Винен: Що потрібно знати про суд над Полом Манафортом
У США завершується перший суд над Полом Манафортом, якого звинувачують у податкових махінаціях, які напряму стосуються України. Присяжні визнали колишнього радника Віктора Януковича винним лише за 8 пунктами з 18—ти. Подальші слухання стосуватимуться терміну ув'язнення.
Майже водночас в іншому суді в Нью-Йорку під присягою свою провину визнав екс-адвокат Трампа Майкл Коен. Зокрема, що за дорученням Трампа під час виборчої компанії платив жінкам, з якими той мав зв'язок. Коен також підтвердив, що вдавався до податкового шахрайства й фінансових махінацій. Федеральний суд Нью-Йорка відпустив його під заставу у 500 тисяч доларів.
Громадське зібрало головні факти про справу Манафорта, яка, зокрема, викрила й брудні технології української політики.
Основні звинувачення проти Манафорта — фінансові
Екс-радник Януковича приховував статки й не сплачував податки. Натомість виводив кошти на офшорні рахунки через підставні компанії, яких прокурори нарахували аж 30. А «зекономлені» гроші витрачав на розкішне життя: купував авто, нерухомість, дорогі годинники й одяг тощо.
Його колишній соратник і бізнес-партнер Рік Ґейтс зізнався, що допомагав Манафорту підробляти податкові декларації й приховувати мільйонні надходження з-за кордону.
Коли ж у 2014 грошові потоки з України припинилися, шляхом обману він набрав кредитів в американських банках на 20 мільйонів доларів. І, як твердять прокурори, навіть обіцяв роботу в команді Трампа одному з банкірів в обмін на махінації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Перший суд над Манафортом: українські олігархи та розкішне життя
За роботу в Україні Манафорт отримав 65 мільйонів доларів
Таку суму лобіст заробив за консультації президента-втікача Віктора Януковича у 2010-2014 роках. Про це на судовому засіданні розповів Рік Ґейтс, який погодився співпрацювати зі слідством.
Прокурори заявили, що гроші приходили з Києва на кіпрські рахунки олігарха Ріната Ахметова, Бориса Колєснікова — тодішнього віце-прем’єр-міністра, а також Сергія Льовочкіна — за часів Януковича голови Адміністрації президента України. А вже з їхніх рахунків переводилися на кіпрські рахунки Манафорта.
Колишній соратник і бізнес-партнер Манафорта Рік Ґейтс (у центрі) виходить із будівлі Федерального суду у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 23 лютого 2018 року. Ґейтс зізнався, що допомагав Манафорту підробляти податкові декларації й приховувати мільйонні надходження з-за кордону Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
Лобіст найняв європейських політиків для «відбілювання» іміджу Януковича
Про це йдеться в одному з пунктів обвинувачення. На роботу так званої «Габсбурзької групи» перерахували 2 мільйони євро. До неї входили колишні європейські політики, які повинні були схвально відгукуватися про Януковича в Європі та США. Її координував колишній канцлер Австрії Альфред Гузенбауер.
Крім того, в обвинувальному акті згадується й екс-президент Польщі Александр Кваснєвський, колишній прем'єр-міністр Італії Романо Проді та інші. Однак прокурор вважає незаконними лише дії Манафорта.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Манафорт: 10 нових фактів про головного політтехнолога Януковича
Манафорт пропонував співпрацю Порошенку
Після втечі Януковича в Росію, Манафорт опинився без грошовитих клієнтів і, маючи контакти з «Опозиційним блоком», пропонував співпрацю Петрові Порошенку. Зокрема, підготував проект договору, що передбачав гонорар 100 тисяч доларів щомісяця. А в разі його обрання президентом — бонус у 50 тисяч.
В Адміністрації президента підтвердили зустріч, однак співпрацю з Манафортом спростовують. Інформацію про те, що зрештою Манафорт таки не отримав грошей від чинного українського президента, озвучили і в суді.
Крім цього, в травні 2014-го політтехнолог розробляв рекомендації для роботи Віталія Кличка, якого тоді обрали міським головою Києва. Кличко визнав, що контактував з Манафортом, проте заявив, що співпраця «закінчилася, так і не розпочавшись».
А мільярдер Віктор Пінчук сплачував Манафорту невідому суму за «юридичний проект».
Правою рукою Манафорта в Україні був чоловік, що міг мати зв'язки з російською розвідкою
Фактичним керівником київського офісу Пола Манафорта був Костянтин Килимник. Він став відповідачем у справі після того, як спецпрокурор звинуватив його в змові для перешкоджання правосуддю.
«Радіо Свобода» повідомляє, що Килимник має подвійне громадянство — українське та російське. У матеріалі йдеться про те, що він навчався на військового перекладача в Росії та був пов'язаний з розвідкою РФ.
Сам Килимник заперечив це. Рік Ґейтс водночас стверджує, що саме Килимник був каналом зв'язку між Манафортом і Москвою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Криваві гроші»: що відомо про ймовірну причетність Манафорта до розстрілів на Майдані
Колишній керівник передвиборчої кампанії Трампа Пол Манафорт (праворуч) разом із адвокатом Кевіном Даунінгом прибув на засідання Федерального суду у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 23 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW
Справа Манафорта — частина великого розслідування про втручання Росії у вибори в США
Упродовж усього судового засідання жодним чином не згадувалася Росія або ймовірна співпраця президента США Трампа з президеном РФ Путіним.
Іще на початку процесу над Манафортом суддя наголосив, що суд не стосується ймовірного впливу Кремля на перемогу Дональда Трампа. Але медіа сподіваються, що під час процесу щодо «українських грошей» Манафорт виявить бажання співпрацювати в розслідуванні справи про втручання Росії в американські вибори. Адже його наступним впливовим клієнтом після Януковича був Дональд Трамп. Тож Манафорт знає багато деталей про перебіг його виборчої кампанії.
Чи політична ця справа?
Суддя Томас Елліс, який розглядає справу екс-політтехнолога заявив, що отримував погрози, але подробиць не повідомив. Імена ж присяжних не розголошувалися задля їхньої безпеки. Їхні обличчя могли бачити лише журналісти, присутні на засіданні.
Медіа, що симпатизують лідеру США, від початку називають процес політично вмотивованим, а сам Трамп «полюванням на відьом», маючи на увазі, що завдання прокурорів — опосередковано довести його зв'язок з Росією.
Тоді як 20-го серпня у низці твітів Трамп назвав увесь процес, яким керує Роберт Мюллер «збезчещеним і дискредитованим». Це сталося після свідчень Мюллеру одного з радників Білого Дому у справі, що не стосується Манафорта.
Сторона обвинувачення заперечує всі претензії щодо політизації. Однак усі американські медіа, висвітлюючи процес, значно більше уваги приділяють відносинам США-Росія, а не деталям подій в Україні.
Водночас суд присяжних складається не з юристів, а з громадян, які можуть зважати не лише на доказову базу, а й на всю атмосферу процесу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Манафорт здійснив з десяток поїздок до України після Майдану» — американський публіцист
Представники команди юристів, які захищають Пола Манафорта (зліва направо): Річард Вестлінг, Кевін Даунінг і Томас Зінле виходять з будівлі окружного суду під час перерви, Олександрія, штат Вірджинія, США, 21 серпня 2018 року Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW
Манафорт відкидає звинувачення
Сам Пол Манафорт звинувачення проти себе відкинув. Він не погодився на співпрацю зі слідством і жодного разу не виступив, щоб не дати прокурорам можливості використати його слова проти нього самого.
Захист наполягав, що той не вчинив жодного злочину зумисно. За словами адвокатів, він занадто довіряв своїм бухгалтерам та помічникам, що опікувалися фінансовим обліком. І нібито саме вони припустилися помилок.
Захист Манафорта також атакував Ріка Ґейтса як ненадійного свідка, наголошуючи, що той обманював і привласнював кошти Манафорта.
Справу ще не завершено
Манафорта визнали винним, однак тепер Центр визначення та підрахунку терміну ув'язнення Пенітенціарного бюро повинен порахувати термін відбування покарання. Відтак знову скликають судове слухання. Прокурори та сторона захисту висловлять думки з цього приводу, однак рішення суддя ухвалюватиме одноосібно.
Це не останній суд для Пола Манафорта. У вересні у Вашингтоні розпочнуться слухання щодо другої справі, яка стосується порушення законів США про лобістську діяльність — Манафорт, працюючи на владу України, не зареєструвався як іноземний агент.
Нині захист Манафорта хоче відстрочити процес буцімто через короткий проміжок між справами. Сторона ж обвинувачення наполягає: Манафорт знав про дати суду заздалегідь і сам хотів, щоб справи розглядалися окремо.
- Поділитися: