ТОП-5 тижня: податкові махінації Манафорта, держзрада Януковича та зустріч Меркель і Путіна
А також чим загрожує заборона транспортного сполучення з Росією та п'ять історій про незалежність
СУД НАД МАНАФОРТОМ
У США завершується перший суд над Полом Манафортом, якого звинувачують у податкових махінаціях, які напряму стосуються України. Присяжні визнали колишнього радника Віктора Януковича винним лише за 8 пунктами з 18-ти. Подальші слухання стосуватимуться терміну ув'язнення.
Майже водночас в іншому суді в Нью-Йорку під присягою свою провину визнав екс-адвокат Трампа Майкл Коен. Зокрема, що за дорученням Трампа під час виборчої компанії платив жінкам, з якими той мав зв'язок. Коен також підтвердив, що вдавався до податкового шахрайства й фінансових махінацій. Федеральний суд Нью-Йорка відпустив його під заставу у 500 тисяч доларів.
Громадське зібрало головні факти про справу Манафорта, яка, зокрема, викрила й брудні технології української політики.
Винен: що потрібно знати про суд над Полом Манафортом
Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW
ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ЗАБОРОНА СПОЛУЧЕННЯ З РФ
Міністр інфраструктури України Володимир Омелян анонсував обмеження в транспортному сполученні з Росією. «У Москву ходитимуть лише ведмеді», — написав міністр у коментарях у Facebook. Сказати, про які саме обмеження йдеться, він відмовився — за його словами, необхідно дочекатися на рішення уряду. Водночас відомо, що мова йде про заборону як залізничного, так і автобусного сполучення. Відповідний документ уже направили на розгляд Кабміну.
Громадське розповідає, як таке рішення може вплинути на життя українців.
До Москви — на ведмедях: до чого може призвести заборона транспортного сполучення з Росією
Фото: Олександр Синиця/УНІАН
ІНТЕРВ'Ю З ПРОКУРОРОМ У СПРАВІ ЯНУКОВИЧА
Чотири з половиною роки тому президент України Віктор Янукович втік із країни. Його звинувачують у держзраді, пособництві веденню агресивної війни з боку Росії та порушенні територіальної цілісності України.
Напередодні в Оболонському суді Києва підбивали підсумки судовим засіданням щодо справи про держзраду Януковича. Прокурори зачитували дебатну промову, однак їх не було чути: їх перекрикували адвокати екс-президента, заявляючи, що вважають суд незаконним й вимагаючи відводу колегії суддів та повернення до допиту свідків.
Захисники Януковича стверджували навіть, що один зі свідків на відеозв'язку із судом з Москви — екс-прем'єр Микола Азаров. Утім, виявилося, що захист має лише відеозапис заяви Азарова, в якому він стверджував, що суд нібито позбавив його можливості виступити перед народом України і розповісти про «держпереворот».
Прокурори в дебатній промові вимагали для Януковича 15 років тюрми.
Чи просив екс-президент Росію ввести війська, чи стріляли в його кортеж під час утечі, чому його евакуював російський десант і чи опиниться Янукович зрештою у в'язниці — про це Громадське поговорило з прокурором Русланом Кравченком.
«Якби була можливість довічного, ми б вимагали довічне»: прокурор — про справу щодо держзради Януковича
Фото: Громадське
ЗУСТРІЧ МЕРКЕЛЬ І ПУТІНА
Німецька канцлерка Ангела Меркель зустрілася з російським президентом Володимиром Путіним в Німеччині. Під час тригодинних перемовин вони обговорили війну в Україні та Сирії, будівництво газогону «Північний Потік – 2», а також ядерну угоду з Іраном.
Путін традиційно запізнився на зустріч, але лише на півгодини: у 2014 Меркель чекала його понад 4 години. Напередодні він ненадовго завітав на весілля австрійської міністерки закордонних справ.
Слід підкреслити, що ця зустріч була не офіційною, а робочою, тож жодних почестей не влаштовували. Вона відбулася не в Берліні, а за містом, в урядовій резиденції. Напередодні перемовин Меркель наголошувала на необхідності постійного діалогу з Росією, однак зауважувала, що значних результатів очікувати від цього візиту не слід.
«”Постійний діалог” — це вже така німецька догма, я думаю, це всі розуміють. Після кризи ця ідея про те, що ситуацію можна буде налагодити тільки не втрачаючи контакти з Росією, також існує», — пояснив Громадському німецький історик та публіцист Ян Клаас Бехрендс.
Про що саме говорили, як у довгостроковій перспективі ця зустріч може повпливати на європейську політику щодо Росії, про її значення для Меркель і Путіна — читайте в матеріалі Громадського.
Що змінила для Путіна зустріч з Меркель?
Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN
Я І НЕЗАЛЕЖНІСТЬ
Велике слово «незалежність» цього тижня звучить рекордно часто: його промовляють більше, аніж за весь попередній рік. Напередодні Дня нарождення України Громадське зустрілося із людьми, для яких це слово — не порожнє і не пафосне.
Засновниця незалежного театру, власник інді-книгарні, детективка НАБУ, засновник альтернативної школи та координаторка «Ігор нескорених» — про те, чи незалежність і свобода є синонімами, чи є незалежність особливою цінністю, і як важко доводиться працювати, аби лишитися по-справжньому незалежним.
Я і незалежність: п'ять інших історій
Фото: Громадське