СБУ затримала російський танкер, який блокував українські військові кораблі у Керченській протоці
Служба безпеки України спільно з Військовою прокуратурою затримали російський танкер NEYMA, який блокував українські військові кораблі у Керченській протоці.
Про це повідомляє пресслужба СБУ.
Під час досудового слідства було встановлено, що військовослужбовці прикордонних військ ФСБ РФ напали на українські військові кораблі «Нікополь», «Бердянськ» та буксиру «Яни Капу» та взяли у полон 24 українських моряків у Керченській протоці. Зокрема, росіяни блокували рух українських військових кораблів за допомогою танкера NEYMA (ІМО 8895528, MMSI 273347000, прапор РФ).
За інформацією українських прикордонників, у порт Ізмаїл під прапором РФ зайшов танкер «NIKA SPIRIT», який ідентифікували як уже відомий танкер «NEYMA». Слідство встановило, що російські власники танкера змінили його назву на «NIKA SPIRIT».
Наразі слідчі СБУ, військові прокурори та прикордонники на затриманому танкері закінчили санкціоновані українським судом слідчі дії — обшук для встановлення фактичних обставин справи, вилучення документів з судна, записів радіо перемовин під час конфлікту, бортових журналів. Також допитали членів екіпажу судна та вилучили документи, необхідні для встановлення істини у провадженні.
Затримане судно є речовим доказом, тому готується клопотання до суду про його арешт.
Росія одразу відреагувала на затримання й заявила, що «з'ясовує обставини події для застосування адекватних заходів».
«Интерфакс» повідомив, що на борту танкера був екіпаж приблизно із 15 росіян.
Посольство РФ в Україні повідомило, що моряки з затриманого танкера повертаються додому.
Омбудсменка РФ Тетяна Москалькова розповіла «Интерфаксу», що 10 російських моряків відпустили без пред’явлення обвинувачень.
- Зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його.
- При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення. В низці регіонів України оголосили воєнний стан.
- Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їхвивезли до СІЗО Москви.
- 25 травня 2019-го Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів. Однак Кремль не планує звільняти 24-х українських моряків попри рішення трибуналу.
Останніми днями активно обговорюється можливість звільнення українських моряків, захоплених Росією у листопаді 2018-го року. Звільнити моряків закликав Зеленський. Про це він говорив із президентом РФ Володимиром Путіним.
Водночас, український дипломат, представник України в Тристоронній контактній групі Роман Безсмертний закликав «зняти рожеві окуляри» й перестанемо анонсувати звільнення моряків за день-два. За його словами, це «важкучий» процес.
Нагадаємо, 17 липня Денісова запропонувала звільнити українських моряків під її особисте зобов'язання, оскільки у кримінально-процесуальному кодексі РФ передбачена можливість відпустити затриманих під особисте зобов’язання або поручителя.
Того ж дня Лефортівський суд Москви продовжив тримання під вартою усім 24 військовополоненим морякам на 3 місяці.
15 липня українських моряків включили до списку обміну полоненими.
9 липня російське слідство пред`явило обвинувачення в остаточній редакції всім 24 військовополоненим українським морякам.