ЗМІ: Китай міг просити Путіна стримати агресію проти України на тлі Олімпіади. У Росії відреагували на припущення

Президент Китаю Сі Цзіньпін міг у телефонній розмові попросити президента РФ Володимира Путіна не здійснювати повномасштабне вторгнення в Україну під час зимових Олімпійських ігор у Пекіні, які відбудуться 4—20 лютого. У Росії цю заяву назвали «інформаційною спецоперацією американських служб».

Про це пише Bloobmerg із посиланням на власні джерела в Пекіні.

За даними агентства, лідер КНР не хоче «затьмарити» Олімпіаду, а нове вторгнення Росії в Україну нібито втягне Китай у «дипломатичне протистояння».

Як зазначає Bloomberg, країна витратила мільярди доларів на підготовку Олімпіади. Крім того, Сі Цзіньпін нібито хоче зміцнити свій авторитет, щоб отримати підтримку на наступних президентських виборах навесні 2022 року. А Володимир Путін уже прийняв його запрошення відвідати зимові Ігри в Пекіні.

З огляду на такі витрати на підготовку до Олімпіади, а також значний політичний супротив, який передував змаганням, Китай нещодавно заявив, що виступає за «збалансоване і справедливе ставлення до проблем безпеки» та закликає всі сторони «розв'язувати розбіжності через діалог і консультації».

Речник Міністерства закордонних справ Китаю наголосив, що всі країни повинні дотримуватися традиційної резолюції ООН про Олімпійське перемир’я «за сім днів до початку Олімпійських ігор і до семи днів після закінчення Паралімпійських ігор».

Доповнено. Офіційна представниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова відповіла, що ця заява ㅡ «вже не фейк, а інформаційна спецоперація відповідних американських служб через Bloomberg».

«Я розумію, що, судячи з американських ЗМІ, Росія давно мала "напасти". А ми все ніяк не нападемо. І ось, начебто, за їхньою логікою, чудовий момент ㅡ Олімпіада в Китаї, яку ці ж американські ЗМІ з подачі Вашингтона обливають брудом не перший місяць. Bloomberg об'єднує дві теми і вистрілює... але мимо», ㅡ пише Захарова.

Російська загроза та «гарантії безпеки»

Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявляв, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. За даними New York Times, біля кордонів України залишаються 100 тисяч російських військових.

Спершу в Росії інформацію про загрозу нападу на Україну називали штучно створеною істерикою. Проте згодом у Росії висунули вимоги щодо «гарантій безпеки», які зокрема передбачають нерозширення НАТО на схід. Згодом Росія висунула додаткові умови, що передбачають виведення військ НАТО з частини країн, зокрема Болгарії та Румунії.

Заступник голови МЗС РФ Олександр Грушко заявив, що якщо Захід не сприйматиме серйозно запропоновані Москвою «гарантії безпеки», які передбачають невступ України в НАТО, то Росія застосує «військово-технічну альтернативу».

На тлі можливого загострення російської агресії президенти США та РФ на початку й наприкінці грудня провели переговори.

Але за їхніми підсумками кожен лишився при своєму: у Білому домі наполягали на зменшенні напруженості з Україною та попереджали про «рішучу відповідь», натомість у Кремлі вимагали затвердження так званих гарантій безпеки з боку США та НАТО і заявляли, що Байден нібито обіцяв не розміщувати в Україні ударне наступальне озброєння.

Після цього переговори щодо «гарантій безпеки», які Москва хоче отримати від Заходу, перейшли на рівень делегацій США та Росії. Крім того, в Альянсі неодноразово стверджували, що Росія не може перешкодити Україні зблизитися з НАТО і не має права голосу в цьому питанні.