Україна у травні скоротила транзит нафти у 2,4 рази через забруднення трубопроводу «Дружба»
За підсумками травня 2019 року обсяг транзиту російської нафти через Україну до ЄС зменшився у 2,4 рази. Причиною цього стало потрапляння до трубопроводу «Дружба» забрудненої хлорорганічними сполуками, через що транзит фактично припинили.
Про це свідчать дані компанії Укртранснафта.
«Обсяг перекачування нафти для споживачів України (НПЗ) у травні 2019 року зріс у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 12% — до 198,4 тисяч тонн. Транзит до країн Східної Європи, порівняно з травнем 2018 року, знизився на 58,2% – до 443,0 тисяч тонн», — йдеться у повідомленні компанії.
Падіння обсягів транзиту Укртранснафта повязує з фактичною зупинкою нафтопроводу наприкінці квітня 2019 року через потрапляння до нього забрудненої нафти. Європейські споживачі цю нафту приймати відмовилися через те, що вона може нашкодити обладнанню нафтопереробних заводів.
Раніше повідомлялось, що збитки від потрапляння хлорорганічних сполук до російських нафтопроводів можуть сягнути 1 мільярда доларів.
Також повідомлялось, що біля портів ЄС стоять щонайменше 10 танкерів із забрудненою російською нафтою, яку ніхто не хоче приймати. Литовська нафтова компанія повідомила, що 2 танкери з нафтою повернули назад до РФ.
Нагадаємо:
- 21 квітня у Білорусі повідомляли, що нафта, яку туди постачає Росія, має високий вміст хлорорганічних сполук, які можуть пошкодити обладнання НПЗ.
- 22 квітня Білорусь обмежила експорт нафтопродуктів до інших країн. Частка білоруського палива на українському ринку складає близько 33%.
- 23 квітня стало відомо, що російська низькоякісна нафта надійшла до Польщі та України.
- Згодом стало відомо, що Польща та Німеччина відмовилися від низькоякісної російської нафти, яку купують через нафтопровід «Дружба».
- 25 квітня компанія «Укртранснафта» припинила транзит російської нафти по магістральному нафтопроводу «Дружба», який проходить через територію Білорусі. Про відмову від купівлі Нафти повідомили й у Словаччині.
- Збитки від отримання неякісної нафти з Росії у Білорусі оцінили у 100 мільйонів доларів.
- Російське Міненерго повідомило, що очікує на швидке та конструктивне розв'язання ситуації з постачанням неякісної нафти. Згодом у Росії повідомили, що хтось навмисне забруднив нафту.
- 30 квітня Білорусь повністю припинила постачання нафти трубопроводом «Дружба» через наявність у ньому забрудненої нафти.
- 2 травня у Білорусі повідомили, що почали отримувати незабруднену нафту з Росії. 6 травня Укртранснафта повідомила, що незабруднена російська нафта дійшла до України і що наразі Україна готова відновити її транзит до ЄС.
- У слідчому комітеті РФ повідомили, що причиною забруднення російської нафти стало те, що постачальники хотіли приховати розкрадання на суму 15 тисяч доларів. У цій справі затримали перших чотирьох людей.
- 15 травня Укртранснафта повідомила про часткове відновлення транзиту нафти до Європи.
- Збитки від потрапляння забрудненої нафти до «Дружби» у Росії оцінили до 100 мільйонів доларів. Водночас компенсовувати їх планують лише тим, хто доведе, що зазнав збитків.
- 21 травня в Україні повідомили, що частково відновили транзит нафти до Угорщини, а 29 травня Угорщина відновила транзит нафти своєю територією.
- У російській «Транснефти» підрахували, що для повного очищення «Дружби» від забрудненої нафти необхідно щонайменше 8 місяців.