У російському уряді заявили, що українська ГТС «зношена та потребує ремонту»

Міністр енергетики Росії Олександр Новак заявив, що газотранспортна система України «зношена та потребує ремонту», тому трубопроводи в обхід України будуть «затребувані»

Про це Новак заявив в інтерв’ю російським ЗМІ, повідомляє «Интерфакс».

«Ми ніколи не відмовлялися від цієї (української — ред.) газотранспортної системи. Однак вона навряд чи буде використовуватися у таких обсягах як раніше, коли через неї прокачувалося близько 90-100 мільярдів кубометрів газу», — заявив російський міністр.

Він зазначив, що Україні потрібно обмежити використання своєї ГТС для того, аби провести реконструкцію.

«Ми казали в межах газових переговорів з нашими українськими колегами про те, що ГТС достатньо фізично зношена. Там потрібно здійснити витрати на її утримання, підвищити ефективність, зменшити пропускну здатність та модернізувати на реальний обсяг, який можна використати», — заявив Новак.

Зокрема зношеність української ГТС у російському уряді виправдали необхідність будівництва трубопроводів в обхід України, зокрема «Північного потоку-2»

«Тому буде затребувана і та інфраструктура, яка добудовується — це «Північний потік-2», інфраструктура, яка добудована — це «Турецький потік», — додав Новак.

Напередодні міністр енергетики України Олексій Оржель повідомив, що протягом наступних 5 років за допомогою транзиту газу Україна зможе отримати 18 мільярдів доларів, а також припустив, що Росія може порушити домовленості щодо транзиту газу з Україною. Раніше про такий ризик повідомляв виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

20 грудня у Мінську Україна та Росія підписали протокол, яким передбачено кроки, необхідні для продовження транзиту російського газу через Україну. Домовленостями щодо продовження транзиту передбачено, що:

  • контракт на транзит газу укладуть терміном на 5 років з можливістю продовження на тих же умовах ще на наступні 10 років;
  • обсяги транзиту складають 65 мільярдів кубів у 2020 році та по 40 мільярдів кубометрів упродовж 2021-2024 років за умови конкурентного тарифу (контракт на транзит газу, який закінчується у 2019 році, передбачає, що Газпром гарантовано постачає до Європи через Україну 60 мільярдів кубометрів на рік з можливістю збільшення обсягів до 90 мільярдів);
  • російська сторона виплачує Нафтогазу близько 3 мільярдів доларів (грошима) за рішеннями Стокгольмського арбітражу до кінця 2019 року;
  • Нафтогаз відмовляється від нових претензій та відкликає позов проти Газпрому на $12,25 млрд. Крім цього, Україна відмовиться від штрафу Газпрому на 7,4 мільярда доларів, який на російську компанію наклав Антимонопольний комітет;
  • про повернення активів Нафтогазу в окупованому Криму на переговорах не йшлося — це питання вирішуватиме Гаазький арбітраж;
  • після виконання всіх пунктів домовленостей, зокрема щодо відмови від судових вимог та виплати 3 мільярдів доларів Нафтогазу, Газпром зможе потенційно відновити прямі поставки газу до України, які припинили у листопаді 2015 року.