешкоджанням здійсненню виборчого права, конфліктом, підкупом виборців та пошкодженням майна.
Президент України Володимир Зеленський з дружиною прийшов на дільницю, аби проголосувати на парламентських виборах. Зеленський розповів, кого бачить на посаді майбутнього прем’єр-міністра. Громадське вело пряму трансляцію з дільниці.
Одночасно із Зеленським на іншій дільниці прийшов голосувати попередній президент Петро Порошенко. Нагадаємо вам основну інформацію про партію Порошенка «Європейська солідарність».
Трохи раніше на свою дільницю прийшов спікер парламенту Андрій Парубій. Він приїхав голосувати на виборчу дільницю в Будинку офіцерів, але забув паспорт. Проте невдовзі йому принесли документи, і спікер Ради таки зміг проголосувати, передають «Вести».
Партія «Об'єднання Самопоміч» вимагає від Центральної виборчої комісії розпустити склад виборчої комісії 94-го округу в Києві.
Там незаконно замінили 183 члени комісії від партії, заявила членкиня партії Оксана Сироїд.
У Торецьку Донецької області поліція отримала повідомлення про замінування всіх 14 виборчих дільниць у місті. Наразі триває перевірка. Про це заявив радник міністра внутрішніх справ України Зорян Шкіряк на брифінгу.
Станом на 12 годину Центральна виборча комісія повідомила, що явка виборців склала 18,63%. Найвищою вона була на Кіровоградщині та Луганщині. Найнижчою — на Закарпатті.
Грубих порушень на виборах поки не зафіксували, повідомили на брифінгу МВС. Станом на 12 годину до поліції надійшло 606 заяв та повідомлень, пов’язаних з виборчим процесом. Найбільше заяв пов'язані з незаконною агітацією, перешкоджанням голосуванню та пошкодженням майна. Відомо також про підкуп виборців та повідомлення про мінування. У 94 окрузі на Київщині виборча комісія незаконно замінила склад. А глава комісії в Дніпровському районі Києва прийшов на дільницю п'яним. Поліція склала адмінпротокол, тепер йому загрожує штраф. У Харкові кілька людей порвали свої бюлетені та викинули їх біля урни. У Херсоні – чоловік намагався винести свій бюлетень з виборчої дільниці.
Святослав Вакарчук прийшов проголосувати. Каже, що «все буде добре». На запитання, чи буде співати в Раді, Вакарчук відповів: «Гімн співатиму у весь голос».
На Закарпатті на виборчих дільницях не вистачає кабінок і скриньок для голосування, однак черг там поки немає через низьку явку.
У Кривому Розі на одній з дільниць виборець не втримався і почав заповнювати бюлетень не у кабінці. Це порушення, але члени комісії визнали бюлетень виборця дійсним, повідомив Громадському Дмитро Ан, спостерігач дільниці 121487 на 33 окрузі.
Ще одна дільниця в Кривому Розі відкрилась із запізнення на 28 хвилин. Причина — технічна помилка у бюлетенях: замість печатки напроти одного кандидата, який вибув, печатки поставили напроти прізвища іншого. Щоб це вирішити, довелося друкувати нові бюлетені, тому і виникла затримка.
В окрузі № 102 замість сейфа члени виборчої комісії використали каструлю. На фото з дільниці № 350666 (село Нагірне, Світловодський район) видно, що на каструлі написано «сейф» і він «опечатаний». Згодом у дільницю таки привезли сейф, пише ОПОРА.
Так у день голосування виглядає прифронтове місто Щастя у Луганській області.
У прифронтовому Щасті на Луганщині військовослужбовцю помилково видали два бюлетені для голосування. Після цього до нього підійшов член окружної виборчої комісії, вихопив бюлетень та погрожував «закрити дільницю, якщо ця людина проголосує».
У Зайцевому на Донеччині вибори тривають попри мінування пункту пропуску «Майорське». На думку учасників виборчого процесу, зокрема кандидатки в народні депутати по 51 виборчому округу Надії Савченко, закриття «Майорського» серйозно впливає на волевиявлення громадян — тих, які проживають на окупованій території, проте мають право голосувати на 51-му окрузі.
Доки Україна голосує за нових депутатів, ми запитали містян, чого вони очікують від нових парламентарів.
На виборчій дільниці в Австралії, яка відкрилась першою серед закордонних дільниць, вже завершилось голосування. За даними комісії, участь у виборах до парламенту взяли 57 людей, це 4% усіх зареєстрованих виборців. Загалом українці голосують у 72 країнах світу.
У ЦВК заявили, що вибори проходять у штатному режимі. Ніяких системних порушень, які могли б вплинути на результати виборів, наразі не зафіксували.
Голова ЦВК Тетяна Сліпачук розповіла, що основною з проблем на виборчих дільницях називають питання проставлення штампа «вибув» у бюлетенях. За її словами, на багатьох виборчих дільницях були зіпсовані бюлетені через те, що штамп «вибув» був проставлений неправильно.
Вибори парламенту: що відомо станом на 15:30
- У ЦВК заявили, що вибори проходять у штатному режимі й без особливих порушень;
- За попередніми даними, явка станом на 12:00 становить понад 19% виборців.
- На виборчій дільниці в Австралії, яка відкрилась першою серед закордонних дільниць, вже завершилось голосування;
- У Зайцевому на Донеччині вибори тривають попри мінування пункту пропуску «Майорське»
- На своїх дільницях уже проголосували президент Володимир Зеленський, колишній президент України Петро Порошенко, прем’єр-міністр Володимир Гройсман, лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко та лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук.
Українці у США долучаються до голосування.
На дільниці №680470 в с. Врублівці для оперативного ремонту кабінок для голосування використали частини портретів Леніна, які знайшли на горищі школи, пише «Комітет виборців України».
Один з учасників виборчого процесу Костянтин Рєуцький заявив, що у Підгорівці Старобільського району на Луганщині на ділянці 440582 спостерігачка від одного з кандидатів за дорученням штабу кандидата організувала підвезення виборців на дільницю. Глава комісії зловила спостерігачку в коридорі ДВК. Поліція приїхала на виклик, але тисне на Голову та членів комісії, змушуючи їх змінити первинні свідчення на користь спостерігачки.
У Коростишеві на Житомирщині біля однієї з дільниць правоохоронці затримали молодиків з пістолетом, биткою та ножем. Як повідомили у Нацполіції, підозрілих молодиків у ВАЗі помітив поліцейський, який охороняв правопорядок біля дільниці. Він і викликав підкріплення.
За сьогодні правоохоронці порушили 21 кримінальне провадження відносно порушення виборчого законодавства.
Станом на 15-ту годину поліція зареєструвала 1225 заяв та повідомлень, які стосуються виборчого процесу. З них переважна більшість у Дніпропетровській, Донецькій та Запорізькій областях.
За даними ЦВК зі 198 округів явка виборців станом на 12:00 становить 19,23%. Всього округів 199.
На українській антарктичній станції «Академік Вернадський», що є найвіддаленішою виборчою дільницею України, завершилось голосування. У ньому взяли участь 12 учасників української антарктичної експедиції. За скриньку для голосування слугував прозорий бокс для їжі, в якому проробили отвір для бюлетеня. Після голосування та підрахунку голосів оригінали документів переклали в конверти та опечатали їх.
Маріупольський журналіст Максим Грабовський креативно зіпсував свій бюлетень з мажоритарниками. Він заздалегідь прошив ниткою презерватив і вже в кабінці прикріпив скріпкою до бюлетеня, на якому написав # меншогозланемає. Виборець каже, що жоден з кандидатів по одномандатному округу, на його думку, не викликає ні довіри, ні навіть банальної симпатії,
«Оскільки для мене це «вибір без вибору», але як свідомий громадянин я не можу проігнорувати вибори, то вирішив висловити свою позицію в такій жорсткій, але водночас і саркастичній формі», — зазначив Максим у коментарі 0629.
Бюлетень зі списком партій журналіст псувати не став і зробив свій вибір.
На виборчій дільниці на вулиці Симоненка у Львові одній людині видали одразу 10 бюлетенів — жінка заповнила всі та вкинула в урну
Явка на виборах станом на 16.00 складає 36,2% — дані ЦВК зі 125 округів.
У Львові, на виборчій дільниці, пенсіонерка порвала бюлетень, та намагалась його з`їсти. Про це повідомив кореспондент Громадського.
Незаконна зміна членів дільничних комісій, кримінальне провадження, «тітушки» та заміна складу ДВК: у 94 окрузі на Київщині політична партія «Об'єднання Самопоміч» повідомила про фальсифікації на виборах та бездіяльність окружної виборчої комісії. Ми розбиралися, що насправді відбулося в цьому окрузі.
Київський міжнародний інститут соціології завив, що журналістка Соня Кошкіна злила дані національного екзит-полу на 12.00, які отримала нечесним шляхом. У КМІС також зазначили, що ЗМІ, які передрукували ці дані, порушили закон про вибори.
Поліція у Харкові перевіряє інформацію про наявність вибухівки в будівлях 14 дільничних виборчих комісій. Перебіг голосування на дільницях не переривають.
Наш кореспондент запитував у людей у Львові, що б вони зробили, якби стали депутатами — здається, у нас є новий мем.
Станом на 17.00 поліція відкрила 33 кримінальних провадження за фактами порушень на виборах. Всього надійшло 1614 повідомлень про порушення. Крім того, склали 41 протокол про адміністративні правопорушення.
Ми починаємо марафон до парламентських виборів, який триватиме до опівночі — чекаємо на ексклюзивні включення зі штабів партій та з різних регіонів України. Також у прямому ефірі ми візьмемо інтерв’ю та коментарі у кандидатів до Ради, соціологів, спостерігачів на виборах, а також відповімо на питання глядачів. Долучайтеся.
Нагадаємо про важливі терміни, які стосуються цих виборів:
- останній день встановлення результатів виборів – 4 серпня
- перше засідання новообраної Ради – на 30 день з встановлення результатів (найпізніше 3 вересня)
- формування коаліції – на 30 день з першого засідання парламенту (найпізніше 3 жовтня)
- формування уряду – на 60 день після відставки уряду (найпізніше 2 листопада)
Станом на 16:00 явка виборців, за данимиг ромадянської мережі ОПОРИ, під час голосування склала 36,9%. Водночас, за даними ЦВК, явка становить 36,59% (дані зі 198 округів).
У Мирнограді на Донеччині вкинули пачку бюлетенів до скриньки для голосування. Наразі поліція проводить заходи для отримання інформації та встановлення факту порушення законодавства.
У ЧЕСНО заявляють, що у день виборів у Facebook триває активна рекламна кампанія за та проти кандидатів. Частину реклами транслюють з офіційних сторінок партій та мажоритарників, однак більша частина реклами транслюється із неофіційних фан-сторінок та сторінок, які транслюють антирекламу.
Станом на 18:00 у поліцію надійшло 1792 повідомлення, пов’язаних з виборчим процесом. Правоохоронці склали 44 протоколи про адміністративні правопорушення та відкрили 44 кримінальні провадження.
На одній із виборчих дільниць в Інгульському районі у Миколаївській області 55-річний місцевий мешканець чоловік перед тим, як кинути свій бюлетень в урну, зняв штани й спідню білизну й у такому вигляді вийшов із кабінки. Поліцейські доставили чоловіка до відділку поліції та розпочали кримінальне провадження за ознаками ч. 1 ст. 296 КК України «Хуліганство», порушнику загрожує штраф від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до 5 років.
Громадське зібрало топ-5 найкурйозніших порушень, які стались перед та під час голосування на виборчих дільницях.
У Сєвєродонецьку Луганської області виявлено заповнені протоколи з підписами членів дільничної виборчої комісії. Про це Громадському повідомив координатор спостереження за виборами громадянської мережі ОПОРА в Луганській області Олексій Кормілецький, який зараз перебуває на цій дільниці.
Майже сотні дільниць на Волині може не вистачити бюлетенів, повідомили в ОПОРІ.
Станом на 19 годину поліція розпочала 56 кримінальних проваджень. Крім того, склали 52 адміністративних протоколи. Всього поліція зафіксувала 1955 звернень. Здебільшого зазначені факти пов’язані з: незаконною агітацією – 457,перешкоджанням здійсненню виборчого права – 64, конфліктом – 45,підкупом виборців – 65,пошкодження бюлетеню – 26,пошкодженням
майна – 11, повідомлення про замінування – 16, фотографування бюлетеню – 31.
У Києві на дільниці для голосування жінка вдала мертву, бо забула паспорт для голосування. Як це мало їй допомогти проголосувати — невідомо.
Голова президентської партії «Слуга народу» Дмитро Разумков допускає, що він може стати прем’єр-міністром, але запевняє, що зараз такі розмови не ведуться.
Перші результати офіційного екзит-полу. Станом на 18:00:
- Слуга Народу — 43,9% (126 депутатів)
- Опозиційна платформа — За Життя — 11,5% (33 депутати)
- Європейська Солідарність — 8,9% (26 депутатів)
- Батьківщина — 7,6% (22 депутати)
- Голос — 6,3% (18 депутатів)
Решта партій не долають 5-відсоткового прохідного бар'єра:
- «Сила і Честь» 4,4%
- «Опозиційний блок» 3,3%
- «Партія Шарія» 3,1%
- Радикальна партія Олега Ляшка 2,8%
- «Українська стратегія Гройсмана» 2,2%
- Всеукраїнське об’єднання «Свобода» 2,1%
- «Громадянська позиція» 0,9%
- Партія Зелених України 0,7%
- «Об’єднання «Самопоміч» 0,6%
- Аграрна партія України 0,5%
- «Рух нових сил Михайла Саакашвілі» 0,4%
Що варто знати про вибори станом на 20:00
- Голосування на дільницях по Україні офіційно завершується;
- За даними ЦВК, вибори до парламенту відбуваються без серйозних порушень;
- Явка на виборах станом на 16 год становить 36,57%. Найактивніше голосували у Чернігівській області, найменше — у Чернівецькій;
- Станом на 19 годину поліція розпочала 56 кримінальних проваджень.
Кореспондентка Громадського поспілкувалася з четвертим номером у списку «Слуги народу» Давидом Арахамією.
Він розповів, що проєкт коаліційної угоди у них готовий на 70% Президентська партія має 3-4 кандидатури на посаду прем’єр-міністра, лідерки «Батьківщини» Юлії Тимошенко серед них немає.
Ми зібрали для вас відеодобірку про те, як голосували й майже не агітували кандидати до Верховної Ради.
На сайті ЦВК починає з'являтися явка станом на 20 год. За підрахунками даних з 40 округів явка становить 49,93%.
Що сказали лідери партій та президент після результатів екзит-полу:
- Володимир Зеленський сказав, що «Слуга народу» як і раніше готова створити коаліцію з «Голосом», а пріоритетами партії є припинення війни та боротьба з корупцією.
- Віктор Медведчук та Юрій Бойко задоволені результатами екзитполів, «але не до кінця».
- Петро Порошенко назвав «Голос» головним партнером у новому парламенті.
- Юлія Тимошенко вважає, що склад коаліції у Верховній Раді нового скликання залежить виключно від Володимира Зеленського.
- Святослав Вакарчук сказав, що цей результат — лише початок для партії «Голос» і подякував усім виборцям, волонтерам і журналістам.
Остаточні дані Національного екзит-полу:
- «Слуга народу» 44,2% (127)
- «Опозиційна платформа — За життя» 11,4% (33)
- «Європейська солідарність» 8,8% (25)
- «Батьківщина» 7,4% (21)
- «Голос» 6,5% (19)
Офіційні дані Центрвиборчкому мають бути оприлюднені не пізніше 5 серпня.
Враховуючи остаточні дані національного екзит-полу, ми порахували, скільки державного фінансування отримуватимуть партії, що набирають понад 2% голосів.
На позачергових виборах до Ради проголосували 49,84% виборців — це остаточні дані ЦВК. Протягом наступних днів комісія рахуватиме скільки депутатів від яких сил потраплять до парламенту. На цьому ми завершуємо наш онлайн. Про офіційні результати виборів і переможців по мажоритарним округам читайте на сайті Громадського незабаром.