«Засіб пропаганди й агресивної дипломатії». Очільник МЗС Франції розкритикував спроби Росії просунути «Спутник V» в ЄС

Міністр закордонних справ Франції Жан—Ів Ле Дріан заявив, що Росія перетворила свою вакцину від коронавірусу «Спутник V» у «засіб пропаганди й агресивної дипломатії», політизуючи питання її експорту в інші країни світу, зокрема і в Європейському Союзі.

Таку думку французький топдипломат висловив в інтерв’ю радіо France Info у п’ятницю, 26 березня.

На думку Жан-Ів Ле Дріана, спосіб, у який РФ подає інформацію про свою вакцину, є «радше засобом пропаганди й агресивної дипломатії, ніж виявом солідарності». Як приклад він навів обіцянку РФ поставити 30 тисяч доз «Спутника V» у Туніс.

Водночас, як нагадав глава французького МЗС, міжнародна ініціатива COVAX уже надала Тунісу 100 тисяч доз вакцин, надасть ще 400 тисяч до травня, а загалом — 4 мільйони доз. «Це — ґрунтовна робота, справжня солідарність, а не пропаганда», — вважає Ле Дріан.

Критика французьким міністром дій Росії з’явилася на тлі заяв європейських політиків щодо готовності використовувати «Спутник V», а також проблем із виконанням іншими постачальниками вакцин своїх зобов’язань, що сповільнило темпи вакцинації в ЄС.

Зокрема, допустили можливість використання російської вакцини політики в Німеччині, Франції, Австрії та Італії; в останній, як повідомляли російські ЗМІ, один із фармацевтичних заводів навіть домовився виробляти «Спутник V».

Крім того, російський препарат уже схвалили Угорщина та Словаччина. У Словаччині він став причиною політичної кризи й відставки кількох членів коаліційного уряду.

Разом із тим європейський комісар із питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон заявляв, що в Євросоюзу немає потреби використовувати російську вакцину, щоб сформувати колективний імунітет до COVID-19 на континенті.

Російська сторона на початку березня заявляла про подання документів на реєстрацію вакцини в Європейське агентство з лікарських засобів. Регулятор тоді говорив, що не має достатньої кількості даних для завершення перевірки.

«У вакцини немає національності та, якщо вона ефективна, її потрібно застосовувати. Але в Європейському Союзі застосовують лише ті вакцини, які заслуговують довіри і є безпечними», — заявив міністр закордонних справ Франції.

Що відомо про «Спутник V»?

Цей препарат розробили в Національному дослідницькому центрі епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Його схвалили до використання одразу після завершення другого етапу клінічних досліджень у серпні 2020-го, що суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань.

У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група науковців (детальніше читайте в нашому матеріалі).

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, творці вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо в межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

А втім, 2 лютого в авторитетному медичному виданні The Lancet вийшла стаття про проміжні результати третього етапу досліджень «Спутника V». Наведені в ній дані свідчать, що російська вакцина справді дієва, але питання до коректності проведення випробувань (зокрема згадане викривлення добірки, а також відсутність протоколу щодо тестування учасників випробування) все ж залишаються.