Розвідка США заявила, що коронавірус не є біологічною зброєю. А основних теорій походження досі дві

Американська розвідка офіційно назвала дві основні теорії походження коронавірусу: витік із лабораторії та передавання від тварини до людини. Остаточний висновок спецслужби не можуть зробити через недостатність даних.

Про це йдеться у розсекреченій частині звіту Офісу директора Національного управління розвідки США.

Розвідувальні спецслужби дійшли згоди, що коронавірус розроблювали як біологічну зброю. Основними теоріями походження вірусу є витік із лабораторії та інфікування від тварини до людини.

Чотири розвідувальних агентства з низькою впевненістю вважають, що коронавірус природним чином передався від тварини до людини.

Одне агентство вважає, що перший випадок інфікування людини стався через інцидент у лабораторії в Інституті вірусології в Ухані: наприклад, під час експериментів, взяття зразків у тварини.

Три агентства не змогли виокремити жодної теорії походження без додаткової інформації, деякі вважають обидві гіпотези однаково імовірними. Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) було одним з агентств, які не мали твердої позиції щодо походження, каже джерело CNN.

Загалом американські розвідники зазначають, що їм та науковцям не вистачає інформації про перші випадки COVID-19 для конкретнішого пояснення виникнення вірусу. Сполучені Штати скаржаться, що Китай не хоче співпрацювати та перешкоджає розслідуванню.

Попри те, що розвідники звинувачують Китай, вони вказують, що китайські чиновники «не знали про вірус до початкового спалаху».

Президент США Джо Байден наприкінці травня доручив розвідці за 90 днів підготувати звіт про походження коронавірусу. Після публікації звіту політик подякував спеціалістам за роботу, але заявив, що пошук джерел пандемії продовжиться.

«Ми зробимо все можливе, щоб відстежити початок спалаху, що спричинив стільки болю та смертей у всьому світі. Щоб ми могли вжити необхідних запобіжних заходів, щоб спалах не повторився», — йдеться у заяві Байдена.

Дискусії про походження вірусу

Наразі ми досі не знаємо точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я направила дві місії до Уханю, де вірус виявили вперше: улітку 2020 року (це була підготовча місія) й у січні-лютому 2021-го.

За словами гендиректора ВООЗ Тедроса Аданома Гебреєсуса, організація поки не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу — тобто може йтися і про природний, і про штучний шлях його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.

Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від тварини до людини.

У травні 2021 року пожвавилася дискусія про походження вірусу. Зокрема у США колишній головний епідеміолог країни й головний радник президента США з інфекційних захворювань Ентоні Фаучі та керівниця Центру з контролю й профілактики захворювань Рошель Валенськи не впевнені у природному походженні коронавірусу.