Рукавички як друга шкіра та ода «лікарю Бонні»: як коронавірус змінив медиків і ставлення до них у світі
Працівники медичної сфери стали героями сьогодення. У березні світ охопила пандемія коронавірусу SARS—CoV—2. І на чільне місце в багатьох країнах вийшли ті, завдяки кому щодня одужують тисячі людей — лікарі. Ці люди ризикують здоров’ям та життям заради інших. Їхні заклики та розповіді збирають мільйони переглядів та вподобань у соцмережах і ЗМІ.
Ледь не в усіх країнах, уражених коронавірусом, лікарі скаржаться на переповнені палати, відсутність захисного обладнання або його погану якість — і наполегливо закликають людей залишатися вдома. На прикладах кількох країн hromadske розповідає, як коронавірусна реальність вплинула на лікарів — і якою ціною їм нині дається їхня робота.
Італія. Пожертва заради інших
24 березня стало відомо, що 34-річна лікарка реанімаційного відділення однієї з лікарень італійського міста Монца Даніелла Трецці наклала на себе руки. Італійські ЗМІ повідомляли, що з 10 березня Трецці була вдома через підозру на коронавірус — і переймалася, що могла заразити пацієнтів, яких лікувала. Це начебто й стало причиною її рішення.
У Трецці COVID-19 так і не підтвердили. Утім із початку епідемії коронавірусом інфікувалися понад 6 тисяч італійських лікарів, з яких 45 померли — через нестачу захисного обладнання і перевантаженість лікарень внаслідок вкрай великої кількості заражених SARS-CoV-2.
Навіть ті лікарі, що виходять на роботу, підозрюють, що або перехворіли на COVID-19, або переносять захворювання в легкій формі, розповідає 34-річна лікарка Анналіза Бальді зі шпиталю Кремони, що на південний схід від Мілана. Місто розташоване в регіоні Ломбардія — саме там в Італії зафіксована найбільша кількість заражених і померлих від коронавірусу. В одній із кремонських лікарень кожен п'ятий медпрацівник заразився SARS-CoV-2.
Для Бальді, як і для більшості італійських медиків, ранок починається із надягання захисних рукавичок і масок: «До кінця зміни рукавички стають моєю шкірою. Я мию й дезінфікую їх щоразу, як випадає нагода. Також протягом дня надягаю додаткові рукавички».
Не ускладнюйте нашу роботу, не будьте егоїстами, лишайтеся вдома і таким чином оберігайте тих, хто найбільш беззахисний перед хворобою.італійська лікарка Алессія Бонарі
Від частого й тривалого носіння медичного захисту на обличчі лишаються характерні сліди. 35-річний італійський лікар Нікола Сґарбі одного разу зробив селфі після 12-годинної робочої зміни, де видно, як маска натерла його обличчя, і виклав світлину у Facebook — фото зібрало понад 240 тисяч уподобань.
«Я зробив світлину з двох причин. По-перше, надіслати дружині й сказати їй, що я закінчив зміну і йду додому, але з легкими синцями. А по-друге, аби показати своїй однорічній доньці, коли вона підросте. Я розповім їй про цю мить», — сказав Сґарбі в інтерв’ю CNN.
Сґарбі — не єдиний, хто виклав подібне фото. Італійські лікарі роблять селфі після змін або під час рідкісних перерв і викладають їх у соцмережах. Запевняють: попри втому й біль, не припинятимуть роботу — але закликають людей лишатися вдома й не наражатися на небезпеку інфікування.
«Я фізично втомлена, бо захисне обладнання погане, в лабораторному халаті пітнієш, а після того, як вдягнувся, не можеш сходити до вбиральні чи пити шість годин. Я втомлена психологічно, як і мої колеги, які в такому стані тижнями — але ми через це не припинимо працювати, як і завжди… Прошу всіх, хто читає цей пост: не ускладнюйте нашу роботу, не будьте егоїстами, лишайтеся вдома і таким чином оберігайте тих, хто найбільш беззахисний перед хворобою», — написала в Instagram італійська лікарка Алессія Бонарі. Її допис уподобали понад мільйон разів.
Індія. Герої мимоволі
Для країни з населенням в 1,3 мільярда людей спалах коронавірусу може стати справжньою катастрофою. В Індії лише 0,5 місць у стаціонарах лікарень на 1000 населення — це найнижчий показник серед країн Організації економічного співробітництва та розвитку (для порівняння: в Італії — 3,2).
Тому там уже пропонують на час епідемії зробити тимчасові шпиталі в залізничних вагонах, що перебувають на простої. А ще ввели загальнонаціональний карантин 24 березня — наймасштабніший серед усіх держав світу. Але, як говорять індійські поліцейські, люди не звикли лишатися вдома і ще не розуміють, чому важливо не виходити на вулицю без крайньої потреби.
Система охорони здоров’я Індії може просто не впоратися з великою кількістю хворих на COVID-19. Місцеві лікарі кажуть: до коронавірусної кризи медичний сектор не був готовий.
«Лікарі й медсестри, що працюють у палатах із зараженими коронавірусом, мають гарне захисне обладнання. Але лікарі, які оглядають пацієнтів, його не мають — попри те, що ми якраз у найбільшій групі ризику… Нам конче потрібно більше захисного обладнання», — розповідає Тааріні Джохрі, лікарка державної клініки в місті Ахмедабад, що на заході країни.
Нерозуміння природи коронавірусу серед населення веде до упереджень. У Нью-Делі медики звернулися з відкритою заявою до міністра внутрішніх справ Аміта Шаха, де стверджують: їх піддають дискримінації, бо вважають, що вони стали «заразними» після роботи з пацієнтами з коронавірусом.
«Лікарів, медсестер та інших працівників сфери охорони здоров’я, які займаються лікуванням COVID-19, просять виїхати з орендованих осель, а декого власники виселили примусово з тимчасово орендованого житла: бояться, що через медиків вони вразливіші до коронавірусної інфекції», — йдеться у відкритому зверненні Асоціації інтернів Всеіндійського інституту медичних наук, що в Нью-Делі.
Лист медиків обурив місцевих чиновників та деяких індійців. Глава поліції Нью-Делі за розпорядженням глави МВС зв’язався з Асоціацією з пропозицією допомогти. А сам міністр Шах пізніше публічно подякував лікарям, які «щодня й щоночі борються з епідемією коронавірусу, ризикуючи своїм життям».
Канада. Лікарі-знаменитості
«Нас врятуєте на карантині, з дому працюємо для вас, щоб берегтись повсякчас. Всі скасуємо справи родинні, лишимось вдома для вас, Може, на місяць чи два…». Це — рядки з пісні «Dear Dr. Bonnie», яку канадійка Емі Шир разом зі своєю сусідкою по кімнаті Вікі Ферґюсон склали на честь головної лікарки провінції Британська Колумбія Бонні Генрі.
Під час однієї з прес-конференцій зазвичай спокійна і виважена Генрі не змогла стримати сліз, говорячи про двох стареньких, які захворіли на COVID-19. Тож Шир і Ферґюсон вирішили присвятити лікарці пісню — а також підбадьорити людей у непростий час пандемії. Дівчата не єдині у своїй підтримці Бонні Генрі: у неї є навіть окрема Twitter-сторінка, де прихильники цитують лікарку, дякують їй за підтримку чи просто лишають свої побажання.
Інший приклад: фахівець із вірусних інфекцій із Канади Абду Шаркаві написав у Facebook віральний пост, де зізнався: найбільше боїться того, що люди розповідають про загрозу коронавірусу дітям.
«Замість бути розважливими, поміркованими, з відкритим розумом і безкорисливими, ми кажемо їм, аби вони панікували, боялися, підозрювали, діяли необачно й егоїстично… Благаю вас усіх. Вгамуйте страх розумом, паніку — терпінням, а непевність — знаннями… Наші діти подякують нам за це», — написав Шаркаві.
Допис лікаря вподобали 820 тисяч людей і поширили 2 мільйони разів.
У Канаді головні лікарі — саме вони щовечора повідомляють людям останні дані про епідемію коронавірусу в провінціях і містах — стали майже знаменитостями.
Скажімо, в головної лікарки Торонто Ейлін де Вілли є фан-акаунт у Twitter, присвячений її шарфам, які вона вдягає на щоденні пресконференції. Канадська дизайнерка Менді Стоубо розробила три футболки з портретами лікарів (зокрема й Бонні Генрі), гроші від продажу яких передадуть у благодійний фонд. А після того, як головна лікарка провінції Альберта Діна Гішоу виступила на пресконференції в сукні з принтом таблиці Менделєєва, продажі суконь одразу ж зросли.
Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!
Небайдужі громадяни по всьому світу розуміють, на які жертви йдуть лікарі, аби вберегти їх від коронавірусу, й намагаються підтримати їх усіма можливими способами. У Великій Британії, приміром, уже кількадесят тисяч людей зголосилися стати волонтерами Національної служби охорони здоров’я, аби допомагати з розвезенням їжі та пацієнтів, а також підтримкою самотніх людей на карантині. У США та багатьох інших країнах заклади харчування пропонують лікарям безкоштовну каву чи смаколик. В Україні лікарям допомагають дістатися на роботу, а ще — збирають кошти для лікарень, аби ті мали необхідне обладнання.
Але чи не найбільш простий і дієвий спосіб допомогти медикам по всьому світу — виконувати їхню вказівку залишатися вдома.