У рф заявляють про створення в Україні «біологічної зброї» під керівництвом США. Ці ж теорії змови просуває Китай

Міністерство оборони росії заявило, що в українських лабораторіях «під керівництвом США» розроблявся проєкт щодо розповсюдження небезпечних вірусів через птахів, які мігрують. Жодних доказів цього немає. Раніше цю ж теорію змови розповсюджував Китай.

10 березня начальник російських військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту провів брифінг, де розповідав про нібито проєкт США в лабораторіях України щодо вивчення поширення небезпечних інфекцій.

Жодних доказів росія не наводить, але посилається на «отримані з різних джерел свідчення» та певні нечитабельні «документи», які показували під час презентації.

росіяни заявляють про певний проєкт, який реалізувався «за участю лабораторій Києва, Харкова та Одеси» й «був розрахований на період до 2020 року». Причиною того, чому обрали саме територію України, у рф називають «унікальне географічне положення, де перетинаються трансконтинентальні шляхи міграції» птахів.

У рф заявили, що птахів, випущених під час «біодосліджень» із «Херсонського заповідника», відловили в Іванівській та Воронезькій областях. Щоправда, такого заповідника в Україні немає.

Понад те, росіяни згадали пандемію коронавірусу і заявили, що в лабораторіях України нібито вивчали кажанів як агентів біологічної зброї. У рф заявляють, що одним із завдань США та союзників є «створення біоагентів, здатних вибірково вражати різні етнічні групи, зокрема слов'ян».

Раніше з подібними заявами виступав Китай. Речник міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь, повторюючи російську пропаганду, заявляв, що в лабораторіях України зберігаються небезпечні патогени, а «всі дослідницькі заходи очолюються США». Жодних доказів цих тверджень не надали, зазначає Bloomberg.

Дискусії про походження коронавірусу

Наразі ми досі не знаємо точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я відправила дві місії до Уханю, де вірус виявили вперше: улітку 2020 року (це була підготовча місія) й у січні-лютому 2021-го.

Гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус заявляв, що організація не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.

Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від тварини до людини.

У травні 2021 року пожвавилася дискусія про походження вірусу. Зокрема, у США колишній головний епідеміолог країни й головний радник президента США з інфекційних захворювань Ентоні Фаучі та керівниця Центру з контролю й профілактики захворювань Рошель Валенськи не впевнені у природному походженні коронавірусу.

У вересні стало відомо, що ВООЗ розпочинає нове розслідування щодо походження коронавірусу. Перед тим авторитетне медичне видання The Lancet розпустило групу науковців, які займалися дослідженням походження коронавірусу. Вони були наближені до неурядової організації EcoHealth Alliance, яка тісно взаємодіяла з Інститутом вірусології Уханю.