Жодних офіційних пропозицій щодо врегулювання питань арбітражів з Газпромом не надходило — Нафтогаз

У Нафтогазі повідомили, що під час тристоронніх переговорів про транзит російського газу до Європи через газотранспортну систему України російська делегація знову підняла перегляду рішень Стокгольмського арбітражу для відновлення транзиту газу. Однак офіційних пропозицій не надходило.

Про це повідомила прес-служба Нафтогазу за підсумками зустрічі у Брюсселі 28 жовтня.

«Ми попросили прислати нам офіційну копію на папері, щоб ми не покладалися на публікації в російських ЗМІ і нічого випадково не наплутали. Жодних офіційних пропозицій про врегулювання відкритих питань російська сторона нам досі не передавала. Говорити про будь-які «пакетні рішення усіх проблем» включно з питанням погашення боргу Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу до цього неможливо», — повідомили у прес-службі Нафтогазу.

Там повідомляють, що позиція України та ЄС під час чергового раунду переговорів співпали — це укладання довгострокового договору про транзит за європейськими правилами.

«На таких саме принципах Газпром працює з усіма своїми контрагентами в Європейському союзі. Впевнені, що перехід на такі правила спростить російській компанії роботу з Україною» — повідомляють у Нафтогазу.

Зазначимо, що наступний раунд переговорів про транзит газу перенесли на листопад 2019 року. Чинна угода про транзит між Україною та Росією закінчується 31 грудня 2019 року.

28 жовтня у Брюсселі відбувся четвертий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та ЄС про укладання нового контракту на транзит російського газу через Україну. Чинний контракт добігає кінця 31 грудня 2019 року. Щороку Транзит приносить Україні 3 мільярди доларів. Під час переговорів українська делегація обговорила питання перегляду перемоги Нафтогазу в арбітражі над Газпромом, однак в уряді пообіцяли захищати інтереси України.

Нагадаємо, що відповідно до рішень Стокгольмського арбітражу Газпром досі винен Нафтогазу понад 2,8 мільярда доларів. В межах судових процесів щодо стягнення цієї заборгованості Нафтогаз арештовує активи Газпрому по всій Європі.

Напередодні виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко повідомив, що Росія на переговорах про транзит висуває до України принизливих поступок, на які Україна піти не може.

За словами Вітренка, припинення транзиту газу з Росії до Європи через Україну невигідне і самій Росії, однак втрати для російської економіки у такому разі будуть набагато меншими, ніж втрати для української.

Напередодні у Національному банку України повідомили, що Росія буде вимушена здійснювати транзит свого газу до Європи через Україну у 2020 році.

18 жовтня у Газпромі заявили, що укладуть новий договір про транзит газу з Україною після того, як Україна відмовиться від своєї перемоги у Стокгольмському арбітражі. У відповідь, Нафтогаз повідомив про те, що надішле Росії нові позивні вимоги на 11 мільярдів доларів.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.

Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.