Україна не потрапить у правову пастку і не визнає кримінальної справи проти моряків — МЗС

Для повернення полонених моряків в Україну Росія може використати багато опцій, але Україна не погодиться на пропозицію Москви визнати кримінальну справу проти них.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському заявила речниця Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко.

Йдеться про пропозицію Росії передати моряків, якщо України визнає кримінальну справу проти них і забезпечить їхню подальшу участь у кримінальному процесі в Росії. Раніше в МЗС назвали цю пропозицію «пасткою».

«Саме про це і йшлося в нашій ноті, що ми не можемо погодитися на цю правову пастку, тому що це фактично означатиме, що кримінальне провадження продовжується», — сказала Зеленко.

Вона зазначила, що юридична практика знає багато різних прикладів, але Україна наполягає на виконанні міжнародного права — тобто на виконанні рішення Міжнародного трибуналу, який зобов’язав Росію звільнити українських моряків.

«І це в інтересах самої Росії в тому числі, адже РФ так само користується імунітетами, згідно з міжнародним конвенціями, її військові судна так само подорожують світом і вони так само потребують захисту, як і наші», — пояснила речниця МЗС.

Зеленко додала, що варіантів повернення моряків багато.

«Для нас не грає ролі, до якої внутрішньоправової процедури вдаватиметься РФ, нам важливо, щоби наші люди повернулися на Батьківщину. Якою буде ця формула — будемо дивитися. Є різні опції», — резюмувала вона.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський обурився діями міністра закордонних справ Павла Клімкіна, який, не порадившись із главою держави, відповів на ноту РФ щодо моряків. Сам Клімкін пояснив, що МЗС не повинне погоджувати з президентом свої ноти, а нота Росії є пасткою.

  • 25 травня Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів. 28 травня Україна звернулася до РФ щодо організації процесу звільнення українських моряків.
  • Водночас прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Кремль не планує звільняти 24 українських моряків: вони залишаться під вартою, адже нібито трибунал не мав юрисдикції для вирішення Керченського конфлікту.
  • В українському МЗС наголошують, що Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права, адже судна «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу» затримали в територіальних водах України. Але дії Росії в будь-якому випадку порушували б Конвенцію, навіть якщо б йшлося про територіальні води Росії — військові кораблі та їхні екіпажі не можуть бути заарештовані силовиками іноземних держав та піддані юрисдикції іноземних судів.
  • 25 червня, у Кремлі заявили, що РФ проігнорує вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права щодо звільнення українських моряків, незаконно захоплених у листопаді 2018 року.
  • Однак, увечері стало відомо, що Росія таки подала до Міжнародного трибуналу ООН з морського права звіт про виконання рішення щодо звільнення українських моряків і кораблів, повідомила заступниця міністра закордонних справ України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Олена Зеркаль​.
  • Також Росія надіслала Україні дипломатичну ноту, повідомив міністр закордонних справ Павло Клімкін.

Зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його.

При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.

Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їхвивезли до СІЗО Москви.