«Неповага до здорового глузду й зневага до науки». Китай відхилив пропозицію ВООЗ дослідити походження коронавірусу
Заступник міністра охорони здоров’я Китаю Цзен Ісінь у четвер, 22 липня, відхилив прохання Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) надати додаткову інформацію щодо походження коронавірусу й більше співпрацювати з фахівцями організації в цьому питанні.
Про це повідомляє Reuters.
Заява Ісіня пролунала через тиждень після звернення генерального директора ВООЗ Тедроса Адханома Гебреєсуса щодо розслідування походження коронавірусу. Він заявив, що Китай не надав вихідних даних про пацієнтів перед і одразу після перших випадків COVID-19.
«Як ви знаєте, я колись сам працював у лабораторії, був імунологом. Без інцидентів у лабораторіях не обходиться. Вони часто трапляються. Я був їх свідком і сам допускав помилки, які до них призводили», — заяви тоді гендиректор ВООЗ.
Слова Гебреєсуса стали чи не найбільш явним підтвердженням того, що ВООЗ не відкидає штучного походження коронавірусу — ця гіпотеза передбачає, що причиною виникнення COVID-19 міг стати інцидент у лабораторії в китайському місті Ухань, де вперше виявили коронавірус.
А втім, Цзен Ісінь на пресконференції 22 липня заявив, що був «заскочений зненацька» пропозиціями ВООЗ щодо нового розслідування походження коронавірусу, оскільки там серед можливих гіпотез згадувався і витік вірусу з лабораторії.
«Ми не схвалимо такий план із визначення походження [COVID-19], оскільки він певною мірою є неповагою до здорового глузду і зневагою до науки», — цитує Ісіня Reuters.
Він також висловив сподівання, що ВООЗ перегляне план і «позбудеться політичного втручання».
Присутній на пресконференції Лян Ваньнянь, керівник експертної групи ВООЗ від Китаю, додав: загалом гіпотезу про штучне походження коронавірусу можна і не відкидати, але інші країни так само мали б перевірити, чи не могли вони бути до цього причетні.
Наразі ми досі не знаємо точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я направила дві місії до Уханю, де вірус виявили вперше: улітку 2020 року (це була підготовча місія) й у січні-лютому 2021-го.
За словами гендиректора ВООЗ Тедроса Аданома Гебреісуса, організація поки не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу — тобто може йтися і про природний, і про штучний шлях його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.
Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від людини до тварини.
У травні 2021 року пожвавилася дискусія про походження вірусу. Зокрема у США колишній головний епідеміолог країни й головний радник президента США з інфекційних захворювань Ентоні Фаучі та керівниця Центру з контролю й профілактики захворювань Рошель Валенськи не впевнені у природному походженні коронавірусу.
На тлі цього 26 травня президент США Джо Байден доручив розвідувальній спільноті підготувати протягом 90 днів звіт про походження коронавірусу. Після цього соціальна мережа Facebook вирішила не видаляти дописи про штучне походження коронавірусу.
- Поділитися: