Вінегрет із беркутівців, Байдена і Сороса. Чому фільм ексрадника Трампа про Майдан ніколи не отримає «Оскара»?
На каналі One America News, близькому до ексадвоката Трампа Руді Джуліані, вийшов 50-хвилинний фільм під назвою: «Український обман: імпічмент, готівка Байдена і масові вбивства». Ось його російськомовна версія.
Автор — ексрадник американського президента Майкл Капуто. У фільмі змішали все: віцепрезидента США часів Обами Джо Байдена та його сина Гантера, який був в раді директорів української компанії Burisma, події на Майдані 2013-2014 років та розстріл протестувальників, «грузинських снайперів» та Саакашвілі, а також українсько-російську війну. І в цей вінегрет додали ще американського мільярдера Джорджа Сороса.
Одним словом, дивитись не варто, але ми подивились. Тому що потрібно зрозуміти, хто і чому створює нові реальності навколо того, що сталось на Майдані 20 лютого 2014 року, доки ми очікуємо на вирок в цій справі в суді.
Хто такий Майкл Капуто?
57-річний Майкл Капуто — відомий в американських консервативних колах політтехнолог і медійник. Наприкінці 1980-х він працював із Рональдом Рейганом, а на початку 1990-х — із Джорджем Бушем-старшим.
Згодом Капуто переїхав до Росії, де займався політичним консалтингом і, за його словами, долучився до переобрання Бориса Єльцина президентом РФ у 1996 році. Наприкінці 90-х він повертається до Сполучених Штатів і засновує PR-компанію «Rainmaker». Незабаром вона укладає контракт із холдингом «Газпром-Медиа». Капуто займався покращенням іміджу в США нового президента РФ Володимира Путіна та співпрацював з російськими бізнесменами й олігархами.
Є в кар’єрі Капуто й робота в Україні. Під час парламентських виборів 2006 року він консультував «Партію регіонів», а в 2007-му — «Блок Литвина». Він також співпрацював із главою передвиборчого штабу Трампа Полом Манафортом, якого в березні 2019 року засудили в США за фінансові махінації, пов’язані з роботою в Україні.
Під час передвиборчої кампанії Дональда Трампа Капуто був його комунікаційним радником з листопада 2015-го по червень 2016-го. А до того — допомагав Трампу перемогти на праймериз у Нью-Йорку.
У 2017 році Капуто став одним із фігурантів розслідування Конгресу щодо можливих зв’язків Трампа з Росією. Публічно Капуто заперечував будь-які контакти з росіянами, і навіть заявляв про погрози своєму життю.
Факти і брехня у фільмі Капуто:
1. Фільм починається з таких слів: «Проблема України в Америці почалась не з Дональда Трампа. 20 лютого 2014-го в центрі Києва сто людей були застрелені. За 20 хвилин». Цю фразу автор повторює двічі.
Насправді 20 лютого 2014 на вулиці Інститутській вбили 48 протестувальників. Усі їхні імена відомі, час смерті встановлений, якихось фактів про іншу кількість убитих не існує. Також в цей день вбили 4 правоохоронців. Протестувальників почали вбивати близько 9 ранку, і після 11:30 стрільба припинилась. Хоча останнього протестувальника, Володимира Мельничука, вбили о 16:57. Ось посекундна відеореконструкція часу і місця вбивства всіх 48 протестувальників.
Загалом під час Революції Гідності загинуло 98 людей, з них 84 протестувальників, одна випадкова жертва і 13 працівників правоохоронних органів. 96 людей загинули в Києві, двоє в Хмельницькому. Тому ще одна цифра в цьому фільмі — 23 загиблих правоохоронці під час Майдану — також не відповідає дійсності.
2. Капуто взяв інтерв’ю в одного з обвинувачених в розстрілах на Інститутській — працівника спецпідрозділу «Беркут» Сергія Тамтури. От що він каже: «Мені кинули камінь в потилицю, наскільки я пам’ятаю. В очах потемніло, в мене шолом розколовся на голові, я побачив чоловіка, який біг на мене з коктейлем Молотова. Мене посадили в машину швидкої і доставили в лікарню МВС».
У суді, де слухають справу щодо беркутівців, епізод з викликом швидкої для Тамтури розглядали. Викликали двох свідків, фельдшера і лікаря, які чергували 20 лютого 2014-го в центрі Києва і приїхали на Інститутську на виклик Тамтури. В суді Тамтура цих свідків впізнав, а вони впізнали його. Ось що вони сказали під присягою: «До нас звернувся Тамтура із поганим почуттям. У чорній формі, зброї не було. Попросив відвезти його в госпіталь, оскільки не може перебувати тут. Начальство наказує стріляти, а він цього не може робити. Говорив про травму голови, отриману місяць тому».
Так само немає експертиз, які б вказували, що у Тамтури були опіки на тілі. У фільмі не зрозуміло, як склеєне відео, про які події і яких днів говорив в цьому інтерв’ю Тамтура. Зрештою, автор так і не запитав колишнього беркутівця, що саме він робив 20 лютого на Інститутській, яке завдання виконував, і чи бачив, хто стріляв.
3. У фільмі кілька разів згадується гвинтівка охоронця ексдепутата Сергія Пашинського, яку знайшли в багажнику автомобіля на Інститутській 18 лютого 2014 року. У самого Пашинського автор фільму теж взяв інтерв'ю, але про цю гвинтівку не запитував. Утім, у фільмі цю гвинтівку приписують якимось невідомим снайпера, які нібито стріляли в протестувальників і правоохоронців з готелю «Україна».
Насправді, згідно висновків експертизи, з цієї гвинтівки ніхто жодного разу не стріляв. 18 лютого її вилучили, і до 20-го не повертали власнику. Про це в інтерв’ю Громадському говорив Сергій Горбатюк — на той момент керівник департаменту спеціальних розслідувань генеральної прокуратури України, а також прокурор у справі про розстріли Олексій Донський.
Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
4. «Грузинські снайпери» з’явились в італійському фільмі восени 2017 року. І в цьому американському фільмі вони теж є. Фабула така: їх найняв експрезидент Грузії Міхеіл Саакашвілі на гроші Джорджа Сороса. Автор навіть з’їздив в Грузії і записав з цими «грузинськими снайперами» інтерв'ю. Один з них, Зураб Інашвілі, якого навіть титрують як «снайпера Майдану», розповідає, що до них прийшов Саакашвілі з якимось американцем. Це начебто має стати доказом того, що розстріли фінансували з США. Автор знайшов і цього американського офіцера, з яким нібито прийшов Саакашвілі. Але той сказав, що потрапив в Україну лише у 2015 році, і має навіть алібі на 20 лютого 2014-го — за чеками з покупками в цей день.
Самих же «грузинських снайперів» допитали в Білорусі тамтешні прокурори і слідчі в рамках міжнародної правової допомоги у справі про поранення правоохоронців. У цих свідченнях вони нічого не сказали про те, що стріляли на Інститутській, тільки, що в цей день там перебували. У фільмі з’являється ще один невідомий «грузинський снайпер». Не вказано ані його імені, ані будь-яких інших деталей. Він сидить до камери спиною в масці і каже, що «боїться не стільки кримінального переслідування, скільки своїх замовників».
5. Фільм слідом за лінією захисту ексберкутівців в суді повторює фразу про те, що «снайпери стріляли з “України” в два боки, щоб був хаос». Ексглава СБУ Валентин Наливайченко каже, що снайперами були росіяни.
В суді є безліч доказів того, що люди в чорному з автоматами на Інститутській — це київський спецпідрозділ «Беркуту». Є білінги їхніх телефонів на Інститутській в години розстрілу, і самі ексберкутівці, які не втекли в Росію, неодноразово підтверджували, що були в цей день на Інститутській. Вони не говорять, що стріляли в людей. Але на численних відео видно, як люди в чорному стріляють спочатку біля Жовтневого палацу, потім біля сніжної барикади, потім біля бетонної — поблизу Національного банку України. А протестувальники, які піднімаються схилом, падають мертвими. У тілах вбитих і поранених ідентифіковано 17 куль, вони ідентичні до тих, які були знайдені в гільзотеці київського спецпідрозділу «Беркут». А командира роти «Беркуту» Дмитра Садовника не складно впізнати на відео розстрілів. Він має дефект кисті руки, і видно, як він нетипово стріляє з автомата. Усі ці факти автора зрештою не зацікавили.
6. Ну і наостанок. Колишнього народного депутата Сергія Лещенка Капуто називає соратником експрезидента Петра Порошенка, яким Лещенко ніколи не був.
Чому взагалі з’явився цей фільм?
В інтерв’ю американському консервативному телеканалу One America News Майкл Капуто каже, що фільм «Український обман: імпічмент, готівка Байдена і масові вбивства» виник незаплановано. Він приїхав в Україну в серпні 2019 року — саме тоді, коли з’явилася скарга анонімного викривача про начебто тиск Трампа на Україну заради політичної вигоди. «Увесь цей імпічмент потрібен не лише, аби захистити Джо Байдена, а й щоб у в’язницю не сів Гантер Байден», — підсумовує автор фільму.
У фільмі Майкла Капуто знялись ексгенеральний прокурор України Віктор Шокін, ексглава СБУ Валентин Наливайченко, «грузинські снайпери», один ексберкутівець і один з адвокатів беркутівців, експрацівник посольства України в США, експрезидент Грузії Міхеіл Саакашвілі та два ексдепутати — Сергій Пашинський та Євген Червоненко. Виглядає, що герої до кінця не розуміли, якою буде їхня роль у фільмі. Жодних прокурорів у справі Майдану, потерпілих чи їхніх представників не інтерв’ювали. Ще у фільмі використано багато чужого відео, і навіть відео hromadske, дозволу на використання якого не запитували.
Фабула фільму така: заради наживи Байден влаштував за допомогою Сороса і його грошей криваву революцію на Майдані, чим похитнули баланс сил у Східній Європі, через що почалась російсько-українська війна на Донбасі. Потім він ще й за допомогою українців втрутився у вибори США в 2016 році. А тепер хотів влаштувати імпічмент Трампа в США — теж руками українців. І тому новий президент Володимир Зеленський має розслідувати діяльність Байдена в Україні, яка призвела до жертв. Про це наприкінці фільму Зеленського не просять, а дуже чітко натякають, що він повинен це зробити. Виглядає, що саме для цієї останньої фрази й нарізали цей дивний вінегрет.